WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правові аспекти підприємництва - Курсова робота

Правові аспекти підприємництва - Курсова робота

майном, включаючи частку сім'ї в майні (див. Закон "Про банкрутство" у ред. від30 червня 1999 р.). Інший недолік полягає в тому, що податкові органи мають право обстежити житлові помешкання таких індивідуальних підприємців, оскільки вважається, що вони використовують свої житлові помешкання для одержання прибутків. Таким чином, перед нами виникла фігура підприємця.
У зв'язку з цим закономірне питання: "А чи усі громадяни мають право бути підприємцями?" Суб'єктами підприємницької діяльності можуть бути громадяни України та іноземці, не обмежені законом у дієздатності. (Нагадаємо, що повна дієздатність наступає з 18 років, а також при вступі в шлюб до досягнення цього віку).
Не мають права займатися підприємницькою діяльністю: військовослужбовці, посадові особи органів прокуратури, суду, державної безпеки, внутрішніх справ, арбітражу, державного нотаріату, а також органів державної влади і управління, які здійснюють контроль за діяльністю підприємств; особи, котрим суд заборонив займатися визначеними видами діяльності, пов'язаними з підприємництвом, а також особи, що мають непогашену судимість за корисливі злочини.
6 7 Закон і підприємництво У к р а ї н с ь к а К о н с а л т и н г о в а М е р е ж а Закон і підприємництво 2 Але всі перераховані вище особи можуть бути акціонерами й одержувати дивіденди по акціях. Говорячи про підприємництво, необхідно зупинитися на принципах підприємницької діяльності, що визначені в Законі "Про підприємництво".
Справа в тому, що багато громадян, що мають намір стати або вже стали підприємцями, звично оглядаються на органи влади, виходять з того, що з ними треба погоджувати будь-який свій крок, будь-яку дію. Проте це не так, оскільки Закон проголошує свободу підприємницької діяльності. Це означає, що підприємець може без обмежень приймати рішення та здійснювати самостійно будь-яку діяльність, що не суперечить чинному законодавству.
Свобода підприємництва означає також право будь-якої особи залучати на добровільних засадах майно і кошти юридичних осіб і громадян, використовувати працю найманих робітників, вільно розпоряджатися прибутком, що залишається після виплати всіх передбачених законодавством податків і зборів. Безумовно, свобода підприємницької діяльності не може бути безмежною.
Інтереси охорони навколишнього середовища, національної безпеки, здоров'я громадян потребують введення визначених обмежень у сфері підприємництва. Так, Закон забороняє підприємництво в сфері обороту наркотичних засобів, виготовлення і реалізації бойової зброї і боєприпасів та інші обмеження. Крім цього, для близько 50-и видів підприємницької діяльності потрібно одержати спеціальний дозвіл (ліцензії), на цьому ми детальніше зупинимося в інших розділах книги.
Закон особливо підкреслює, що підприємець зобов'язаний не завдавати шкоди навколишньому середовищу, не порушувати прав та інтересів громадян, підприємств, установ і держави, що охороняються законом. За заподіяний збиток і шкоду підприємець несе майнову та іншу, встановлену законом, відповідальність. Але, передбачаючи юридичну відповідальність підприємця, держава, зі свого боку, бере визначені зобов'язання й на себе.
Так, держава гарантує всім підприємцям, незалежно від обраних ними організаційних форм підприємницької діяльності, рівні права і створює однакові можливості для доступу до матеріально-технічних, фінансових, трудових, інформаційних, природних та інших ресурсів. Держава гарантує недоторканність майна і забезпечує захист права власності підприємця.
Вилучення державою в підприємця його основних і оборотних коштів та іншого, належного йому, майна не припускається, за винятком випадків, передбачених законодавством. Державні органи і посадові особи можуть давати підприємцям вказівки тільки відповідно до своєї компетенції. У випадку видання цими органами актів, що перевищують їхню компетенцію, підприємець може звернутися в суд із заявою про визнання таких актів недійсними.
Збитки, заподіяні підприємцю внаслідок виконання незаконних указівок державних або інших органів, або їхніх посадових осіб, а також внаслідок неналежного здійснення такими органами або їхніми посадовими особами своїх обов'язків стосовно підприємця, підлягають відшкодуванню цими органами. Збитки, заподіяні підприємцю внаслідок порушення громадянами або юридичними особами його майнових прав, що охороняються законом, також відшкодовуються підприємцю відповідно до чинного законодавства.
Такими є основні принципи підприємницької діяльності, про які необхідно знати тим, хто займається або має намір зайнятися підприємницькою діяльністю. 8 9 Закон і підприємництво У к р а ї н с ь к а К о н с а л т и н г о в а М е р е ж а Отже, ми розглянули найпростішу форму підприємництва - підприємництво фізичних осіб без створення юридичної особи. Більш складною формою підприємницької діяльності є підприємництво через створення підприємств. Відповідно до ст.
1 Закону "Про підприємства" від 27.03.91 р. і ст. 23 Цивільного кодексу України "підприємство - це самостійний господарюючий суб'єкт, що має статус юридичної особи, відособлене майно, статут, поточний та інші рахунки, печатку і здійснює діяльність з метою одержання прибутку". Підприємство має право створювати філії і представництва.
Підприємцям-початківцям важливо мати на увазі, що філії та представництва не є юридичними особами і діють не на підставі статутів, а на підставі положень, що затверджуються головним підприємством. Керівники філій і представництв діють на підставі доручення, отриманого від відповідної юридичної особи. 3.1.
Види підприємств Відповідно до Закону "Про підприємства в Україні" підприємства поділяться на такі види: * колективне підприємство, засноване на власності трудового колективу підприємства; * підприємство, засноване на власності об'єднання громадян (мова йде про об'єднання громадян відповідно до Закону "Про об'єднання громадян"); * комунальне підприємство, засноване на власності відповідної територіальної одиниці; * державне підприємство, засноване на державній власності, у т.ч. казенне підприємство; * господарське товариство
; * приватне підприємство, засноване на власності фізичної особи. 3.2. Приватне підприємство, його переваги для підприємця. Нормативне регулювання малого бізнесу На приватному підприємстві варто зупинитися особливо. Це саме той вид підприємства, який найбільш доцільно створювати підприємцюпочатківцю. Його перевага в тому, що не треба створювати статутний фонд, а це дозволяє обійтися мінімальним капіталом при створенні підприємства.
У приватного підприємства (ПП) один засновник (власник), тому він сам вирішує свої проблеми, йому ні з ким не треба ділитися прибутком тощо. На відміну від індивідуального підприємця, засновник ПП не відповідає за його борги своїм майном, що випливає з Закону "Про

 
 

Цікаве

Загрузка...