WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Природно-ресурсний потенціал країн Центральної Азії: сучасні проблеми і суперечності” - Курсова робота

Природно-ресурсний потенціал країн Центральної Азії: сучасні проблеми і суперечності” - Курсова робота

господарства саме в річкових долинах. Важлива особливість регіону - відсутність стоку річок до океанів.Лісів на території регіону дуже мало.
Природні рекреаційні ресурси регіону у поєданні з центрами давньої культури можуть служити для розвитку міжнародного туризму різного профілю.
В ругіоні переважають галузі агропромислового комплексу та видобувної промисловості. Більшість міжгалузевих комплексів, що сформувалися в державах Центральної Азії, не мають завершальних стадій переробки сировини і виготовлення готової продукції, і це знижує ефективність їх функціонування. Найповніше тут представлені комплекси: паливно-енергетичний, кольорової і чорної металургії та агропромисловості.
Найбільше кам`яного і бурого вугілля видобувають у Казахстані (Карагандинський та Екібастузький басейни), нафти - в Узбекистані, Казахстані і Туркменистані, газу - в Узбекистані та Туркменистані. Гірські держави Центральної Азії мають потужний гідроенергетичний потенціал. Важливі райони кольорової металургії сформувалися: в Рудному Алтаї (поліметали); у Центральному Казахстані - міста Балхаш і Жезказган (мідь, свинець, цинк); в Киргизстані і східному Узбекистані (поліметали, золото). Враховуючи вже розвідану сировинну базу, нові центри кольорової металургії можуть виникнути у Киргизстані і Таджикистані.
Добре розвинену чорну металургію має лише Казахстан. Вигідне поєднання родовищ коксівного вугілля Карагандинського басейну і Соколовсько-Сарбайських залізних руд, а також запаси марганцевих руд, нікелю, хрому й інших летючих металів сприяють отриманню високоякісної і дешевої сталі.
На базі видобутку фосфоритів сформувався Каратау-Жамбильський промисловий комплекс в Казахстані, сірку і мірабіліт видобувають в Туркменистані, в містах Навої і Фергана (Узбекистан) є азотно-тукові заводи. Частково використовуються грандіозні запаси мірабіліту затоки Кара-Богаз-Гол, але його комплексна переробка в цьому регіоні не здійснюється.
Із традиційних партнерів, крім Росії, велике значення для регіону може мати Україна. Тривалий час центральноазіатський регіон залишався поза увагою української зовнішньої політики, а відтак не існувало й проазіатської економічної орієнтації. Центральна Азія має значні природні ресурси і є великим ринком для українських товарів споживчої та промислової сфери. Незважаючи на інтенсивне проникнення до країн Центральної Азії капіталів інших країн, Україна має значні шанси закріпитися на центральноазіатських ринках, оскільки володіє значним інтелектуальним і промисловим потенціалом, здатна створювати конкурентоспроможні виробництва в країнах Центральної Азії, а також забезпечити останні необхідними продовольчими та промисловими товарами. Інтереси України й держав Центральної Азії не суперечать в жодній площині, навпаки - існує досить широка сфера взаємних інтересів. Це може стати підгрунтям для формування системи довготривалого перспективного партнерства.
Особливу увагу доцільно приділити розвитку стратегічного партнерства з
Узбекистаном, що є потенційним лідером регіону. Від успішного розвитку цих взаємин значною мірою залежить реалізація інтересів України в ЦАР, а в перспективі - залучення держави до процесу формування нової структури євразійського геополітичного простору.
Взаємини з Казахстаном та Киргизстаном доцільно розвивати на двосторонній основі, враховуючи особливий характер стосунків обох країн з Російською Федерацією і зростання впливу Китаю. Стосунки України з Туркменістаном важливі, насамперед, через постачання туркменського газу в Україну, а також з огляду на проекти побудови транспортних магістралей через цю країну. В 2006 році Україна отримає 22 млрд куб. м газу від Туркменистану за прямим контрактом. Взагалі за 2005 рік Україна отримала від республік Центральної Азії 38 млрд куб. м газу [14, с. 8].
Як і в Україні, у центральноазійських відсутня тверда валюта, а тому вони зацікавлені у бартерній торгівлі й готові приймати українську традиційну продукцію, зокрема, залізо, цукор, олію, зерно тощо. Українська економіка відчуває потребу в енергоносіях, кольорових металів, бавовні та іншій продукції країн Центральної Азії. З іншого боку, підприємства України можуть постачати в цей регіон продукцію чорної металургії, машинобудування (нафто- і газовидобувне устаткування, трактори, верстати, техніку для сільського господарства) та харчової промисловості.
Проекти будівництва нових газо- і нафтопроводів також передбачають активну участь в них України, а частина з них може пройти безпосередньо через територію нашої країни. Таке співробітництво між країнами Центральної Азії та України вимагає вирішення окремих соціальних проблем.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
1. Економічна і соціальна географія світу: Навч. посібник /За ред. Кузика С.П. - Львів: Світ, 2003. - 672 с.
2. Економічна і соціальна географія світу: Атлас. - К.: ДНВП "Картографія", 2005. - 48 с.
3. Атлас світу /За ред. Т.О.Ремізовської. - К., 1999.
4. Безуглий В.В. Економічна і соціальна географія зарубіжних країн: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. - К.: ВЦ "Академія", 2005. - 704 с. (Альма-матер)
5. Географія світу: підручн. для 8 кл. серед. шк./В.Ю.Пестушко, В.О.Сасихов, Г.Є.Уварова. - К.: "Проза", 1997. - 304 с.
6. Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл./Б.П. Яценко, В.М. Юрківський, О.О. Любіцева та ін.; За ред. Б.П. Яценка. - К.: Прок-Бізнес, 2004. - 351 с.
7. Географія. Зразки відповідей до екзаменаційних білетів. 9 клас. - К.: Навчальний центр "ШКОЛА", 2002. - 96 с.
8. Добыча нефти в Казахстане в 2005 г. || Терминал. - К.: 2006, №5
9. Дахно І.І., Тимофієв С.М. Країни світу: Енциклопедичний довідник. - К.: МАПА, 2005. - 608 с. - (Б-ка нового українця).
10. Масляк П.О., Олійник Я.Б, Степаненко А.В., Шищенко П.Г. Географія: Навч. посібник для старшокласників та абітурієнтів. Програма і відповіді на всі запитання. - К.: Товариство "Знання", КОО, 1998. - 829 с.
11. Економічна і соціальна географія світу /За ред. Є.П.Качана. - Тернопіль, 1999. - 546 с.
12. Добыча природного газа в Туркменистане в 2005 г. || Терминал. - К.: 2006, №3
13. Економіка зарубіжних країн /За ред. Ю.Г.Козака, В.В.Ковалевського, К.І.Ржепішевського. - К.:ЦУЛ, 2003. - 632 с.
14. Газовый баланс Украины на 2006 г. || Терминал. - К.: 2006, №4
15. Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть /А.С.Філіпенко, В.С.Будкін, А.С.Гальчинський. - К.: Либідь, 2002. - 470 с.
16. Максаковский В.П. Географическая картина мира: В 2 кн. Кн.ІІ: Региональная характеристика мира. - М.: Дрофа, 2003. - 496 с.
17. Страны мира 2003: Экономико-политический справочник / Под ред. А.С. Булатова. - М.: Проспект, 2003. - 231 с.
18. www.mavicanet.com
19. www.freeas.org
20. www.eduworld.ru
21. www.svit.ukrinform.com
22. www.Ahbor_com

 
 

Цікаве

Загрузка...