WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Українсько-Словацькі відносини, історія і сучасність (магістерська робота) - Курсова робота

Українсько-Словацькі відносини, історія і сучасність (магістерська робота) - Курсова робота

На загальнодержавному рівні взаємодія у сфері культури між Україною та Словаччиною здійснюється у відповідності з Планом співробітництва між Міністерством культури і мистецтв України та міністерством культури Словацької Республіки на 2003-2007 рр. Важливу роль тут відіграє українське Посольство в Братиславі .1

За його сприяння вперше за останні 10 років у 2006 році пройшли Дні української культури в Словацькій Республіці (березень 2006 р.), причому не тільки в Братиславі, але й в ряді інших міст Словаччини (Банська Бистриця, Пряшів, Кошице).

Дні культури проходили в рамках виконання Плану дій Україна — ЄС та створення позитивного міжнародного культурно-мистецького іміджу України у світі. Важливим елементом цієї акції стала підтримка духовно-культурних потреб української громади, що проживає в Словаччині.

Організаторами заходу виступили Міністерство культури і туризму України та Міністерство культури Словацької Республіки.

Програма культурних заходів була яскравою і включала в себе виставку сучасної української книги, виставку молодої талановитої художниці М. Абрамової, показ українських фільмів та концертні виступи Національного ансамблю солістів "Київська камерата".

Відкриття Днів культури відбулося концертом Національного ансамблю солістів "Київська камерата" в Словацькій філармонії (м. Братислава). В урочистостях з нагоди відкриття Днів культури України з української сторони взяли участь заступник Міністра культури і туризму України О.Г. Шокало-Бенч та Надзвичайний і Повноважний Посол України в Словацькій Республіці І.В. Огнівець.

В ході Днів підписана Угода про співпрацю між Національною парламентською бібліотекою України та Державною науковою бібліотекою м. Банська Бистриця (Словацька Республіка). В рамках Днів культури в Державній науковій бібліотеці м. Банська Бистриця відкрито український зал, що дозволить словацькому читачу більш тісно познайомитися з українською культурою, історією та політичним життям.

Дні культури України були тепло прийняті словацькою публікою, зокрема представниками української діаспори.

Міністерство культури і туризму України і надалі продовжуватиме тісно співпрацювати зі словацькою стороною, а у 2007 році приймало колективи та окремих виконавців в рамках Днів культури Словаччини в Україні.

За організаційної підтримки та при безпосередній участі Посольства було проведено і традиційне щорічне свято "Дні добросусідства" на українсько-словацькому кордоні (6 травня), традиційне Свято культури русинів-українців в м. Свидник (23-25 червня), міжнародну наукову конференцію в м. Свидник "Словацько-українські взаємини в галузі історії, культури, мови та літератури" (23-24 червня) тощо.

Натомість взаємодія у сфері освіти між Україною та Словацькою республікою здійснювалася у відповідності з Програмою співробітництва між Міністерством освіти і науки України та міністерством освіти Словацької республіки в галузі освіти на 2005-2008 р.р. Основними напрямами співробітництва наразі є обміни студентами — на частковий та повний курс навчання, вчителями, викладачами, стажистами, практикантами та аспірантами, а також вченими — на педагогічну та наукову роботу.

Між 29 вищими учбовими закладами України та 13 вузами Словацької республіки підтримуються прямі зв`язки, аналогічне співробітництво здійснюється між середніми та середніми спеціальними учбовими закладами України та Словацької республіки .1

За сприяння українського Посольства у 2006 році у сфері освіти було багато зроблено для відновлення співпраці Київського національного університету ім. Т. Шевченка та Університету ім. Я. Коменського (м. Братислава); встановлення прямих контактів факультету журналістики та факультету природних наук Університету ім. Святих Кирила та Мефодія (м. Трнава) з аналогічними факультетами вузів в Україні; сприяння створенню курсу української мови в Університеті ім. К. Філософа (м. Нітра); функціонуванню відділення української мови та культури Університету ім. М. Бела (м. Банська Бистриця).

Продовжує функціонувати так звана "Вишеградська стипендіальна програма для України", яка передбачає надання 32 стипендій на загальну суму 230 000 євро для річного стажування (2 семестри) громадян України на базі вищої освіти (по 8 стипендій для стажування у вищих навчальних закладах кожної з країн "Вишеградської четвірки").

