WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Українсько-Словацькі відносини, історія і сучасність (магістерська робота) - Курсова робота

Українсько-Словацькі відносини, історія і сучасність (магістерська робота) - Курсова робота

У другiй половинi 1990-х рокiв кiлькiсть публiкацiй, що торкалися проблем українсько-словацького спiвробiтництва, суттєво зросла. Побачили свiт видання загального характеру про зовнiшню полiтику України та мiсце незалежної української держави в глобальнiй системi мiжнародних вiдносин, де українсько-словацькi стосунки розглядалися у загальноєвропейському i регiональному контекстi.

Структура роботи. Магістерська робота побудована на основі проблемно-тематичного і проблемно-хронологічного принципів та складається із вступу, трьох розділів основної частини, висновків і списку використаної літератури.

Загальний обсяг магістерської роботи становить 00 сторінок, список використаної літератури — 00 першоджерел.

Розділ 1

Історичні передумови становлення українсько-словацьких відносин

1.1. Загальна характеристика Словацької республіки

Офіційна назва — Словацька Республіка.

Державний устрій. Словаччина — республіка, глава держави — президент, глава уряду — прем'єр-міністр, законодавчий орган — однопалатна Національна рада.

Географічне розташування — країна знаходиться у Центральній Європі, межує з Україною (спільний кордон 90 км), Польщею (444 км), Угорщиною (515 км), Австрією (91 км) і Чехією (215 км).

Площа території — 48 845 км (127 місце у світі).

Адміністративний поділ. Згідно з адміністративно-територіальним поділом, уведеним 29 липня 1996 р. територія Словаччини поділяється на 8 країв, які у свою чергу діляться на 79 районів.

Чисельність населення — близько 5,415 млн. осіб (103 місце у світі). Словаки — 85,5%, угорці — 11%, 1,5% — румуни, 1,1% — чехи, менше 1% — росіяни й українці.1

Столиця — Братислава (448,6 тис. осіб). Інші великі міста — Кошице (245,2 тис. осіб.), Прешов (95,8 тис. осіб), Жиліна (87,8 тис. осіб), Нітра (87,3 тис. осіб).

Державна мова — словацька. Більшість населення — християни (католики і протестанти), представлені також православна і греко-католицька церква. Державне свято — 1 січня — День заснування Республіки (1993 р.).

Державний герб — червоний ранньоготичний щит з зображенням на ньому подвійного срібного хреста, піднятого на підвищену середню вершину синього трипагорба.2

Державний гімн — два перших куплети пісні "Над Татрами блискавка блискає" ("Nad Tatrou sa blyska").

Державний прапор — полотнище, що складається з трьох горизонтальних смуг білого, синього і червоного кольору. На передній половині полотнища зображений Державний герб Словацької Республіки.

Грошова одиниця — словацька крона = 100 геллерів.

Членство у міжнародних організаціях — СОТ, МБРР, ОБСЄ, МВФ, ООН, МФЧХ, РЄ.

Домен в мережі Іnternet — ".sk".

Отже, Словацька республіка — суверенна, демократична і правова держава. Суверенітет республіки проголошено 17 липня 1992 р. у Декларації про суверенітет Словацької Республіки. Глава держави — президент, який обирається (з 1999 р.) громадянами на основі загального рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на 5 років.

До повноважень президента входять призначення голови і членів уряду, а також їх відставка. Президент є головнокомандуючим збройними силами Словацької республіки. Він може призначати референдум і оголошувати надзвичайний стан у країні, має право розпустити парламент, якщо він тричі протягом місяця після виборів не схвалить програмну заяву уряду.

Законодавча влада належить однопалатному парламенту — Національній раді Словацької Республіки (Narodna rada Slovenske Republіky), яка складається зі 150 депутатів, які обираються шляхом загальних рівних прямих виборів при таємному голосуванні строком на 4 роки. Парламент може примусити президента піти у відставку, якщо за це проголосують три п'ятих усієї кількості депутатів.1

Виконавчим органом влади є уряд. Згідно з конституцією члени уряду не можуть одночасно бути депутатами парламенту.

Розглянемо детальніше основні політичні партії та об'єднання Словацької республіки.

Рух за демократичну Словаччину — РЗДС (Hnutі za Demokratіcke Slovensko). Рух за демократичну Словаччину заснований 5 березня 1991 р. як фракція руху Громадськість проти насильства (ГПН). 28 квітня 1991 р. вийшла із ГПН. З 22 червня 1991 р. — Рух за демократичну Словаччину (РЗДС), з 19 лютого 2000 р. перетворений на партію з нинішньою назвою.

