WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Захист авторських та суміжних прав в україні - Курсова робота

Захист авторських та суміжних прав в україні - Курсова робота

використовуються:
· музична індустрія
· відео, кіно індустрія
· програмування
· численні галузі виробництва, де використовуються комп'ютери та програмне забезпечення
Прийняття законопроектів передбачає позитивні ефекти і в таких галузях, як:
- видавнича справа
- архітектура
- телебачення, радіомовлення, преса
Даними законопроектами передбачено впровадження в цих галузях належного захисту майнових прав інтелектуальної власності, що має сприяти підвищенню ефективності економічної діяльності та стимулювати розвиток творчого потенціалу. Проте лише самого прийняття відповідних регулюючих норм недостатньо. Низька правова культура населення, незнання відповідних законів, необізнаність із своїми правами та з тим, які економічні переваги вони можуть отримати, перешкоджають ефективному впровадженню законів.
Застосування певних форм захисту інтелектуальної власності передбачає вагомі економічні наслідки, що мають характер статичних та динамічних ефектів.
Статичні ефекти
Визначають економічну ефективність застосування певних форм захисту ІВ і мають вплив на суспільний добробут в короткостроковому періоді. В першу чергу захист ІВ впливає на ринок відповідної продукції, на ціну, кількість і якість продукції, на пов'язані галузі виробництва і на зайнятість.
Таблиця. Економічні наслідки прийняття законопроектів з питань авторських та суміжних прав
Покращують суспільний добробут Погіршують суспільний добробут
+ Зняття міжнародних торговельних санкцій+ Збільшення податкових надходжень в бюджет від реалізації ліцензійної продукції+ Зменшення тіньового сектору економіки, що був пов'язаний із реалізацією підробленої продукції+ Зменшиться тиск нечесної конкуренції з боку піратів+ Зросте конкуренція з боку іноземних виробників, яка буде чинити менший тиск на вітчизняних підприємців, ніж конкуренція з боку піратів, і стимулюватиме розвиток відповідних галузей. Іноземні виробники, не зможуть суттєво розширити свої ринки збуту за рахунок проникнення на ринок України через низький рівень купівельної спроможності населення+ Зросте попит на ліцензійну продукцію та відповідно зростуть прибутки виробників та імпортерів ліцензійної продукції. Передусім зростуть прибутки в галузях музичного й відео виробництва. Особливо велике значення це буде мати для музичної індустрії, яка багато втрачала саме через піратство, що було однією з найбільших перешкод для її розвитку + Зросте вибір якісної ліцензійної продукції+ Диверсифікація продукції (аудіо, диски, комп'ютерні програми) в досить широких межах залежно від якості і від виробника. Це дозволяє споживачам робити вибір і не приводить до повної недоступності цієї продукції для відносно бідніших споживачів+ Крім того, виробники отримуватимуть гарантований прибуток від своєї продукції. Це приведе до зниження середньої ціни на продукцію, а також до поступового підвищеннення якості вітчизняної продукції - Зростуть витрати держави, пов'язані з введенням додаткових структур для здійснення контролю- Кількість неліцензійної продукції значно скоротиться, а отже, зменшиться пропозиція дешевої продукції. Оскільки вітчизняні споживачі віддають перевагу ціні, а не якості, то загальний споживчий попит скоротиться.- Збільшаться витрати навчальних закладів на комп'ютерне обладнання та ліцензійне програмне забезпечення - Зменшиться доступ до сучасних досягнень у програмуванні (через скорочення дешевої неліцензійної продукції) і зростуть початкові витрати програмістів- Впровадження додаткових процедур контролю (попереджувальні перевірки, видача контрольної марки) підсилить адміністративний тиск на підприємницьку діяльність - Зростуть витрати підприємств, де інтенсивно використовується робота на комп'ютерах- Через значну конкуренцію з боку іноземних виробників суттєвого пожвавлення у відповідних галузях не відбудеться, кількість робочих місць буде зростати непомітно.
В короткостроковій перспективі найбільш суттєві позитивні наслідки - це зняття торговельних санкцій, наближення вступу до СОТ, та подолання піратства, що значно стримує розвиток вітчизняної музичної індустрії; в свою чергу, найбільш суттєві негативні наслідки - це обмеження доступу споживачів до продукції, зростання витрат держави та створення додаткового адміністративного тиску на підприємницьку діяльність. На нашу думку, масштаби впливу позитивних наслідків значно переважають як для держави, так і для бізнесу, загалом відбудеться зростання суспільного добробуту навіть у короткостроковому періоді.
Слід окремо звернути увагу на розвиток програмного забезпечення в Україні. За оцінками експертів, Україна має величезний потенціал в сфері програмного забезпечення (входить в першу десятку країн світу за можливостями у створенні програм), але він не може повністю бути використаним, або розвивається досить повільно, оскільки:
- не забезпечений відповідний захист програмного забезпечення в мережіІнтернет;
- не врегульовано питання про використання урядовими структурами програмного забезпечення;
- неплатоспроможні творці ком'ютерних програм зі зростанням вартості програмного забезпечення матимуть обмежений доступ до останніх досягнень в цій сфері.
В тих випадках, коли самого лише авторського права недостатньо для належного захисту прав інтелектуальної власності в цій сфері, необхідно розглянути можливість застосування патентів та торгових знаків.
Динамічні ефекти
Характеризують вплив певних форм захисту ІВ, що є стимулами до інвестицій у розвиток відповідних галузей в довгостроковій перспективі:
> Галузі, що стосуються сфери музичної індустрії, програмування, а також галузі мас-медіа, архітектури та видавництва отримають додаткові стимули для свого подальшого розвитку.
> Країна поліпшить свій імідж перед торговельними партнерами та активно включиться у світові економічні процеси.
Висновки:
Ш Зростання конкуренції на ринках інтелектуальної продукції матиме переважно позитивний вплив на розвиток вітчизняного виробництва
Ш Впровадження зазначених законопроектів зменшує пропозицію неліцензійних товарів на ринку та обумовлює зростання витрат споживачів на ці товари, у т.ч. споживачів з невисокими доходами. Однак ми не вважаємо це загрозою для соціальної сфери, оскільки дана продукція не є життєво необхідною і не користується попитом серед незахищених верств населення
Ш Відбудеться збільшення прибутків виробників ліцензійної продукції та авторів результатів інтелектуальної діяльності, однак зростуть загальні витрати споживачів на придбання продукції інтелектуальної діяльності. В цілому, навіть у короткостроковій перспективі переважатиме позитивний вплив на суспільний добробут у разі прийняття законопроектів
Ш В довгостроковій перспективі завдяки встановленню ефективного захисту прав інтелектуальної власності, зокрема майнових, створюються додаткові стимули для розвитку творчих галузей, галузі програмного забезпечення, сфери засобів масової інформації та загалом для розвитку творчого потенціалу нації
Ш Прийняття законодавчих норм не є достатнім для встановлення ефективного захисту інтелектуальної власності та потребує залучення широкої громадськості до вирішення проблем інтелектуальної власності в Україні.
Висновки та

 
 

Цікаве

Загрузка...