WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правові аспекти підприємництва - Курсова робота

Правові аспекти підприємництва - Курсова робота

- основний суб"єкт підприємницької діяльності У к р а ї н с ь к а К о н с а л т и н г о в а М е р е ж а Для відмови від спрощеної схеми треба подати заяву не пізніше, ніж за 15 днів до закінчення кварталу. Отже, ми з'ясували, що таке мале підприємництво. Тепер повернемося допідприємства взагалі та розглянемо основні атрибути підприємства. 3.3.
Основні атрибути підприємств (статут, майно, юридична адреса, статутний фонд) Статут підприємства Будь-яке підприємство повинно мати статут, що визначає його правовий статус, а тому при створенні підприємства насамперед необхідно його розробити. Цю роботу можна доручити юридичній фірмі, але можна це зробити й самому. Обов'язкові елементи статуту: 1. Склад засновників, найменування, вид і форма підприємства. 2. Цілі та предмет діяльності.
Як ми вже знаємо, метою будь-якого комерційного підприємства є одержання прибутку. Що ж стосується предмета діяльності, то маються на увазі види діяльності, якими буде займатися підприємство після його створення. Багато засновників при створенні підприємства "про всяк випадок" включають у статут якнайбільше видів діяльності, починаючи, скажімо, від виготовлення пампушок і закінчуючи запуском космічних кораблів.
За законом, це не є порушенням, але з погляду організації бізнесу - це не зовсім правильно, оскільки підприємець, перш ніж створювати підприємство, повинен знайти свою нішу на ринку, визначити ті види діяльності, якими він зможе успішно займатися. 3. Органи управління, їхня компетенція. Законодавство визначає тільки основні органи управління підприємства і рамки їхньої компетенції. Більш детально ці питання визначає сам засновник у статуті підприємства.
Тут треба мати на увазі, що існує два основних способи організації управління підприємством: * безпосередньо власником (засновником); * шляхом найму керівника підприємства за договором (контрактом). Так, наприклад, засновник приватного підприємства може сам здійснювати керівництво підприємством, а може найняти керівника за трудовим контрактом. Проте треба мати на увазі, що, найнявши такого керівника, засновник втрачає право втручатися в його оперативну діяльність з управління підприємством.
4. Місцезнаходження підприємства. Чим визначається місцезнаходження підприємства? Адже іноді структурні підрозділи підприємства можуть знаходитися в різних місцях. Наприклад, цех підприємства знаходиться в одному кінці міста, склад - в іншому, офіс - ще десь. Відповідно до законодавства, місцезнаходження підприємства визначається місцезнаходженням його органу управління. Місцезнаходження підприємства часто називають юридичною адресою. Де реально можна розмістити підприємство, яку юридичну адресу можна за ним закріпити?
Для індивідуального підприємця - це, як правило, місце його постійного проживання (прописка). Для юридичної особи - це може бути місце проживання одного з засновників або місцезнаходження за іншою адресою, підтверджене договором оренди, купівлі-продажу, міни, дарування або іншим відповідним документом. Підприємства можуть розміщатися в житлових помешканнях. Для цього вони повинні укласти договір оренди з власником або наймачем помешкання.
При використанні житлових помешкань для розміщення підприємства оплата за житлово-комунальні послуги здійснюється за більш високими тарифами, що затверджуються Мінекономіки. Про зміну юридичної адреси підприємства необхідно в 7-денний термін повідомити відповідний орган реєстрації. В іншому випадку орган реєстрації може звернутися в суд із позовом про скасування реєстрації. 5. Порядок утворення майна підприємства. Щоб здійснювати свою діяльність, підприємство повинно мати майно.
Звідки в підприємства береться майно? Початкове майно передається підприємству засновниками. Багато підприємців-початківців помилково вважають, що, передаючи своє "особисте" майно підприємству, вони залишаються власником такого майна. Але це не так. Таке майно закріплюється за підприємством і відображається в балансі, після чого воно стає власністю підприємства і з цього моменту засновник уже не може вільно розпоряджатися ним.
Тобто майно відокремилося від засновника, а це означає, що під- 14 15 Підприємство - основний суб"єкт підприємницької діяльності У к р а ї н с ь к а К о н с а л т и н г о в а М е р е ж а Ми розглянули можливість створення приватного підприємства, де може бути тільки один засновник. Але, безумовно, набагато більші можливості надає об'єднання капіталів і зусиль кількох осіб. Тому українське законодавство передбачає можливість створення підприємств кількома особами (як фізичними, так і юридичними).
При цьому об'єднання таких осіб-засновників може бути різним. Наприклад, до числа засновників можуть входити декілька фізичних і декілька юридичних осіб або ж ними можуть виступати тільки фізичні або тільки юридичні особи. Правда, при цьому треба враховувати, що засновниками не можуть виступати державні підприємства (див. Декрет КМУ від 31.12.92 р., ст. 5 Закону "Про підприємства" і ст. 3 Закону "Про господарські товариства").
Підприємства, створені кількома особами, називаються господарськими товариствами. Їхнє створення і діяльність регулюються Законом "Про господарські товариства" від 19.09.91 р. Господарські товариства - це організаційна форма підприємств, що створюються кількома особами шляхом об'єднання їхнього майна. До господарських товариств відносяться: * товариства з обмеженою відповідальністю; * акціонерні товариства; * товариства з додатковою відповідальністю; * повні товариства; * командитні товариства.
Установчий договір З чого починається створення товариства? Перш за все, природно, з рішення засновників про його створення. Рішення засновників про створення товариства оформляється установчим договором, який поряд із статутом підприємства входить до числа установчих документів. Досить часто не помічають розходжень між статутом і установчим договором, що призводить до дублювання змісту цих документів.
Головна відмінність полягає в тому, що статут визначає правовий статус підприємства, а договір - регулює питання спільної діяльності засновників по створенню підприємства, а також їхньої участі в управлінні підприємством, розподілі між ними прибутку і збитків. Саме тому установчий договір звичайно буває більш лаконічним, тому що регулює набагато менше коло питань. 17 приємство самостійно розпоряджається майном і відповідає своїм майном за боргами і зобов'язаннями.
Засновники ж не відповідають по боргах і зобов'язаннях створеного ними підприємства, а воно не відповідає по боргах засновників, крім, зрозуміло, випадків, передбачених законодавством. Ця важлива норма закріплена в ст. 32 ЦК і ст. 7 Закону "Про власність". Але засновник будь-коли може повернути собі своє майно. Для цього йому треба ліквідувати підприємство. Правда, повернути все майно можливо тільки в тому випадку, якщо в

 
 

Цікаве

Загрузка...