WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Проблеми і перспективи створення міжнародної системи безпеки - Реферат

Проблеми і перспективи створення міжнародної системи безпеки - Реферат

ж менш розвинутих економічних систем країн СЦЄ призвела до того, що "Вишеградський регіон увійшов до західноєвропейського інтеграційного утворення як структурно підпорядкований елемент у новому розподілі праці", а певні галузі господарства були свідомо "пауперизовані"21. Така реальність змусила країни регіону поглиблювати взаємні економічні зв'язки (зокрема в рамках Центральноєвропейської асоціації вільної торгівлі - CEFTA) і звернути погляд до традиційних партнерів на Сході.
Якщо розширення ЄС затягнеться ще на кілька років, регіональна інтеграція країн СЦЄ стане необхідною заради збереження їх економічного потенціалу, попередження занепаду промисловості та вирішення соціальних проблем. Шлях назад, до зорієнтованого на Росію табору, неможливий: країни СЦЄ не погодяться знову відгороджуватись від решти Європи. А будь-який союз з Росією в найближчому майбутньому однозначно будуватиметься за принципом "проти" - адже колишня наддержава ще не позбавилась імперських амбіцій, а її лідери, колишні керівники СРСР, прагнуть реваншу за "втрачену велич".
Найближчі роки визначать долю СЦЄ у новій геополітичній будові: чи буде їх інтегровано до ЄС, чи залишено в якості буфера від чужорідних елементів на кшталт Росії, Білорусі, Союзної Югославії та інших "маргиналів". Поки що лідери країн СЦЄ не бачать необхідності тіснішої інтеграції в межах посткомуністичного регіону, і розглядають існуючі інтеграційні структури (включаючи CEFTA) виключно як знаряддя приєднання до ЄС. Однак якщо вступ до Євросоюзу відкладатиметься, центральноєвропейські країни будутьзмушені розвивати потенціал безпосередніх взаємних стосунків.
Саме тут відкривається можливість для реалізації України. Держава з майже 50-мільйонним населенням потенційно могла б відігравати роль регіонального центру тяжіння, перетворившись на стрижень інтеграції в СЦЄ. Саме на це мають спрямовуватись зусилля української дипломатії. Звісно, головною перешкодою в здійсненні Україною такої ролі є її економічні проблеми, які підривають довіру до Києва та роблять його залежним як від зовнішньої допомоги, так і від внутрішніх інтересів, підтримуваних ззовні. Але визнання цього факту тим більше має підштовхнути до вирішення економічних проблем.
Отже, наприкінці століття доводиться констатувати, що надії на встановлення "вічного миру" в черговий раз не справдились. Світові не вдалося домовитись про головне - прийнятні для всіх правила гри та про єдиний механізм ухвалення і впровадження рішень, легітимність яких визнали б усі країни. Тому найближчим часом хід міжнародних подій визначатиметься тим, що вважатимуть належним, а що - неприпустимим США. Тим часом поглиблюватимуться протиріччя між США та ЄС. На сході Євразії поступово зростатиме потуга Китаю, а на сході Європи намагатимуться знайти своє місце у новому світі країни СЦЄ. Для останніх найбажанішим було б приєднання до ЄС, однак події в самому Євросоюзі засвідчують, що подібний варіант не є безальтернативним. У такій ситуації перед Україною знову відкривається можливість вийти на міжнародну арену в якості активного самостійного гравця, однак здатність її зробити це залежатиме від спроможності її керівництва подолати системну кризу і позбутися врешті принизливого статусу прохача грошей на Заході і дружби - на Сході. Нове тисячоліття відкривається поверненням старої мудрості: під час переділу світобудови кожен грає за себе, а виграє сильніший.
ЛІТЕРАТУРА ТА ПРИМІТКИ
1 Докладніше про цю дискусію і праці дослідників обох напрямів див.: Woever O. The Rise and Fall of the Interparadigm Debate // Smith S., K.Booth, M.Zalewski, eds. International Theory: Positivism and Beyond. - Cambridge, 1997. - Р. 149-175.
2 Goodby J. Can Collective Security Work? Reflections on the European Case // Crocker, Chester and Fen Hampson. - Washington, 1996. - Р. 229-240.
3 Ibid.
4 Wendt A. Anarchy is What States Make of It: the Social Construction of Power Politics // International Organization. - 1992. - Vol.46. - №.2 (Spring). - Р. 412-420.
5 Це не згадуючи про країни, які не заявили про володіння ядерною зброєю, але підозрюються у цьому, здатні виготовити її найближчим часом: Ізраїль, Ірак, Іран, Північна Корея, Південно-Африканська Республіка тощо.
6 Зам'ятін В. Не судилося Удовенкові стати реформатором, бо ООН реформуватися не хоче //День. - 1998. - 29 серпня. - С. 3.
7 Палій О. Талібан піде на північ? // День. - 1998. - 29 серпня. - С.3.
8 Waltz K. A Theory of International Politics. - Reading, 1979. - Р. 70 -71.
9 Lebow R.N. The Long Peace, the End of the Cold War, and the Failure of Realism // International Organization. - 1994. - Vol.48. - №2 (Spring). - Р. 255-259.
10 Див. наприклад: Domhoff G.W. Who Rules America? // Skocpol Th., J.Campbell (eds.), American Society and Politics: Institutional, Historical, and Theoretical Perspectives. - NY., 1995. - Р. 32-47.
11 Про те, як напівчи недемократичні явища в американській політиці тим не менш забезпечують життєздатність та демократичність режиму в цілому, див.: Riggs F. W. Conceptual Homogenization of a Heterogeneous Field: Presidentualism in Comparative Perspective // Mattei Dogan and Ali Kazancigil (eds.), Comparing Nations: Concepts, Strategies, Substancce. - Oxford, 1994. - Р. 72-152.
12 Brown S. World Interests and the Changing Dimensions of Security // World Security. - Washington, 1994. - Р. 19-23.
13 Foy C., A.Maddison China: a World Economic Leader? // Observer. - 1999. - January. - № 215. - P.41-42
14 Іден Д. До атлантичного співтовариства нового типу // Політична думка. - 1995. - №2-3. - С.91
15 Моніак Р. Генеральний секретар НАТО Хав'єр Солана: нова роль для Європи // Deutschland. - 1996. - Червень. - С.11
16 Fact Sheet: How NATO has Changed in the Post Cold War Era / Prepared and compiled by the Bureau of European and Canadian Affairs, State Department. - 1997. - March 21.
17 Асснер П. Парадокси розвитку світового співтовариства // Політична думка. - 1996. - №3-4. - С.105.
18 Report to the Congress on the Enlargement of NATO: Rationale, Benefits, Costs and Implications / Released by the Bureau of European and Canadian Affairs, U.S. Department of State. - 1997. - February 24.
19 Georgieff A. Ethnic Albanian Leader Complains of Discrimination in Macedonia // RFE/RL News Report. - 1998. - February 25.
20 Кривонос Р. Німеччина після виборів 1998 р.: проблеми і перспективи // Людина і політика. - 1999. - №1. - С.62.
21 Гауен П. Європейський Союз - країни "Вишеградської четвірки": втрати чи здобутки? // Політична думка. - 1996. - №1. - С.62.

 
 

Цікаве

Загрузка...