WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Українсько-Словацькі відносини, історія і сучасність (магістерська робота) - Курсова робота

Українсько-Словацькі відносини, історія і сучасність (магістерська робота) - Курсова робота

Постраждали як сільське господарство, так і промисловість. Сільське господарство зазнало значних збитків через високу собівартість і зменшення попиту на продукти харчування. У промисловості скорочення випуску продукції було особливо значне в галузях обробної промисловості.

Досить серйозною проблемою для економіки Словаччини стала конверсія воєнної промисловості. У скрутному становищі опинилися 35 машинобудівних підприємств, які брали участь у виробництві військового спорядження для країн Варшавського договору.

У 1989 р. 67% експорту Словаччини направлялося в СРСР та інші східноєвропейські країни і 27% — у країни Європейського Союзу й інші держави Західної Європи. У тому ж році 50% всього імпорту надходило з країн Східної Європи і 32% — із Західної Європи. У 1993 картина змінилася: 53% експорту Словаччини направлялося в країни Західної Європи і 35% — у Східну Європу, у той же час 46% всього імпорту надходило з країн Західної Європи і 42% — зі Східної Європи. Основні статті словацького експорту становлять напівфабрикати для обробної промисловості, машини і вироби хімічної промисловості. Основні статті імпорту — машини і різні види палива.

Іноземні капіталовкладення з 1990 виявилися меншими, ніж можна було очікувати. У 1993 вони становили всього 234 млн. дол. США.

В цей час за обсягами двостороннього товарообігу Словацька республіка посідає 20 місце серед країн-партнерів України в світі та є 17-м за обсягом ринком збуту українських товарів. Серед країн Центральної та Східної Європи більші обсяги торгівлі мають місце лише з Польщею, Угорщиною, Чехією та Румунією.1

Основними і традиційними статтями експорту України до Словацької республіки є залізорудна сировина (марганцеві і залізні руди), електроенергія, чорне вугілля кам'яне, мінеральні добрива, різна хімічна продукція, плосковальцьовані вироби із заліза і сталі, феросплави, продукція машинобудування, стальні труби та інша продукція.

Найбільшими статтями українського імпорту з Словаччини стали: вогнетривка цегла, стрічки транспортерні, плоский прокат, магнезит, скляна тара, гербіциди, та інші товари переробної промисловості.

Українсько-словацьке співробітництво збагачує економіку обох держав. Понад 240 підприємств зі словацьким капіталом працюють в Україні, а Словаччина має сучасні енергозберігаючі технології, в яких зацікавлені українці.

Однією з провідних галузей у співпраці Словацької Республіки та України є туристична індустрія. За даними Держкомкордону, тільки у 2006 р. виїхало за межі України 12 млн. 312 тис. громадян, а в'їхало 10 млн. 989 тис. іноземців. Причому Словаччина входить до першої десятки країн, які найбільше відвідували громадяни України (наприклад, до Туреччини виїжджало 4216,9 тис. чол., до Польщі — 3886,4 тис. чол., до Угорщини — 909,9 тис., до Словаччини — 806,5 тис. чол.). Слід відмітити, що впродовж 2000-2006 рр. кількість громадян України, що від'їжджали до Словаччини, збільшилася на 30%, а до Туреччини — на 15%. Це свідчить про підвищення інтересу українців до мандрівок саме у ці країни. Вибір країни для туризму обумовлений насамперед її політичною та економічною стабільності, наявністю туристично-рекреаційних ресурсів та пропозицій туристичних компаній, рівнем розвитку матеріально-технічної бази готельного господарства, сервісу та індустрії розваг, візовим режимом, характером транспортних зв'язків, природнокліматичними умовами.

За 2006 рік найбільший обсяг прибуття гостей до України було з Росії (4812,7 тис.), Угорщини (556,9 тис.), Словаччини (104,5 тис.), а також Чехії, Німеччини, США, Румунії. Зі Словаччини прибуття іноземців до України, головним чином, відбувалося в рамках організованого туризму. На 2007 р. було зареєстровано незначне скорочення туристичного потоку з України до Словаччини.

Співробітничають між собою і торгово-промислові палати України і Словаччини, які діють на прикордонних територіях, — Коширська, Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька. На базі Коширської регіональної торгово-промислової палати реалізується проект "Словацько-українська торгово-промислова палата", яка фінансується програмою PHARO CREDO (Європейський фонд). Проект передбачає проведення українсько-словацьких семінарів та конференцій, виставок та презентацій українських фірм, створення інформаційної бази для суб'єктів підприємницької діяльності в Україні та Словаччині.

В Україні зареєстровано більше 200 спільних підприємств за участю словацького капіталу (реально діють 234 підприємства). Позитивними прикладами двостороннього торговельно-економічного співробітництва є діяльність на українському ринку підприємств "Хемосвіт", який має у Волинській області 4 заводи, та "Мінерфін".

