WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Міжнародні зв'язки України з Польщею - Реферат

Міжнародні зв'язки України з Польщею - Реферат

членство в альянсі розпочалося з участі в урочистому засіданні комісії Україна-НАТО.
Обмін досвідом з питань європейської інтеграції, що триває між Варшавою і Києвом, допомагає країнам визначити своє місцє в об'єднаній Європі і вказує напрям необхідних для пристосування до вимог Європейського Союзу дій. Як приклад цієї сторони стратегічного партнерства можна згадати скликання польсько-української Європейської конференції як форуму для обміну досвідом щодо європейської інтеграції.
Численні зустрічі президентів Польщі і України викликані не лише необхідністю координації зовнішньої політики обох держав, вони створюють сприятливий клімат для великих економічних проектів, особливо - транспортних. Тематика і характер зустрічей президентів Польщі і України - а кожна зустріч мала свій окремий контекст - дозволяють прослідкувати розвиток певного бачення польсько-українських стосунків і його втілення в життя. Як правило, у візитах президента Квасьнєвського в Україну беруть участь польські підприємці, зацікавлені у співпраці з українськими партнерами. Польські та українські бізнесмени є постійними учасниками форумів бізнесу під патронатом президентів обох країн.
Невід'ємним елементом сприяння президентів розвитку польсько-українських взаємин є діяльність Консультаційного комітету президентів Польщі й України. За вісім років його функціонування проведено дванадцять засідань, на яких обговорювалися ключові питання політики безпеки, економіки і культури. Комітет активізує діяльність органів самоврядування Польщі й України, виступає за співробітництво мас-медій та підтримує діалог щодо збереження національних пам'ятних місць та спільної культурної спадщини.
Здобутки польсько-українських взаємин за десять років
Особливим досягненням у другій половині 90-х років стало збагачення польсько-українського діалогу проблематикою міжлюдських зв'язків. Спільна Декларація президентів Республіки Польщі і України про порозуміння і єднання від 21 травня 1997 року містила запис про те, що "замовчування або одностороннє висвітлення ... фактів (спільної польсько-української історії) не загоїть болю скривджених та їхніх близьких, не сприятиме поглибленню взаєморозуміння між нашими народами. Шлях до справжньої дружби лежить передусім через правду і взаєморозуміння. Визнаємо, що жодна мета не може бути виправданням злочину, насильства і застосування принципу колективної відповідальності".
Декларація про примирення не залишилася звичайною формальністю. Її засади втілюються в життя. У процесі побудови польсько-українських взаємин без стереотипів важливу роль відіграють середовища, які формують громадську думку, кола науковців і представники самоврядування. Прикладом їх діяльності є унікальний документальний фільм "Трудне братерство", присвячений співпраці Пілсудського і Петлюри.
Діалог про спільну, часто болісну історію набув форми регулярних зустрічей польських і українських істориків у рамках міжнародних історичних семінарів "Польсько-українські стосунки у 1918-1947 рр.", організованих спільно Світовим союзом солдатів Армії Крайової та Союзом українців у Польщі. А почалися вони 1994 року з ініціативи Центру Карта.
Прогрес відчутний також у створенні та відбудові пам'ятних місць і поховань осіб, внаслідок воєн і політичних репресій вбитих або закатованих як на території Республіки Польщі, так і на території України. Президенти обох держав відкрили 23 травня 1998 року пам'ятник в'язням табору в Явожно у Польщі, а 26 червня 1998 року спільно вмурували документ про урочисте закладення польсько-українського цвинтаря жертв тоталітаризму в Харкові, П'ятихатках. Увічнена пам'ять солдатів і офіцерів армії Симона Петлюри, похованих на цвинтарі в місті Каліш-Щипьорні, солдатів Галицької армії, похованих на Раковецькому цвинтарі, а також українців, які воювали за Вільну Україну під час Другої світової війни на території Пікуліце, Корні і Мороховської Завадовки. Відкриті пам'ятні дошки на честь С.Петлюри в місті Тарнові, а у Варшаві закладено наріжний камінь на місці майбутнього пам'ятника великому українському поетові Тарасу Шевченку. Незважаючи на деякі суперечності, завершуються роботи з відновлення Цвинтаря Орлят у Львові.
Трагічні сторінки історії польсько-українських стосунків під час Другої світової війни перестали бути предметом табу і білою плямою. Наукові дослідження розбивають стереотипи про "польських панів і українських гайдамаків", відкривають багатство спільної культурної спадщини.
З другого боку, наївно було б стверджувати, що нам удалося цілком розрахуватися зі спільним минулим - завдання з'ясувати подробиці і віддати достойну шану жертвам "кривавих ночей на Волині", жертвам примусового переселення в рамках акції "Вісла" все ще стоїть перед нами.
Та можна стверджувати, що через десять років пошуку шляхів примирення, поляки і українці ставляться один до одного з більшим розумінням і відкритістю. Це вже не тільки усвідомлення спільних інтересів елітними колами, нині це - зростаюча взаємна довіра польських і українських підприємців, урядовців усіх рівнів, істориків, звичайних людей. У цьому контексті варто згадати про Нагороду Примирення, яку отримали - перше вручення відбулося під час візиту Яна Павла ІІ в Україну - не постаті з перших сторінок газет, а люди, що зробили внесок у розвиток порозуміння двох народів, не виголошуючи при цьому урочистих промов.
Іншим позитивним явищем, є зміцнення протягом останніх п'яти років зв'язків між польськими та українськими неурядовими організаціями. До таких, перевірених часом, як форум "Польща-Україна", фундація ім. Баторія або фонд "Знати, як" приєднуються нові, як, наприклад, фонд "Свободи", в розпорядженні якого значний потенціал і досвід, одержаний від Польсько-Американської фундації розвитку підприємництва. Запровадженню ринкових реформ (макроекономічних), розвиткові малого бізнесу і реформі системи самоврядування сприяє тристороння Американсько-польсько-українська ініціатива співпраці PAUCI. За посередництва польських неурядових організацій, фондів і центрів, до країн СНД, у тому числі до України, надійшло 1999 року близько 4-5 млн. доларів США. Це досить значна сума, тим більше, що гранти спрямовуються на конкретні заходи і надаються органам самоврядування, журналістам, дрібним і середнім підприємцям.
Для більшості польських міст справа честі - мати партнерів в Україні, і це вже не наслідки виключно сентиментальних настроїв та ностальгії за колишніми польськими окраїнами, це насамперед - зростання зацікавленості представників культурних іекономічних локальних громад у зв'язках з відповідними колами в Україні. 1998 року в місті Кєльце відбулося перше засідання Форуму самоврядування Польщі й України під патронатом президентів обох держав. Метою форуму було краще ознайомити наших українських партнерів з досвідом реформи самоврядування. В рамках зустрічей представників органів самоврядування організовані економічні зустрічі бізнесменів, а також мистецькі акції. "Дні Києва", які продовжують відбуватися у Варшаві, дозволили варшав'янам не тільки насолодитися церковною музикою у виконанні українського хору, а й познайомитися з фільмами Параджанова, Києвом часів Булгакова. Польські та українські організатори планують найближчим часом провести "Дні Варшави" у Києві. З січня 1999 року у Києві розпочав роботу Польський інститут і ми сподіваємося, що невдовзі у Варшаві діятиме Український центр культури й інформації. Вже плануємо організацію

 
 

Цікаве

Загрузка...