Демократичний союз Словаччини — ДСС (Democratіcka unіa Slovenska — DU). Як єдина політична партія зі збереженням попередньої назви Демократичний союз утворена 25 березня 1995 р. на об'єднавчому з'їзді двох партій: Демократичного союзу і Національно-демократичної партії — Нової альтернативи.

Селянська партія Словаччини — СПС (Rol'nіcka strana Slovenska). Утворена 12 лютого 1990 р.

Партія угорської коаліції — ПУК. Створена 21 червня 1998 р. Включає Угорський християнсько-демократичний рух (УХДР), Угорську громадянську партію (УГП), Рух "Співіснування" (РС).

Партія громадянського взаєморозуміння — ПГВ. Створена в 1998 р.

Партія лівих демократів — ПЛД (Strana demokratіcke levіce — SDL). Колишня Комуністична партія Словаччини. З жовтня 1990 р. по січень 1991 р. мала назву Комуністична партія Словаччини — Партія лівих демократів. Нинішню назву одержала на пленумі ЦК КПС-ПЛД, який відбувся 26 січня 1991 р. В січні-грудні 1991 р. входила як складова частина у Федерацію Комуністичної партії Чехії і Моравії та Партії лівих демократів. 15 грудня 1991 р. на 1 з'їзді партії було прийнято рішення про вихід із Федерації. Налічує 47 тис. членів. Керівний орган — з'їзд, який обирає ЦК, що складається із власне ЦК і Ради керівників обласних організацій [31, с. 17].

Словацька демократична коаліція — СДК. Блок 5 партій: Християнсько-демократичний рух (ХДР), Демократичний союз Словаччини (ДСС), Демократична партія (ДП), Соціал-демократична партія Словаччини (СДПС), Словацька партія "зелених".

Словацька національна партія — СНП (Slovenska narodna strana — SNS). Заснована в грудні 1989 р. Офіційно зареєстрована 7 березня 1990 р. Налічує 2 тис. членів. Вищий орган партії — сейм.

Словацький християнсько-демократичний союз — СХДС. Партія офіційно зареєстрована 14 лютого 2000 р.

Християнсько-демократичний рух — ХДР (Krest'ansko demokratіcke hnutі — KDH). Виник у Братиславі 30 листопада 1989 р. в результаті заклику Громадянської ініціативи до створення християнсько-демократичних клубів. Установчий з'їзд відбувся 17 лютого 1990 р. Офіційно зареєстрований 6 квітня 1990 р. Входить до Європейської демократичної ради (ЄДР). Налічує 300 тис. членів. Керівний орган — сейм, у періодах між сеймами — Рада.1

Охарактеризуємо основне профспілкове об'єднання Словацької республіки. Це Конфедерація профспілок Словацької Республіки — КПСР (Konfederace odborovych svazu Slovenske Republіky). Заснована в січні 1990 р. як Незалежні словацькі профспілки. Теперішню назву одержала в квітні 1990 р. на всесловацькому з'їзді профспілок. Конфедерація представляла Словацьку Республіку в загальнодержавній Чеській і Словацькій конфедерації профспілок. Об'єднує 12 галузевих профспілок. Налічує 1,1 млн. членів. Найвищий орган — з'їзд, у періодах між з'їздами роботою профспілок керує сейм.2

Словаччина має родовища бурого вугілля біля Гандлова на Заході і Модрі-Камень на Півдні. Буре вугілля використовують як паливо на електростанціях і в будинках, як сировину в хімічній промисловості. Від східного кордону тягнуться трубопроводи, що імпортують з Росії нафту і газ. У самій Словаччині є невеликі родовища природного газу. У Рудних горах ведеться видобуток залізної руди, міді, марганцю, магнезиту, свинцю і цинку. Імпортовані боксити і нікелева руда переробляються на гірничо-збагачувальних комбінатах у Жьяр-над-Грономе і Середі.

Головне джерело електроенергії Словацької республіки — гідроелектростанції. Вони згруповані на ріках Ондава, Ваг, Горнад і Слана.

В сільському господарстві зайнята третина словацьких земель. На родючих низинах вирощують пшеницю, ячмінь, цукровий буряк, кукурудзу, на бідніших землях ведеться заготівля фуражу. Основні сільськогосподарські культури — жито, овес, льон, картопля. У долині ріки Ваг розвинуті тютюнництво і плодівництво.1

Виноградарство розвинуте на схилах Карпат у Західно-Словенському краї. У долинах розводять велику рогату худобу і свиней, у горах — овець.

Близько 30% словацьких лісів до 1989 р. були серйозно ушкоджені в результаті діяльності промислових підприємств. Найтяжче становище склалося в районі Жьяр-над-Гронома, уздовж чеського кордону і в горах Бескиди.


 
 

Цікаве

Загрузка...