Прикладом зростання інвестиційної активності словацьких суб'єктів підприємницької діяльності на українському ринку є успішна участь Східнословацького енергетичного підприємства в приватизації чотирьох регіональних енергетичних компаній в Україні.1

Дієвим інструментом поглиблення двосторонніх торговельно-економічних відносин є діяльність змішаної Міжурядової комісії з торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва між Україною і Словацькою Республікою.

Взагалі упродовж минулого 2006 року спостерігалась тенденція зростання товарообігу між Україною та Словацькою республікою. Згідно з даними Держкомстату України, загальний обіг товарами та послугами склав 791,505 млн. дол. США (січень-жовтень 2006 р.), що на 7,8 відсотка більше, ніж за відповідний період 2005 року. Окрім цього, є й інший, так би мовити, бік медалі. До жовтня 2006 р. Словаччина інвестувала в економіку України 96,84 млн. дол. США, що становить 0,5 відсотка від загального обсягу прямих іноземних інвестицій, залучених до української економіки. На території України, як вже було сказано, діє 234 підприємства зі словацьким капіталом. Значні обсяги інвестицій зі Словаччини надійшли до підприємств Закарпатської області (4% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій, залучених в економіку Закарпаття), Запорізької (3,8%), Волинської (2,7%), Івано-Франківської (1,8%) та Львівської (0,2%) областей. На жаль, станом на жовтень 2006 року прямі інвестиції з України в економіку Словаччини не залучалися.

Протягом першого півріччя 2007 р. продовжувалась позитивна тенденція зростання зовнішньоторговельного обігу між Україною і Словацькою Республікою: обіг товарами і послугами становив 553,503 млн. дол. США, що на 21,4% більше, ніж за перше півріччя 2006 р.

Значними темпами зростали обсяги експорту українських товарів та послуг до Словацької Республіки за І півріччя 2007 р. — на 26,9% — і склали 342,037 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо зовнішньоторговельного обігу товарами та послугами зросло у 1,57 разів і склало 130,571 млн. дол. США. Обсяги імпорту словацьких товарів та послуг до України протягом першого півріччя 2007 р. збільшились на 13,4% і склали 211,466 млн. дол. США. Зовнішньоторговельний обіг товарами між Україною і Словаччиною протягом першого півріччя 2007 р. збільшився на 19,9% і склав 518,403 млн. дол. США. Обсяги експорту товарів з України до Словаччини протягом першого півріччя 2007 р. збільшились на 24,7% і склали 319,737 млн. дол. США. Обсяги імпорту словацьких товарів до України зросли за перше півріччя 2007 р. на 12,8% і склали 198,67 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо товарообігу з Словаччиною за січень-червень 2007 р. зросло більш, ніж у 1,5 разів і склало 121,071 млн. дол. США.

На відміну від 2006 р. намітилась тенденція збільшення двостороннього обігу послуг між Україною і Словаччиною: протягом першого і другого кварталів 2007 р. загальні обсяги торгівлі послугами зросли на 49,4% і склали 35,100 млн. дол. США.1

2.3. Українсько-словацькі зв'язки в гуманітарній і культурно-духовній сферах

З проголошенням незалежності України і Словацької республіки, встановленням дипломатичних відносин між обома країнами створилися сприятливі умови для розвитку двосторонніх відносин в гуманітарній і культурно-духовній сферах на ґрунті рівноправності і взаємоповаги.

З 2004 року Словаччина розпочала новий етап свого розвитку. Історично склалося так, що майже одночасно зі вступом Словаччини до Європейського Союзу, Україна також набула більш західного спрямування. Останнім часом розвиток українсько-словацьких відносин набуває стабільності, адже розвивати та укріплювати взаємини з сусідньою країною в усіх сферах є цілком природним. За умов розвитку демократії в Україні, що забезпечує вільний і всебічний розвиток кожного громадянина держави, пожвавлюється і культурне життя в країні. При цьому громадські молодіжні організації відіграють не останню роль. Молодь завжди була і є рушійною силою культурних процесів, від неї залежить здоров'я суспільства та поширення національних традицій.

Наприклад, словацькі очільники з Києва також вирішили зробити свій внесок у розвиток культурних українсько-словацьких процесів шляхом заснування громадської організації "Словацький клуб України" у місті Києві. На даному етапі розвитку організації ведеться розробка векторів майбутньої діяльності. засновники "Словацького клубу України" при створенні організації керувалися необхідністю заповнити прогалини та ліквідувати значний інформаційний вакуум в українсько-словацьких культурних відносинах, підвищити активність їх розвитку. Згідно з цим було обрано культурно-освітні, інформаційно-аналітичні, правові та інші напрямки діяльності організації, здійснення яких задовольняє законні соціальні, культурні, духовні, професійні та творчі спільні інтереси членів організації.


 
 

Цікаве

Загрузка...