WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правові аспекти підприємництва - Курсова робота

Правові аспекти підприємництва - Курсова робота

перевірок на 50%. Частіше за все підприємцям припадає стикатися з перевірками з боку податкових органів.
Їхня діяльність регламентована Законом України "Про державну податкову службу" у ред. від 5 лютого 1998 р. Як ви вже довідались, планові перевірки можуть проводитися не частіше одного разу на рік. Це правило продубльоване наказом ДПА №356 від 25 вересня 1997 р. Але податкові органи можуть проводити так звані оперативні (позапланові) перевірки.
Порядок їхнього проведення визначений розпорядженням ДПА №272-р від 25 вересня 1998 р. До них відносяться перевірки: використання ЕККА, ТКК, грошових документів при розрахунках із споживачами, лімітів готівки в касі, ліцензій, патентів, акцизних марок, обстеження помешкань, що використовуються як юридичні адреси або для одержання прибутків, а також з інших питань податкового законодавства, що виникають у ході перевірки. Як поводитися при появі податкових інспекторів на підприємстві?
Це залежить від виду перевірки - планова документальна або оперативна. Якщо планова, то: * СПД повинен бути попереджений про неї за 10 днів; * треба попросити пред'явити службові посвідчення і посвідчення на перевірку (у кожного перевіряючого), що передбачено розпорядженням ДПА №89 від 20 травня 1997 р. У посвідченні вказується посада і прізвище інспектора, об'єкт перевірки або їхній перелік, або територія, на якій проводиться перевірка, термін дії посвідчення.
Без такого посвідчення ніякі перевірки проводитися не можуть; * попросити розписатися в книзі обліку перевіряючих.Відмова від розпису є підставою для відмови в перевірці. До речі, тільки з'явиться будь-який перевіряючий із будь-якого контрольного органу, спершу треба просити пред'явити службове посвідчення, тому що нерідко замість перевіряючих можуть діяти різного роду шахраї.
Так, протягом шести місяців 1998 р. у різні торговельні точки Харківського району м. Києва з метою перевірки приходила жінка середнього віку, представляючись інспектором санепідстанції. Виявляючи ті чи інші порушення, вона давала зрозуміти, що може улагодити питання і без складання офіційного акта, якщо така "м'якість" з її боку буде належним чином оцінена. Вона встигла "оформити" у такий спосіб декілька десятків магазинів.
Гастролі цієї дами були перервані тільки після того, коли в одному з магазинів у неї попросили службове посвідчення.
Деякі питання юридичної відповідальності підприємців і захисту їхніх прав 7 Деякі питання юридичної відповідальності підприємців і захисту їхніх прав про отримані прибутки, витрати, відкриття і закриття рахунків, рух коштів на них (але тільки на підставі разових запитів, що носять індивідуальний характер, Закон України "Про систему оподатковування"); * припиняти операції на рахунках СПД (п. 5, ст. 11 Закону "Про державну податкову службу").
Детально цей порядок викладений у Положенні про призупинення операцій платників податків на рахунках в установах банків, інших фінансово-кредитних установах, затвердженому наказом ДПА №191 від 23 вересня 1998 р. Ця санкція застосовується у випадках: * відмови в проведенні перевірок, у т.ч. ЕККА; * недопуску інспекторів у помешкання; * ненадання документів, у т.ч. свідоцтв, ліцензій, патентів; * порушення порядку реєстрації в податковому органі як платника податків
та інших випадках; * стягувати пеню за невчасну сплату податків. Розмір пені - 120% річних від дисконтної ставки НБУ (Декрет КМ "Про стягнення не внесених своєчасно податків і податкових платежів" від 21 січня 1993 р. та Інструкція Мінфіну "Про особливості застосування Декрету від 21 січня 1993 р.", затверджена наказом №84 від 2 жовтня 1993 р.). Пеня стягується за увесь час заборгованості, терміну давності щодо пені немає; * накладати фінансові санкції на підприємства і громадянпідприємців. * накладати
адміністративні штрафи на посадових осіб підприємств та індивідуальних підприємців. Але треба мати на увазі, що самі перевіряючі не можуть накладати на СПД якісь стягнення. Це вправі зробити тільки керівники перевіряючого органу на підставі матеріалів перевірки. Відповідно до наказу ДПА №28 від 20 квітня 1995 р. і розпорядження №272 від 25 вересня 1998 р., усі перевірки (у т.ч. оперативні) повинні оформлятися актами.
Акти складаються в двох примірниках і підписуються перевіряючим і матеріально відповідальною особою СПД. Другий примірник акта передається СПД. Від підпису акта відмовлятися не слід, тому що про відмову теж складається акт.
Акт краще підписати й у письмовому вигляді оформити свою незгоду з результатами перевірки і дати свої пояснення (ч. 5, п. 2 Розпорядження №272-98 р.). Санкції накладаються тільки на підставі рішення керівника органу (рішення про застосування фінансових санкцій, розпорядження про призупинення операцій по рахунках, інкасове розпорядження (доручення) про стягнення коштів, постанова в справі про адміністративне 59 У к р а ї н с
ь к а К о н с а л т и н г о в а М е р е ж а 58 Якщо оперативна, то: * вона, як правило, починається зненацька, шляхом фіксації перевіряючим факту купівлі покупцем товару або з негласної контрольної закупівлі; * посадова особа СПД сповіщається про перевірку відразу після передачі товару, проведення розрахунку і видачі чеку, іншого документа; * при раптових перевірках
пред'явлення посвідчень і розписування в книзі обліку, природно, робляться після перевірки; * оперативни перевірки проводяться тільки в присутності матеріально відповідальної особі та не менше, ніж двома перевіряючими.
У ході перевірок податкові органи мають право: * обстежувати помешкання підприємств і помешкання громадян, що використовуються як юридична адреса або для одержання прибутків; * перевіряти на підприємствах і в громадян документи, пов'язані зі сплатою податків, ліцензії, патенти, а також одержувати копії документів; входити в будь-які інформаційні системи, у т.ч. комп'ютерні; * перевіряти посвідчення особи посадових осіб і громадян; * одержувати в письмовій формі
від посадових осіб і громадян пояснення з питань, що виникають у ході перевірки; * викликати посадових осіб і громадян для дачі пояснень з питань сплати податків.
Виклик здійснюється через акт про перевірку (там є графа про дату виклику) або шляхом направлення рекомендованим листом повідомлень із зазначенням часу запрошення; * вилучати в підприємств документи, що свідчать про порушення податкового законодавства, а в громадян-підприємців - свідоцтво про реєстрацію і ліцензію у випадку порушення ними порядку заняття підприємницькою діяльністю (п. 6, ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу").
Порядок вилучення викладений в Інструкції, затвердженій листом Мінфіну №7 від 19 травня 1992 р. Вилучення здійснюється перевіряючим на місці на підставі письмової постанови, що оформляється на бланку суворої звітності (постанова повинна бути затверджена керівником

 
 

Цікаве

Загрузка...