WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Проблема набуття Україною членства в НАТО - Дипломна робота

Проблема набуття Україною членства в НАТО - Дипломна робота

вступу України в СОТ, Верховна Рада прийняла Закони "Про боротьбу з тероризмом", були введені в дію "Правила поведінки та забезпечення охорони інформації НАТО з обмеженим доступом". В Україні створено інституційний механізм втілення заходів Плану дій України на державному рівні, основними складниками якого є Державна рада з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, яку очолює Президент України, а також Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України. Державна рада є основним координаційним органом роботи державних установ у сфері євроатлантичної інтеграції. Національний центр здійснює оперативні моніторинги, координацію і контроль за виконанням заходів Цільового плану .
Та найбільш вагомим внеском України в реалізацію Плану дій, що підтверджує її спроможність надавати певні військові ресурси для виконання завдань, які постають перед Альянсом, зокрема проведення миротворчих та гуманітарних операцій під проводом НАТО, стало направлення українського радіохімічного батальйону до Кувейту, а також рішення про участь українського військового контингенту в стабілізаційних силах в Іраку. Важливим кроком України щодо підтримання мобільної спроможності сил Альянсу стала її згода про надання українських літаків АН-124 для використання країнами НАТО на умовах лізингу.
У цілому за 2003 р. із 256 запланованих заходів Цільового плану виконано 230. Таке інтенсивне виконання заходів Цільового плану було позитивно оцінене керівництвом НАТО на засіданнях спільної комісії Україна - НАТО.
Проте на засіданні комісії були визначені й недоліки у виконанні Україною Плану дій Україна - НАТО та Цільового плану Україна - НАТО на 2003 р. Вони стосуються військових компонентів, зокрема недостатнього виділення коштів, обмеженості кваліфікованих кадрів, незнання військовими іноземної мови, повільне формування цивільних структур у Міністерстві оборони України.
На подолання зазначених недоліків спрямовані Державна програма підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції України на 2004-2007 рр. та Державна програма інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2004-2007 рр., затверджені Президентом України 2 грудня 2003 р .
Прийняття Державної програми підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції України на 2004-2007 рр. обумовлено необхідністю створення цілісної ефективної системи підготовки висококваліфікованих управлінців, удосконалення професійної підготовки фахівців з метою формування кадрового потенціалу для забезпечення державної політики у сфері євроатлантичної інтеграції та створення передумов для набуття членства в ЄС і НАТО.
Державна програма інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2004-2007 рр. спрямована на підвищення рівня інформованості громадян України про євроатлантичні інтеграційні процеси НАТО, його розвиток, переваги членства в цій організації, напрямки, стан та перспективи співробітництва України з НАТО. Програма передбачає цілу низку заходів, у яких має бути дано об'єктивну оцінку діяльності НАТО, висвітлено його перспективу та переваги, які Україна зможе отримати від членства в Альянсі.
Ці широкомасштабні програми доповнюються низкою заходів мовної підготовки та збільшенням кількості штабних офіцерів ЗСУ на посадах у штабних елементах ПЗМ, передбачених згідно з Цільовим планом дій на 2003 р. та Цільовим планом дій на 2004 р.
Разом з тим і План дій Україна - НАТО, і щорічні Цільові плани як на 2003, так і на 2004 рр. мають суттєві методологічні вади, на які вказує зокрема Джеймс Шерр: "По-перше, він (План дій) не розрізняє перспективні цілі та цілі, досяжні за нинішньої політичної та економічної ситуації. Якщо останні не будуть визначені, то виникатиме спокуса відкласти всі питання на майбутнє замість того, щоб зосереджувати зусилля на тих напрямах, де можна і треба досягти прогресу. По-друге, подані у Плані показники імплементації є механічними. Потрібні такі показники зрушень, які б виключали хитрування з боку України чи НАТО .
Мова тут іде перш за все про такі чіткі параметри виконання заходів, як термін, обсяг, зміст, відповідальні виконавці, ефективність. Окреслення цих параметрів дало б змогу здійснювати чіткий контроль за їх виконанням та оцінювати їх ефективність.
Переважна більшість заходів сформульована дуже абстрактно, що позбавляє можливості давати об'єктивну оцінку досягнутого і дає підстави говорити про декларативність заявлених цілей і заходів. Цілі Плану дій та заходи цільових планів не збалансовані з реальними можливостями їх виконання. Не визначені пріоритетні, довготермінові та короткотермінові цілі.
Така абстрактність, декларативність та неконкретність цілей та заходів позбавляє критеріїв оцінки того, в чому Україна просунулася на шляху до НАТО, в яких напрямках зрушення відсутні і де ситуація значно погіршилася порівняно з попередньою.
Якщо під цим кутом зору проаналізувати Цільовий план Україна - НАТО на 2003 р., то виявиться, що найбільш просунутими до вимог НАТО напрямками є зовнішня політика і політика в галузі безпеки, співробітництво з НАТО та правові питання. У галузі зовнішньої політики та політики безпеки оновлено Концепцію національної безпеки з урахуванням набуття Україною членства в НАТО в майбутньому, підготовлено низку проектів та пропозицій для внесення змін до законів України у сфері безпеки та зовнішньої політики, розроблено систему практичних механізмів співробітництва з НАТО, яка дозволяє формувати та реалізовувати стратегічні програмні документи і заходи загальнодержавного рівня.
У той же час практично відсутні суттєві зрушення в таких напрямках, як економічні та інформаційні питання, реформа в секторі оборони та безпеки. Але найгірше те, що відбувається значне віддалення від вимог НАТО в таких напрямках, як внутрішньополітичні питання та питання ресурсів. Погіршилася ситуація зі свободою преси та інших засобів масової інформації, велике занепокоєння міжнародних організацій викликає виборча система та виборчий процес вУкраїні, зокрема питання його прозорості та демократичності, а також проблеми захисту громадських свобод. Саме ці внутрішньополітичні питання і є ключовими для Альянсу, вирішальними для запрошення до нього тієї чи іншої країни .
Отже, для набуття членства в НАТО необхідно передусім змінити концептуальні підходи в стратегії євроатлантичної інтеграції України.
Ці нові концептуальні підходи повинні базуватися на таких принципах:
1. Першочерговою метою у відносинах з Альянсом має стати вступ України в НАТО, а не довготривала євроатлантична інтеграція з невизначеною перспективою, яка ні до чого конкретного сторони не зобов'язує. Виходячи з зазначеного пріоритету, необхідно відійти від філософії "особливого партнерства" чи "поглибленого співробітництва", яка в нових історичних рамках сьогодення вже себе вичерпала. Ця формула відносин має бути змінена на стосунки,

 
 

Цікаве

Загрузка...