WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Зовнішня торгівля і зовнішньоторгівельна політика України - Курсова робота

Зовнішня торгівля і зовнішньоторгівельна політика України - Курсова робота

має два головних гасла: енергозберігання на базі нових технологій та соціальна орієнтація економіки.
На фінансування програми необхідно близько 135 млрд. доларів.
В іншій програмі стратегічного розвитку "Україна - 2010" відзначається, що принципи структурної перебудови зводяться до чотирьох основних правил:
- підвищеннярегулюючої ролі держави;
- опора на власні ресурси;
- інноваційний тип розвитку;
- використання інтеграційних процесів.
1.3.Стратегічні напрями інтернаціоналізації української економіки
Формування відкритої економіки України визначається стратегічними напрямами інтернаціоналізації, основні з яких:
1) системна інтеграція у світове господарство із забезпеченням реальної міжнародної конкурентоспроможності,
2) ефективна міжнародна спеціалізація, скоординована з внутрішньою структурною модернізацією та орієнтована на доступні прогресуючі сегменти світового ринку,
3) міжнародна диверсифікація, спрямована на ліквідацію монопольної залежності від окремих зарубіжних ринків,
4) становлення власних транснаціональних економічних структур з глобальним менеджментом,
5) інтеграційна взаємодія із СНД, ЄС, центральноєвропейськими і східноєвропейськими угрупуваннями країн,
6) забезпечення належного рівня економічної безпеки з дійовими механізмами захисту від несприятливих змін міжнародної кон'юнктури та фінансових криз.
Всі ці пріоритети можуть бути реалізовані в результаті продуктивної співпраці з міжнародними економічними організаціями: МВФ, Світовим банком, системою СОТ, спеціалізованими урядовими і неурядовими організаціями в галузі зв'язку та інформаційного обміну, транспорту, енергетики, праці (МОП), з торгівлі і розвитку (ЮНКТАД), промислового розвитку (ЮНІДО), сільського господарства і продовольства (ФАО). За умовами реалізації власної стратегії інтернаціоналізації Україна має перспективи досягнення певної міжнародної конкурентоспроможності.
Програма "Україна - 2010" визначає стратегічний прогноз входження України в систему міжнародного поділу праці. На першому етапі входження відбувається з нарощенням експорту та одночасним скороченням промислового імпорту. Експорт окремих видів продукції - хімічної промисловості і чорної металургії дещо знижуватиметься - у міру відновлення внутрішнього попиту. Передбачається подальший розвиток режиму вільної торгівлі з країнами СНД. Створюватимуться умови для вступу до Світової організації торгівлі.
Особливість другого етапу (до 2005р.) - істотне збільшення експортної частки машинобудівельної та високотехнологічної продукції. Розширюється співпраця з високоіндустріальними країнами, особливо із США та іншими країнами "великої сімки". Саме вони мають стати найбільшими постачальниками нових технологій і високотехнологічних товарів, а також найпотужнішим джерелом інвестицій.
Третій етап відзначатиметься інтенсивним розвитком усіх галузей економіки, що стає головним фактором розвитку експорту. Повністю завершиться перехід на законодавство, побудоване на економічних важелях регулювання експорту та імпорту, яке відповідатиме загальноприйнятим у світі нормам і стандартам. Україна стане членом провідних торгівельних організацій і угрупувань світу. Енергетичні ресурси надходитимуть принаймні з шести-семи ринків.
Загалом до 2010 року внаслідок здійснення процесів диверсифікації зовнішня торгівля з країнами далекого зарубіжжя значно розшириться. Її частка сягне 65-70% загальних обсягів торгівлі. Україна торгуватиме майже із 170 країнами світу.
Крім розвитку зовнішньої торгівлі, стратегічним напрямом інтернаціоналізації української економіки є залучення іноземного капіталу у формі прямих інвестицій та довгострокових кредитів.
Можливий успіх України в залученні іноземного капіталу багато в чому пов'язаний зі створенням сприятливого інвестиційного клімату (який розуміється як комплекс матеріально-речових та інституційних умов, що дозволяють інвесторам знижувати виробничі витрати до рівня нижче середньосвітового). Основні компоненти цього комплексу - низька вартість робочої сили; дешевизна прав землекористування; прийнятий рівень розвитку виробничої та соціально-побутової інфраструктури; система пільгового оподаткування; преференційний міграційно-митний режим; розвинуте зовнішньоекономічне, митне, валютне та інше законодавство.
Важливе значення має поетапне формування багаторівневої територіальної структури відкритості економіки. Модель "зовнішньої відкритості" може передбачати еволюційно-осередковий тип інтеграції України у світове ринкове господарство. Вибір моделі пов'язаний з можливістю швидкої інтернаціоналізації і монетаризації всього територіально-економічного простору без серйозних економічних та соціально-економічних потрясінь.
Останнім часом Україна почала використовувати нові форми включення у світовий економічний простір. Це, зокрема: вільні або спеціальні економічні зони; єврорегіони; морські економічні райони міжнародного співробітництва; спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку; міжнародні транспортні коридори.
В основному, протягом 1999-2000 р. в Україні було утворено 12 спеціальних економічних зон, які розташовані в різних регіонах країни; на 10 територіях пріоритетного розвитку встановлено спеціальний режим інвестиційної діяльності.
Зараз майже в усіх прикордонних регіонах України діють ті чи інші організаційні форми включення у світовий економічний простір.
Так, на півдні України функціонують спеціальні економічні зони "Порто-франко", "Порт Крим", експериментальна економічна зона "Сиваш"; спеціальний режим інвестиційної діяльності в АРК; єврорегіон "Нижній Дунай"; проходять міжнародні транспортні коридори №9.
У східному регіоні України утворено спеціальні економічні зони "Донецьк" і "Азов" (у м. Маріуполі). Спеціальний режим інвестицій - у Донецькій та Луганській областях.
У північному регіоні - СЕЗ "Славутич", запроваджено спеціальний режим інвестиційної діяльності у чернігівській та Житомирській областях; у Києві засновано технологічні парки "Напівпровідникові технології і матеріали, оптоелектроніка та сенсорна техніка" і "Інститут електрозварювання ім. Є.О.Патона"; а також, проходять міжнародні транспортні коридори №3.
У західному регіоні України діють СЕЗ "Закарпаття", "Яворів", "Інтерпорт Ковель", "Курортополіс Трускавець"; встановлено спеціальний режим інвестиційної діяльності у Закарпатській, Львівській та Волинській областях; проходять міжнародні транспортні кордони №3 і 5; функціонують "Карпатській єврорегіон", єврорегіони "Буг" та "Верхній Прут".
Крім того, Україна бере участь у роботі таких міждержавних об'єднань, як СНД, Чорноморське економічне співробітництво(ЧЕС), ГУУАМ (Грузія - Україна - Узбекистан - Азербайджан - Молдова).
Успішна

 
 

Цікаве

Загрузка...