WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Порівняльна характеристика системи вищої освіти України та Швейцарії - Реферат

Порівняльна характеристика системи вищої освіти України та Швейцарії - Реферат

освіти, особи здобувають повну загальну
середню освіту та кваліфікацію молодшого спеціаліста;
ВНЗ ІІ рівня (коледж) - здійснюють підготовку фахівців за спеціальностями о-кр
молодшого спеціаліста та за напрямами підготовки о-кр бакалавра;
ВНЗ ІІІ рівня (інститут, коледж як структурний підрозділ, технікум як структурний
підрозділ) - здійснює підготовку фахівців за напрямами підготовки о-кр
бакалавра та спеціальностями о-кр спеціаліста, а також за окремими
спеціальностями освітньо кваліфікаційного рівня магістра;
ВНЗ IV рівня (університет, академія, інститут, коледж як структурний підрозділ, технікум
як структурний підрозділ) - здійснює підготовку фахівців за напрямами
підготовки о-кр бакалавра та спеціальностями о-кр спеціаліста, магістра.
В системі вищої освіти функціонують вищі навчальні заклади державної та інших форм власності. До мережі входить 979 вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації (училища, технікуми, коледжі, інститути, академії, університети).
Швейцарія
Поняття "акредитації" офіційно не існує. Але функції підготовки між ВНЗ є чітко розподіленими. Градація цих навчальних закладів, за вимогами до абітурієнта при вступі, така:
коледжі, політехнічні школи, вищі спеціалізовані школи, інститути, університети.
Усі з них, крім університетів, орієнтують студента переважно на виробничу діяльність
Термін навчання та напрям підготовки:
коледж - 3-4 роки, готельний бізнес, бугалтерський облік та інші спеціальності для
ділового життя
політехнічні школи -4-5 роки, архітекура та різні інженерні науки
вищі спеціалізовані школи-4-5 роки, фахівці сфери національної економіки, громадського
життя (экономісти, управляючі, декоративне мистецтво, спорта)
інститути - 4-6 років, підготовка фахівців переважно сфери послуг ( готельний бізнес і т.п.)
університети-5-6 років, різнопланова підготовка
ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ
Україна
Мережа вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації налічує 664 вищих навчальних заклади, у тому числі 593 державної форми власності та 71 інших форм власності, із загальною чисельністю 528 тисяч студентів.
Мережа вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації налічує 315 закладів, у тому числі 223 державної форми власності.
Функціонує 106 університетів, 59 академій, 150 інститутів. Статус національного мають 48 університетів та академій. В університетах, академіях, інститутах навчається 1403 тис. студентів, серед них здобувають вищу професійну освіту 1086 тис. студентів віком від 17 до 24 років включно, що складає 90 відсотків до загальної чисельності студентів.
Мережа вищих навчальних закладів забезпечує навчання 392 студентів на 10 тис. населення.
Підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за 70 напрямами, які включають понад 500 спеціальностей.
Швейцарія
У Швейцарії 12 державних університетів: сім "класичних" кантональних університетів -в Базелі, Берні, Фрібурзі, Женеві, Лозані, Невшателі, Цюриху та в Санкт-Галені - два невеликих кантональних вузи у статусі університету University College of Lucerne та Universita della Svizzera Italiana в Лугано, а також дві спеціальні політехнічні школы EPF
Lausanne та ETH Zurich, де вчат інженерним наукам та архітектурі.
У Швейцарії нараховується близько 120 різних коледжів. Є і приватні вузи типу Європейського університету, проте швейцарці ставляться до таких закладів з недовірою і не визнають їхні дипломи.
Зараз у вузах Швейцарії навчаються 90.000 студентів
Через те, що ВНЗи підпорядковуються і федеральному уряду, і кантонам, єдиної освітньої програми у них немає. Обзв'язковий мінімум існує лише для інженерних факультетів, факультетів економіки, права, менеджменту, сільского господарства та дизайну. Програми по всім іншим спеціальностям у різних кантонах суттєво відрізняються один від одного.
Переважно готують фахівців для фінансової, виробничої та сфери послуг. Це пояснюється державними потребами: прибутки держави від промисловості складають 24,4% ВВП, фінансової діяльності - 21,4 % ( майже порівну), крім того, на кожного мешканця Швейцарії припадає один іноземець.
ВИСНОВОК
Порівнявши системи вищої освіти України та Швейцарії, можна зробити деякі узагальнення по основних складових цих систем:
1) Ступенева освіта є подібною як в Україні так і в Швейцарії. Відмінності полягають у термінах підготовки фахівців різних освітньо-кваліфікаційних рівнів, наявність ступеня -докторант- у швейцарській системі освіти, а також у вимогах, що ставляться до післядипломної освіти. Зокрема Швейцарія робить акцент на професіоналізмі абітурієнта, коли зараховує його до закладу післядипломної освіти. Це є досить суттєвим, оскільки маючи стаж, тобто відпрацьовані прийоми роботи і поєднуючи їх з новими знаннями в процесі навчання, студент переходить на якісно новий рівень, аналогів якому в Україні не має, бо принцип безперервності освіти в нашій державі сприяє накопиченню теоретичної бази, навіть при паралельній роботі студента.
2) Систему акредитації присутню в Україні можна ототожнити з швейцарською, хоча такого терміну там не використовують. Відмінностей, які значною мірою відрізняють Україну та Швейцарію у цьому пункті я не виявила. Хоча хочу підкреслити, що функції багатопланової підготовки у Швейцарії має лише університет, інші ж заклади розвивають спеціальності одного-двох напрямів, а в Україні ми женемося за всіма напрямками одразу, навіть на рівні технікумів. Це не дає змогу надавати глибоку підготовку у конкретній спеціальності, від чого і якість у деяких ВНЗ в Україні бажає лишати кращого.
3) Про якісні та кількісні характеристики можна сказати, що в обох країнах представлений досить широкий спектр ВНЗ, напрямків підготовки, спеціальностей. Але в Швейцарії перевага надається дипломам державного зразка, а недержавні навіть не йдуть у порівняння ( це стосується університетів). А в нашій країні кількість недержавних університетів є невиправдано високою. Відповідно і дипломи наших фахівців програють на фоні закордонних. Системи вищої освіти Швейцаріїї орієнтована на власний ринок, спеціальності та напрямки підготовки вдосконалюються відповідно з потребами країни, що підтверджується цифрами. А наша держава акцентує увагу на напрямках, що розвиваються в інших країнах, нехтуючи власними потребами.
Отже необхідною умовою для України, у порівнянні з Швейцарією у галузі системи вищою освіти, є підвищення якості підготовки фахівців, шляхом розширення вже існуючих напрямків, часткової переорієнтація спеціальностей на державні потреби, більш суттєвої практичної бази студентів.
СПИСОК ЛИТЕРАТУРИ
1. Довідник для вступників до ВНЗ Укрїни 2000 р - К.,-2000.
2. Гондюл В.П. Конспект лекцій "Вступ до спеціальності міжнародна інформація"- К., -2002
Інформаціяз сайтів:
3. www.aboutstudy.ru
4. www.o-svit.iatp.org.ua
5. www.turizm.ru
6. www.teacher.fio.ru
7. www.education.gov.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...