WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Угорсько – українське співробітництво - Реферат

Угорсько – українське співробітництво - Реферат

1999 - 2000 р. сторони домовилися про виконання 19 спільних проектів у згаданих вище галузях [26, с. 69 - 72].
Зокрема, у вересні 1998 р. українські вчені взяли участь в угорсько - українському "Воркшопі", з пріоритетного наукового напрямку "нові матеріали і речовини", що проходив у Будапешті. Тут були представлені розробки Державного фонду фундаментальних досліджень, державних науково - технічних програм за цим пріоритетним напрямом, а також перспективні технології інституту проблем матеріалознавства НАН України; матеріали електронної техніки; оптичні елементи; перспективи напівпровідникового матеріалознавства в регіоні Буковини; функціональна кераміка; багатокомпонентні матеріали; оптичні та конструкційні монокристали.
Ще одним кроком, що сприяв зближенню стандартів освіти стала Угода про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і наукові ступені - від 27 жовтня 1998 р. Це відкрило можливість угорцям і українцям, що проживали в іншій державі, отримувати вищу освіту рідною мовою, ліквідувати бюрократичні перепони і дало змогу значно пожвавити контакти, не обмежуючись теоретичною діяльністю [15].
Хотілося б підкреслити, що співробітництво Угорщини та України в гуманітарній сфері не обмежувалось виключно співпрацею недержавних органів. Логічним продовженням ряду договорів міждержавних угод та інших нормативних актів стало встановлення співробітництва між угорським та українським парламентами. Зокрема, згідно Угоди про розвиток відносин між Державними Зборами Угорщини та Верховною Радою України від 28 вересня 1994 р.обидві держави домовилися про щорічні зустрічі голів парламенту, постійні контакти парламентських профільних комітетів сприяли розвитку регіонального та прикордонного співробітництва. Крім того, керівники законодавчих органів Угорщини та України у спільному "комюніке", підписаному за підсумками візиту О. Мороза до Будапешта, "домовилися продовжувати плідну співпрацю у справі повнішого задоволення потреб національних меншин, використовуючи для цього всі міждержавні механізми та нові форми міжпарламентського співробітництва" [50, с. 4].
У березні 1999 р. відбувся ще один парламентський візит делегації Верховної Ради України до угорської столиці. Серед численних зустрічей насамперед необхідно відзначити зустріч з головою республіканського органу самоврядування української меншини Я. Хортячі, Надзвичайним і Повноважним Послом України в Угорщині О. Климпушем, зустрічі з угорськими парламентаріями та урядовцями.
Серед питань, що стояли на порядку денному були питання здійснення безвізових поїздок громадян угорської республіки і України, налагодження інформаційного обміну між представниками прикордонної та міграційної служби обох країн, покращення інфраструктури контрольно - перехідних пунктів.
Угорські та українські парламентарі домовилися координувати свої зусилля у таких стратегічно важливих проблемах двосторонніх відносин як:
- законодавче регулювання та парламентський контроль за додержанням законодавства стосовно національних меншин;
- законодавче регулювання прикордонного співробітництва;
- сприяння парламентів обох країн подальшому поглибленню культурного, наукового, освітнього співробітництва між Угорською республікою і Україною;
- обмін досвідом з питань приватизації.
Очевидно зрозумілими є прагнення угорської та української сторін докласти максимум зусиль для обліку корисним досвідом у сфері внутрішньої політики. Зацікавлені сторони домовлялися обмінюватися інформацією про демократичні процедури [38, с. 22]. Зокрема, Міністерство внутрішніх справ Угорщини і Центральна Виборча комісія України домовилися про наступні напрями співробітництва [84, с. 8 - 9]:
- вдосконалення виборчого законодавства;
- аналіз міжнародного порівняльного досвіду виборчих систем;
- обмін досвідом діяльності виборчих органів;
- підвищення професійного рівня організаторів виборчого процесу;
- використання сучасних інформаційних технологій при проведенні виборів та референдумів;
- правові та організаційні питання фінансування виборчого процесу;
- підвищення правової культури виборців.
Тобто угорська та українська сторона домовлялись про співробітництво з метою вдосконалення технологій в цілому. Тому сторони і домовились про участь спостерігачів у виборах на території сусідів, про обмін досвідом у питаннях використання бюджетних коштів для проведення виборів, спільних занять з виборчого права.
Такі демократичні контакти повинні були позитивно вплинути на процес розбудови демократії по обидва боки угорсько - українського кордону.
Варто зазначити, що під час офіціального візиту Президента України Л. Кучми до Будапешта було досягнуто домовленості про співробітництво органів, відповідальних за проведення виборів обох держав. Ще одним документом гуманітарного характеру що був підписаний в рамках цього візиту, стала Пам'ятна записка про розробку спільної концепції розвитку прикордонних регіонів Угорської Республіки та України. Кульмінацією гуманітарних відносин між Угорщиною та Україною стало обрання 15 делегатів до Державного органу самоврядування українців Угорщини (ДОСУУ). Ця важлива подія відбулася 24 січня 1999 р. "ДОССУ" покликаний відстоювати інтереси і права українців Угорщини і дбати про їх духовний, культурний розвиток, забезпечення гідного місця в Угорському суспільстві. Тобто Угорщина таким чином продемонструвала державницький підхід до розв'язання проблем національних меншин. Це мабуть зумовлено тим, що українська сторона ставиться з повагою до прав угорської громади, яка сконцентрована на Закарпатті.
В цілому відносини в гуманітарній сфері між Україною та Угорщиною протягом всього періоду, що розглядається можна охарактеризувати як дружні і сповнені взаємної поваги, і надзвичайно перспективні.
Співробітництво Угорщини та України здійснювалося не лише у сфері гуманітарної політики та розвитку міждержавних політичних відносин. Надзвичайно важливими та перспективними для обох держав були відносини в економічній сфері, оскільки обидві країни були одна для одної мостами до східного і центрального регіонів Європи, проникнення на ринки яких можна віднести до пріоритетів їх зовнішньої політики [24, с. 32].
Активне угорсько - українське співробітництво розпочалося наприкінці травня 1991 р., коли Україна уже стояла на порозі незалежності 31 травня 1991 р. у Будапешті представники урядів обох держав підписали угоду про торговельно - економічні зв'язки, та науково - технічне співробітництво. Основним її положенням стала відмова від практики товарно - грошових відносин

 
 

Цікаве

Загрузка...