WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Порівняльна характеристика економічних показників країн України та Туреччини - Реферат

Порівняльна характеристика економічних показників країн України та Туреччини - Реферат

нараховує 13 млн. голів, включає корів і биків, буйволів і молочних корів. Інше тяглова і транспортна худоба, а також молодняк. Робоча і транспортна худоба в Туреччині складають: осли, мули, і особливо незамінні в гірській місцевості верблюди.
За останні десять років набуло значного розвитку птахівництво у зв'язку з підвищенням ринкового попиту на біле (пташине) м'ясо і яйця. За допомогою ізраїльського капіталу створені птахівницькі комплекси по виробництву на промисловій основі 100 млн. бройлерів і близько 1 млрд. яєць у рік. Підвищилася і роль домашнього птахівництва, особливо в районах Чорного, Мармурового й Егейського морів (кури й індики).
Промисловість. У Туреччині розвивається текстильна промисловість, харчосмакова, металургійна, хімічна промисловість, а також видобувна, нафтопереробна і машинобудівна промисловості.
Видобувна промисловість забезпечує 7,2 % вартості промислової продукції ібудівництва. У галузі близько 72 % виробництва забезпечується державними підприємствами (без обліку нафтових).
Паливне кам'яне-вугілля; магніт і нафта - йде на внутрішні нестатки. Видобуток кам'яного вугілля ведеться на Чорноморському узбережжі. Буре вугілля добувається в шахтах в Афишині - Ельбистані, у Сейтомирі, Тунчбиліке. На 80 % видобуток здійснюють державні підприємства.
Видобуток нафти в порівнянні з розмірами її внутрішнього споживання недостатній. Державні підприємства в сполученні з іноземним капіталом здійснюють пошукові роботи, а також іноземні компанії, приватні і змішані компанії. Нафта знаходиться у віддалених районах , то витрати на видобуток і траспорт зростають.
З 1985 р. почався спробний видобуток природного газу.
Залізна руда добувається в селі Сивас і Малатья. Туреччина займає видне місце по видобутку і запасам хромової руди (йде на експорт).
На території також знаходяться поклади і добувається мідна руда, марганцова руда, ртуть, сірка, вальфрамова руда, уранова руда, борити, фосфорити, золото і срібло (невелика кількість).
Нафтопереробна і хімічна промисловість. Переробку нафти здійснюють державні заводи в Батмі, Ізміт, Аліага в Мерсині.
Видобуток природного газу в країні почався в 90-ті роки. Потреби в газі також задовольняються за рахунок продукції газових заводів в Анкарі, Стамбулі, Ізмаїлі і зниження побіжних газів на переробних заводах.
Виробництво мінеральних добрив, в основному фосфатних і азотних знаходяться в районі Ізмира і Стамбула.
Гумова промисловість представлена 4-ма сучасними заводами з виробництва автомобільних шин. На приватних підприємствах роблять покришки і шини для мотоциклів і велосипедів. Інша галузь - це гумове взуття, а також гумовотехнічні вироби.
Чорна і кольорова металургія. Виробництво чорних металів зосереджено в трьох державних підприємствах чорної металургії. На останньому проходить виплавка сталі. Має місце виплавка міді. Діють підприємства з виготовлення алюмінію. У цілому виробництво кольорових металів не задовольняє зростаючий попит.
Машинобудівна й електротехнічна промисловість одержала розвиток насамперед за рахунок створення складальних підприємств. У цій галузі особливо активно представлена участь приватного капіталу. Галузі машинобудування: зборка і виробництво транспортнних засобів, будівництво залізних транспортних засобів, залізниці , вагони, холодильники, дизель-мотори. Діють ремонтні заводи суднобудування, розвинуте в Стамбулі і Ізмирі. Значна частина устаткування і запчастин імпортується.
Верстатобудування як галузь обробної промисловості зовсім недавно створена в країні. Зборка деяких моделей токарних, фризерних, свердлильних верстатів здійснюється по ліцензіях західних фірм. Холодильники, промислові газові печі виготовляються на невеликих підприємствах приватних фірм. Приватний сектор у співробітництві з іноземним капіталом виготовляють побутову техніку - газові печі, плити, швейні машини, велосипеди, калорифери.
Розвивається електротехнічна промисловість. Промислове виробництво побутових електроприладів відбувається по ліцензіях західних фірм.
Помітними темпами розвивається радіо- і електронна промисловість - виробництво телефонної, радіо - і телетехніки, електронної апаратури, зборка ЕОМ.
Електроенергетика. Будівництво, експлуатація енергетичних об'єктів і розподіл електроенергії в Туреччині фактично зосереджено в руках держави. Якщо в 60-70-ті основним розвитком електроенергетики була теплова енергетика на базі рідкого палива (нафта), то тепер покладений принцип переважної орієнтації на власне джерело енергії: гідроресурси, природний газ, геотермальна сонячна енергія й енергія вітру.
Діє Комісія з атомної енергії для проведення досліджень в області використання атомної енергії. Розробляються проекти по будівництву АЕС.
У країні діють 50 ГЕС і 30 ТЕС. Виробництво електроенергії в 90-х роках склало 54,3 млрд. квт. Споживання ж на душу населення 926 квт. Існує дифіцит електроенергії.
ЗЕД. Туреччина є експортером продукції сільського господарства і видобувної промисловості.
Зовнішні партнери: ФРН, США, Великобританія, Франція.
Основу становить експорт продукції легкої (особливо текстильної та швейної), харчової промисловості та сільського господарства. Туреччина експортує тканини, одяг, вироби із шкіри, пшеницю, ізюм, інжир, сухофрукти, горіхи, тютюн, бавовну, мохер, хромову руду також нафту, машинне устаткування. Негативний торговий баланс компенсується грошовими переказами емігрантів (кілька мільйонів турків працює за кордоном), доходами від туризму, іноземними позиками. Головні торгові партнери Туреччини - країни ЄС, особливо Німеччина, арабські країни, США та Японія.
Туреччину можна умовно поділити на промисловий Захід, аграрно-промисловий Центр та Південь, аграрний Схід. На Заході основні центри - агломерації Стамбулу та Ізміру, які пов'язані з розвинутими багатогалузевими економічними районами узбережжя Мармурового та Егейського морів. Важливі центри - Стамбул, Ізмір, Бурса, Газіантеп. У Центральній Анатолії виділяється Анкара - столиця Туреччини і стародавнє місто. Важливі сільськогосподарські райони знаходяться на узбережжі Чорного моря. Середземномор'я стало не тільки сільськогосподарським, а й промисловим, і провідним туристичним центром, свого роду "валютним цехом" країни. Важливі міста тут - Адана. Мерсін, Анталья. Схід - найменш освоєна частина країни. Великими містами е Трабзон, Ерзурум, Діярбакір.
Взаємини Туреччини з Україною здебільшого доброзичливі. Обидві країни беруть участь в організаціях, з питань розвитку Чорноморського регіону.
Україна й Туреччина вже підписали трьохмільярдний договір про будівництво нафтопроводу через турецьку територію до порту Самсун, а на українській землі - від Одеси до Кременчука, де є великий нафтопереробний комплекс.

 
 

Цікаве

Загрузка...