WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Україна в румунських зовнішньополітичних концепціях - Реферат

Україна в румунських зовнішньополітичних концепціях - Реферат

окупацією північної частини Буковини, але не міг допомогти буковинцям, бо Західноукраїнська держава уже вела оборонні бої проти польських військ. Уряд гетьманської України доживав останні дні і теж не мав реальної воєнної сили, щоб стати на захист своєї фактично вже приєднаної території 10. Водночас румунські анексії не були у подальшому визнанні УСРР ні СРСР.
§2. "Румунія для румунів" та етнічні українські землі
У міжвоєнний період з метою інтеґрації окупованих земель було прийнято закон про адміністративну уніфікацію. Представники окупаційних властей намагалися довести, що "Бессарабія і Буковина - штучні утворення австрійського і російського походження... В Румунії вони не мають ніякого права на існування" 11.Замість таких окремих адміністративних територій, як Бессарабія, Буковина, Валахія тощо, було створено 10 цинутів (провінцій).
Основним напрямом етнополітики Румунії того часу була румунізація українців і інших національних меншин. Уже в 1926/27 навчальному році на Буковині не залишилося жодної української початкової школи - вони були зрумунізовані. Закон про народні школи вимагав, щоб громадяни "румунського походження", що "забули" свою рідну мову, віддавали дітей у державні або приватні школи, де викладання ведеться румунською мовою 12. Українців змушували змінювати прізвища на румунські. На початку 30-х років була заборонена навіть назва - українці 13.
Із прискоренням процесу фашизації країни дискримінація українського населення особливо посилилася. На початку 30-х років лідери націонал-цараністської партії висунули гасло "Румунія для румунів". Шалена шовіністична пропаґанда поєднувалася з каральними заходами задля насадження всього румунського. Закон "Про захист національної праці" (1938 р.) вимагав витіснення представників корінного населення румунським елементом не лише в установах, а й на підприємствах 14.
Національна асиміляція корінного населення в румунському середовищі здійснювалася методами економічної, політичної, ідеологічної і культурно-освітньої дискримінації українців та інших національних меншин. Послідовно проводячи політику румунізації національних меншин, правлячі кола Румунії намагалися довести, що належність українських земель північної частини Буковини і південної Бессарабії до Румунії забезпечена.
У 30-х роках наступ реакції і фашизму в Румунії супроводжувався посиленням маневрів її правлячих кіл на світовій арені. Приєднання до фашистського блоку уявлялося румунському урядові ґарантією проти претензій хортистів на Трансільванію та надійним засобом закріплення за собою захоплених (1918 р.) українських земель і загарбання нових територій. Так, у промові, виголошеній в кінці листопада 1938 р., прем'єр-міністр Румунії М.Кристя недвозначно зазіхав на задністровські землі, тобто на анексію Молдавської автономної радянської республіки, яка входила до складу УРСР 15.
Політика Румунії, її швидке зближення з фашистською Німеччиною, створювали загрозу для безпеки південно-західних кордонів СРСР. Водночас Москва вишукувала можливості вирішення територіального питання. Радянсько-німецькі договори про ненапад від 23 серпня та про дружбу і кордон від 28 вересня 1939 року фактично ізолювали Румунію і розв'язали руки СРСР. 26 червня 1940 р. Радянський Союз пред'явив уряду Румунії ноту, в якій підкреслювалося, зокрема, що питання про повернення Бессарабії органічно пов'язане з питанням про передачу Радянському Союзові тої частини Буковини, населення якої у своїй переважній більшості пов'язане з Радянською Україною як "спільністю історичної долі, так й спільністю мови і національного складу" 16.
27 червня 1940 р. на засіданні Королівської ради, на якому дебатувалася радянська нота від 26 червня, проти задоволення вимог виступив Карол ІІ та ще три особи, решта членів ради наполягала на прийнятті запропонованих умов, що й було доведено до відома уряду СРСР. 28 червня радянські війська вступили на передану королівською Румунією разом з Бессарабією північну частину Буковини 17.
§3. Геополітичні проекти Бухареста в Другій світовій війні та Україна
В умовах світової війни, що вже розпочалася, розмежування румунських та українських земель не могло бути остаточним. Плани нової експансії в Бухаресті були вельми популярні і стимулювалися Берліном. Румунія, змушена за Віденським протоколом від 30 серпня 1940 р. віддати хортистській Угорщині частину Трансільванії, одночасно дістала від Гітлера недвозначні обіцянки компенсації за рахунок України.
Встановлення військово-фашистської диктатури І.Антонеску прискорило приєднання Румунії до держав "осі". 23 листопада 1940 р. уряд Румунії підписав Троїстий пакт. До травня 1941 р. між Гітлером і Антонеску були погоджені всі питання спільних дій проти СРСР. Румунії в разі перемоги у війні було обіцяно Бессарабію, Північну Буковину та південні райони України.
Істотну роль у розробці геополітичних концепцій правлячих кіл Румунії напередодні Другої світової війни відіграли праці І.Ністора "Румуни за Дністром", "Трансністрянські румуни", "Давність румунських поселень по той бік Дністра" 18. Вони готували громадську думку до загарбання цих земель. 10 липня 1942 р. І.Ністор виголосив доповідь "Геополітичні і культурні аспекти в Трансністрії", сповнену захоплення від того, що "політичні події останнього часу, в тісному органічному зв'язку з воєнними діями, які відбуваються, створили нову ситуацію по той бік Дністра", що між фашистською Німеччиною і королівською Румунією "досягнуто конкретного територіального розмежування і набуто підтримку для створення нової румунської провінції, названої Трансністрією", а "адміністрація Трансністрії може спиратися на старі етнічні, політичні і культурні основи" цього краю 19.
Воєнні успіхи першого етапу війни породили й ще масштабніші домагання щодо українських земель. Газета "Уніря" вимагала встановити кордон "на Дніпрі або далі". Коли ж німецькі й румунські війська дійшли до Волги, бухарестська газета "Курентул" писала, що кордон Румунії повинен проходити... по Уралу і таким чином забезпечити створення "румунської імперії до воріт Азії" 20. У хід були пущені різні псевдонаукові геополітичні і геоісторичні теорії. Г.Бретіану, наприклад, висунув тезу про так званий "простір безпеки" румунської держави, яка

 
 

Цікаве

Загрузка...