Широке співробітництво здійснюється між бібліотеками, архівами та іншими подібними закладами України та Словацької республіки. Зокрема, Національна парламентська бібліотека України підтримує зв`язки з 5 бібліотеками Словаччини, а, як вже було сказано, в березні минулого року, в рамках Днів культури Україні в Словацькій Республіці, Національною парламентською бібліотекою України було підписано ще одну угоду — Договір про співпрацю з Державною науковою бібліотекою Словаччини в м. Банська Бистриця.1

У 2006 р. відомим словацьким письменником і науковцем українського походження академіком М. Неврлим та завідуючим кафедрою загальної історії філософського факультету Університету ім. Я. Коменського М. Данішем, за участі українського Посольства, опрацьовувалось питання щодо створення у структурі Словацького національного архіву Фонду українських історико-документальних матеріалів, у якому зберігатимуться документи, отримані від представників української національної меншини Словаччини.

В рамках молодіжних обмінів варто згадати відпочинок 67 українських дітей — учнів шкіл Закарпатської області — у дитячому таборі "Школа у природі" на сході Словаччини, оздоровлення 42 українських дітей з Чорнобильської зони України в літньому оздоровчому таборі "Озета" в Центральній Словаччині, а також відпочинок та оздоровлення 40 дітей з Чорнобильської зони України на базі Сігордського лісового училища на сході Словаччини.1

За сприяння українського Посольства торік опрацьовувались проекти Угоди між Кабінетом Міністрів України та урядом Словацької республіки про академічне визнання документів про освіту та наукові ступені та Угоди про співробітництво у сфері фізичної культури та спорту між Міністерством України у справах сім`ї, молоді і спорту та міністерством освіти Словацької республіки. Що ж до подальших перспектив, то важливою подією, яка визначатиме українсько-словацьке культурно-гуманітарне співробітництво між двома країнами, буде проведення в Україні чергових засідань Міжурядової українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури.

Розділ 3

Напрямки подальшого розвитку українсько-словацьких відносиН

3.1. Основні шляхи розвитку міждержавних відносин

Значні перспективи має співробітництво України і Словаччини в енергетичній галузі та у сфері транзиту енергоносіїв. Це не тільки збільшення поставок української електроенергії в СР, але і реалізація проекту Євроазійського нафтотранспортного кордону, який включений до стратегії енергетичної безпеки ЄС, з постачання каспійської нафти нафтопроводом Одеса — Броди територією Словаччини на НПЗ Чехії та інших європейських країн, що дозволить Україні й Словаччині більш ефективно використати свої нафтотранспортні потужності. Наразі експорт української електроенергії в Словаччину становить 500 млн. кВт-годин на рік. Але Словаччина зацікавлена у збільшенні експорту української електроенергії, з огляду на недостачу електроенергії в країні та майбутню актуалізацію цієї проблеми внаслідок планового закриття двох блоків АЕС і збільшення енергоспоживання новими автомобілебудівними заводами. Сторони планують збільшити експорт електроенергії до 2-3 млрд. кВт-годин на рік.

Необхідно мати на увазі, що в період 2007-2013 рр. Словацька Республіка отримає найбільший обсяг інвестицій із фондів ЄС за всю свою історію. Питома вага цих інвестицій припадає на транскордонне співробітництво Словаччини в рамках ENPІ із Україною. Це потребує більшої ініціації й подальшої координації транскордонного співробітництва і регіонального розвитку прикордонних регіонів двох країн з метою максимального доступу можливостей фінансових інструментів ЄС і ефективного їх використання по обидва боки кордону. Зокрема і для розвитку прикордонної інфраструктури.

В результаті завершення переговорного процесу з іншими суміжними з нами країнами ЄС, для Україна наразі важливо побачити загальну, відпрацьовану, консолідовану позицію наших сусідів у цьому питанні. Конструктивний підхід до запровадження місцевого прикордонного руху дозволив би в значній мірі пом'якшити результати введення додаткових режимних обмежень, пов'язаних із вступом сусідніх з Україною країн ЄС, в тому числі і Словаччини, до Шенгенського простору.


 
 

Цікаве

Загрузка...