WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Валютна інтеграція як сучасна риса розвитку світового господарства - Реферат

Валютна інтеграція як сучасна риса розвитку світового господарства - Реферат

намагалися зберегти вільне функціонування золотого стандарту на основі незмінного золотого вмісту національних валют, утворили золотий блок. До нього увійшли Франція, Бельгія, Нідерланди, Швейцарія, а потім Італія й Польща.
Окрім згаданих блоків, під час Другої світової війни країни "осі" - Німеччина та Японія - створили по валютному блоку, куди увійшли окуповані ними країни з метою їх пограбування.
Згодом на базі валютних блоків утворилися регіональні валютні блоки вищого порядку - валютні зони. Валютні зони - це валютні угруповання країн, що сформувалися під час Другоїсвітової війни та після її завершення з метою проведення узгодженої політики у сфері міжнародних валютних відносин [1, с. 74].
Після Другої світової війни утворилося шість основних валютних зон: британського фунта стерлінгів, долара США, французького франка, португальського ескудо, іспанської песети, голландського гульдена. Нині у світі функціонує лише зона французького франка.
Таблиця. Типи валютних блоків, їх інструменти й передумови на сучасному етапі
Типи блоків Інструменти Передумови Приклади блоків
Нова грошова одиниця Розрахункова палата Єдина грошово-кредитна політика Жорстка фіксація курсів Економічна конвергенція Єдиний внутрішній ринок
Одностороння заміна національної валюти на іноземну - Панама, Монако, Ліхтенштейн, Сан-Маріно, Еквадор, Чорногорія
Узгоджена заміна національних валют на одну з них - - Союзи Баварії та Прусії 1837- 1838 рр.
Об'єднання з паралельною циркуляцією національних валют - - - - Латинський союз, союз Бельгії та Люксембургу
Об'єднання з колективною грошовою одиницею спеціального призначення - - Союзи Ганзи, Скандинавський і Німецький 1857 р., ЄПС, ЄВС, СЕВ
Валютний союз з єдиною валютою - - - - -
Наступною, більш розвиненою формою регіональної валютної інтеграції став Європейський платіжний союз (ЄПС) з міжнародною розрахунковою валютною одиницею під назвою "епуніт" - ЕРО. Далі в Європі виникли Європейська валютна система з європейською валютною одиницею ЕКЮ і, нарешті, вінець сучасної регіональної валютної інтеграції - Європейський валютний союз з єдиною валютою євро.
Дуже цікавою є систематизація типів валютних блоків, здійснена О. В. Буторіною [2, с. 307-308]:
1. Одностороннє рішення держави про заміну національної грошової одиниці валютою іншої держави.
2. Взаємна угода між незалежними державами про перехід на грошову одиницю однієї з них.
3. Взаємна угода між незалежними державами про використання їх національних грошових одиниць як законного платіжного засобу на території кожної з них.
4. Об'єднання з колективною розрахунковою одиницею, яка існує поряд з національними грошима держав-членів і використовується здебільше для зовнішніх розрахунків.
5. Економічний і валютний союз з єдиною валютою, яка замінює національні грошові одиниці країн-членів.
Короткі характеристики розглядуваних валютних блоків подано в таблиці [2, с. 310].
Між науковцями вже давно триває дискусія про можливість існування валютного союзу без офіційного затвердження союзу економічного й політичного. Розгорнулася ця дискусія ще в 50-х роках ХХ ст., проте набула особливого значення у 90-х роках, коли в Європейському Союзі було розпочато створення ЄВС.
Деякі науковці вважають, що валютний, економічний і політичний союзи повинні збігатись, інші висловлюють думку, що валютне об'єднання може діяти самостійно. На наш погляд, для вирішення цього питання необхідно зважати на наведену вище систематизацію валютних блоків. Існують різні типи валютних союзів за механізмами, умовами й цілями створення. Так, коли країна починає використовувати іноземну валюту замість національної, вона досягає головної мети - усунення хронічної недовіри до національної валюти, нормалізації грошового обігу. Та держава, яка "позичає" свою валюту, обов'язково посилює свій вплив у світі й отримує додатковий попит на національні гроші. У випадку, коли запроваджується колективна розрахункова одиниця, досягається ефективність організації системи зовнішньоекономічних розрахунків, подолання браку коштів у високоліквідних іноземних валютах. При переході ж до єдиної валюти ставляться такі цілі: підвищення ефективності макроекономічної політики, зміцнення стратегічних позицій економічного й валютного об'єднання у світі, значне підвищення стабільності й ліквідності своєї валюти, а також ступеня її інтернаціоналізації, зміна на свою користь механізму курсоутворення [2, с. 313].
Отже, для створення перших чотирьох типів валютних блоків існування економічного й політичного союзу не є необхідною умовою. У деяких випадках вона може бути бажаною, але валютні блоки таких типів справді можуть існувати самостійно. Можливий навіть зворотний процес - коли валютна інтеграція сприяє економічній інтеграції країн - членів валютного угруповання. Така ситуація теоретично можлива для випадку з СНД.
Проте для валютних угруповань п'ятого типу, тобто вилучення з обігу національних грошових одиниць і запровадження нової єдиної валюти, необхідним є виконання певних критеріїв економічної конвергенції, тобто між країнами спочатку має відбутись економічна інтеграція. Якщо економічна динаміка країн - членів валютного блоку буде різною, це заважатиме їм жорстко зафіксувати курси своїх валют. Окрім того, економічний і валютний союз - вершина інтеграційного процесу. Вона передбачає проходження всіх попередніх стадій: зона вільної торгівлі, митний союз, спільний ринок товарів, послуг і факторів виробництва, економічний, а потім і валютний союз. Ю. В. Шишков зазначає: "Така послідовність етапів є обов'язковою, хоча б тому, що дієва координація бюджетної, соціальної, фінансової та інших ключових аспектів внут-рішньоекономічної політики держав-членів неможлива за відсутності єдиного ринкового простору, який суттєво прискорює нівелювання інфляційних процесів, національних рівнів оплати праці, процентних ставок та інших умов... Поетапність процесу інтегрування є стрижнем і основних документів ЄС, і повсякденної практики" [6, с. 181].
Розглянемо валютну інтеграцію в контексті утворення валютних об'єднань на базі економічних союзів, тобто найбільш довершеної форми. Нині немає визначення регіональної валютної інтеграції. На нашу думку, регіональна валютна інтеграція як стадія регіональної економічної інтеграції - це об'єднання двох і більше

 
 

Цікаве

Загрузка...