WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Загальний огляд країн Африки - Реферат

Загальний огляд країн Африки - Реферат

кількості населення континенту. Найбільша щільність населення на узбережжі Середземного моря, Гвінейської затоки, у дельті Нілу та на південно-східному узбережжі материка.
Щорічний приріст населення Африки становить 3 %. Цей показник удесятеро вищий, ніж у Європі. У 1960 р. чисельність населення Африки становила 278 млн чол. Нині його кількість зросла більш як удвічі.
На континенті проживає 300-500 етносів. Населення Африки складається з багатьох племен, народностей і націй, які утворилися в результаті численних переміщень корінних мешканців, проникнення арабів з Азії в середні віки та європейської колонізації, найінтенсивнішої у XIX ст.
Населення Африки говорить більш як тисячею мов. Державними (офіційними) у більшості африканських країн є мови колишніх метрополій - англійська, французька, португальська.
4.4.3. Економіка
Промисловість
Передусім гірничодобувна промисловість визначає місце Африки у міжнародному поділі праці. Галузі обробної промисловості перебувають на етапі зародження (за винятком, можливо Південно-Африканської Республіки).
Сільське господарство
Продукція тропічного і субтропічного землеробства здебільшого йде на експорт. У багатьох країнах землеробство монокультурне, тобто спеціалізується на вирощуванні певної культури. Наприклад, Сенегал вирощує арахіс, Ефіопія - кофе, Гана - какао, Малі - бавовник. Практично в усіх країнах вирощують коренеплоди - батат і маніок.
Тваринництво розвинене у тих країнах, де немає можливості займатися землеробством, наприклад, у Мавританії, Сомалі, Лесото. Африканське тваринництво малопродуктивне і низькотоварне. Його матеріально-технічна база слабка. Найкраще тваринництво розвинене у Північній Африці. Збитків господарству Африки завдають терміти, сарана, муха цеце.
Слабо розвинена іригація попри гостру потребу в ній - на 40 % земельних угідь часто бувають посухи.
Транспорт
За колоніальних часів розвивався в основному морський і залізничний транспорт. Досягнуто певних успіхів у розвитку авто- та авіатранспорту, але до створення сучасної транспортної мережі Африці йти ще дуже довго.
Зовнішня торгівля
Як вже зазначалося, Африка є постачальником на світовий ринок передусім продукції гірничорудної промисловості. Африканські країни експортують у великих кількостях цитрусові, виноградні вина, тютюн, тропічну деревину. Імпортує Африка різноманітну промислову продукцію, продовольство, нафту та нафтопродукти.
Регіони
Як правило, Африку поділяють на два великі регіони - Північну Африку і Тропічну Африку. Окремим регіоном є Південно-Африканська Республіка.
Загальна площа Північної Африки - близько 10 млн км2, чисельність населення - понад 150 млн чол. Майже вся її економіка розташована у прибережній смузі, де розміщуються промислові підприємства і зони субтропічного землеробства. У південній частині регіону землеробство можливе лише у пустельних оазах. Основною споживчою і товарною культурою пустельних районів є фінікова пальма. В алжирській та лівійській Сахарі розвинений нафтопромисел. Майже все населення Північної Африки говорить арабською мовою. Основна релігія - іслам.
Загальна площа Тропічної Африки - близько 20 млн км2, чисельність населення - понад 500 млн чол.
Тропічна Африка - найменш урбанізований регіон земної кулі. Переважна частина населення належить до екваторіальної раси.
Населення Тропічної Африки говорить мовами сім'ї банту, поширена мова суахілі, на Мадагаскарі - австронезійські мови.
Тропічна Африка - економічно найвідсталіший регіон планети. Вирізняється лише один район гірничорудної промисловості - мідний пояс Замбії та Демократичної Республіки Конго. Переважає примітивне сільське господарство споживчого напрямку (вирощують маніок, ямс, батат, просо, сорго, кукурудзу, банани, овочі). В окремих районах товарного рослинництва вирощують какао, кофе, арахіс, гевею, олійну пальму, чай, спеції.
Погіршується якість навколишнього середовища Африки, що спричинено збільшенням площі пустель, збезлісенням, збідненням флори і фауни.
Південно-Африканська Республіка вважається єдиною на континенті економічно розвиненою країною, на її частку припадає 2/3 промислової продукції, 4/5 виплавлення сталі всієї Африки, розвивається атомна енергетика.
Країна багата на мінеральні ресурси - алмази, золото, платину, залізну руду, уран, вугілля, природний газ. Золото та інші метали становлять основу експорту. Розвинена військова промисловість, а також металообробна, машинобудівна, харчова, хімічна галузі, землеробство і тваринництво, вирощують зернові, цукор, фрукти.
Тривалий час уряд білої меншості здійснював політику апартеїду. ООН наклала на ПАР ембарго на торгівлю та спортивні зв'язки. У 1991 та 1992 р. згадані санкції було скасовано, оскільки у ПАР відбулися політичні зміни.
Економічне становище ПАР не можна вважати цілком благополучним, зберігається безробіття серед чорношкірих, їх рівень життя залишається низьким, а на стані економіки позначилися загальносвітові кризові явища.
Список використаної літератури
1. Авдокушкин Е. Ф. Международные экономические отношения: Учеб. пособие. - М.: Маркетинг, 2000.
2. Боринець С. Я. Міжнародні валютно-фінансові відносини: Підруч. для студ. вузів. - К.: Знання, 1999.
3. Дахно І. І. Міжнародне приватне право: Навч. посіб. - К.: МАУП, 2001.
4. Евстигнеев В. Р. Валютно-финансовая интеграция в ЕС и СНГ: Сравнительный систематизированный анализ. - М.: Наука, 1997.
5. Економіка зарубіжних країн: Підруч. / А. С. Філіпенко, В. А. Вергун, І. В. Бураківський та ін. - 2-ге вид. - К.: Либідь, 1998.
6. Киреев А. П. Международная экономика: Учеб. пособие для вузов: В 2 ч. - М.: Междунар. отношения, 2000.
7. Международные валютно-кредитные и финансовые отношения / Под ред. Л. Н. Красавиной. - М.: Финансы и статистика, 2000.
8. Овчинников Г. П. Международная экономика: Учеб. пособие. - 2-е изд., испр. и доп. - СПб.: Изд-во В. А. Михайлова, 1999.
9. Пебро М. Международные экономические, валютные и финансовые отношения: Пер. с фр. - М.: Прогресс; Университет, 1994.
10. Рокоча В. В. Міжнародна економіка: Навч. посіб.: У 2 кн. - К.: Таксон, 2000. - Кн. 1. Міжнародна торгівля: теорія та політика.
11. Румянцев А. П., Румянцева Н. С. Международная экономика. - К.: МАУП, 1999.
12. Світова економіка: Підруч. / А. С. Філіпенко, О. I. Рогач, О. І. Шнирков та ін. - К.: Либідь, 2000.
13. Спиридонов И. А. Мировая экономика: Учеб. пособие. - М.: ИНФРА-М, 1998.
14. Халевинская Е., Крозе И. Мировая экономика: Учебник. - М.: Юристъ, 1999.
15. Хасбулатов Р. И. Мировая экономика. - М.: ИНСАН, 1994.
16. Шемятенков В. Г. Евро: две стороны одной монеты. - М.: Экономика, 1998.
17. Экономическая теория национальной экономики имирового хозяйства: Учебник / Под ред. А. Г. Грязновой. - М.: Банки и биржи; ЮНИТИ, 1998.
18. Юридический словарь И. Дахно: Словарь законодательных и нормативных терминов. - 2-е изд., доп. - К.: А.С.К., 2001.
19. Юркгвський В. М. Країни світу: Довід. - К.: Либідь, 1999.
20. Юрчишин В. В. Валютні кризи: Моногр. - К.: УАДУ при Президентові України, 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...