WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Проблеми розвитку ЗЕД в Івано-Франківській області - Реферат

Проблеми розвитку ЗЕД в Івано-Франківській області - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Проблеми розвитку ЗЕД
в Івано-Франківській області"
Іноземні країни виявляють значну зацікавленість до економічного, культурного та туристично-рекреаційного потенціалу області, свідченням чого є неодноразові візити в область послів та консулів Австрії, Бельгії, Естонії, Ізраїлю, Індії, Казахстану, Канади, США, Німеччини, Польщі, Росії, Румунії, Словаччини, Франції, внаслідок яких налагоджуються ділові контакти з представництвами економічних підрозділів посольств зазначених країн в Україні.
За результатами візитів іноземних делегацій до Івано-Франківської області та делегацій області за кордон укладено угоди та протоколи намірів про багатостороннє співробітництво з окремими регіонами Китаю, Словацької Республіки, Республіки Польща, Росії, Грузії.
Область є членом міжнародної асоціації "Карпатський Єврорегіон", до якої увійшли прикордонні адміністративні одиниці Польщі, Румунії, Угорщини, Словаччини та України.
Здійснюється активне залучення міжнародної технічної допомоги, розроблено та реалізовано ряд проектів. Івано-Франківська область співпрацює з міжнародними асоціаціями "Діти Чорнобиля" та "Європа-Україна". Упроваджується проект "Створення центру відпочинку та соціальної і медичної реабілітації для дітей-жертв Чорнобиля". Надається сприяння Австрійському Чорному Хресту у відновленні могил австрійських воїнів на території області.
Розширилась географічна структура зовнішньої торгівлі, зросли обсяги зовнішньоторговельного обороту, збільшилась кількість суб'єктів господарювання області - учасників зовнішньоторговельних операцій.
Головними зовнішніми торговельними партнерами області є Угорщина, Польща, Румунія, Туреччина, Німеччина, Білорусь, Російська Федерація, Туркменистан, Латвія.
Провідними статтями експорту області є: нафтопромислове обладнання та інструмент, прилади вимірювальні, мазут, етилен, хлорвініл, барвники, цемент, сірка, хутрові вироби, пиломатеріали, деревностружкова та деревноволокниста плита, килими та покриття на підлогу, одяг текстильний.
В структурі експортних поставок з області переважають товари наступних груп (згідно з УКТ ЗЕД):
? органічні хімічні сполуки (31.8% в загальному обсязі експорту області);
? енергетичні матеріали; продукти перегонки нафти (27.0%);
? полімерні матеріали, пластмаси (12.4%);
? деревина та вироби з неї (6.2%);
? одяг текстильний (2.9%);
? вироби з каменю, гіпсу, цементу (2.8%);
? хутрова сировину (2.5%) та інше.
В структурі імпортних надходжень в область переважають товари наступних груп:
? енергетичні матеріали; нафта та продукти її перегонки (66.0% в загальному обсязі імпорту області);
? котли, машини, апарати та механічні пристрої (7.4%);
? хутрова сировина (2.9%);
? органічні хімічні сполуки (2.9%);
? полімерні матеріали, пластмаси (2.4%);
? папір та картон (1.4%);
? продукти хімічної промисловості (1.3%);
? вироби з каменю, гіпсу, цементу (1.0%);
? хімічні штапельні волокна (0.9%);
? нитки синтетичні або штучні (0.9%) та інше.
У структурі послуг, що надавалися нерезидентам, значну частку складають транспортні послуги, переважно трубопровідного транспорту, надання яких можливе завдяки наявності в області газотранспортної мережі та газосховищ.
Інвесторами області є нерезиденти з 34 країн світу. Основні обсяги прямих інвестицій внесено інвесторами Югославії, Канади, Німеччини, Ізраїлю, Угорщини, Словаччини, Італії. Значний інтерес щодо розміщення капіталу в іноземних інвесторів викликають промислові підприємства - 59,5 млн. дол. США (85,2% від загального обсягу), з них 23,9 млн. дол. США (34,2%) - легкої промисловості, 13,3 млн. дол. США (19,0%) - деревообробної, 10,5 млн. дол. США (15,1%), - добувної, 4,3 млн. дол. США (6,2%) - целюлозно-паперової. Вкладений капітал нерезидентів у підприємства оптової та роздрібної торгівлі становив 5,5 млн. дол. США (7,9%).
Спільно з іноземними партнерами в області реалізовано ряд великих інвестиційних проектів. Завдяки інвестиціям технологічно оновлено ряд виробництв на низці підприємств деревообробної, легкої, хімічної, харчової та переробної галузей промисловості. А марка спільних підприємств "Тикаферлюкс", "Вінісін", "Інтерплит" та багатьох інших відома далеко за межами України. Ці приклади переконливо свідчать про привабливість регіону для інвесторів, наявність сприятливих умов для ефективного освоєння інвестицій.
Непогано розвиваються окремі напрямки легкої промисловості області, які еспортують свою продукцію на міжнародні ринки. Так, понад чотири століття відоме хутрове виробництво у Тисмениці, що знаходиться поруч з обласним центром. Сьогодні ВАТ "Хутрофірма "Тисмениця" - це вертикальна замкнута структура, що забезпечує вичинку та фарбування шкурок кролика, норки, нутрії, каракулю, лисиці, песця, ондатри, овчини та пошиття з них чоловічих, жіночих і дитячих головних уборів, пальт, півпальт, жакетів та виробів з хутровою підкладкою. Володіючи власними можливостями сучасного дизайну, підприємство удостоєне вагомих міжнародних призів, щорічно отримує медалі та дипломи за кращі моделі, є постійним учасником Франкфуртського міжнародного ярмарку. У 1989 році хутрофірмою "Тисмениця" і нідерландсько-німецькою асоціацією засноване спільне українсько-нідерландське підприємство "Тикаферлюкс", яке також займається вичинкою всіх видів шкурок та пошиттям елітних виробів із хутра. Зимовий одяг з торговою маркою "Тикаферлюкс" відповідає найсучаснішим вимогам світової моди щодо якості, різноманітності та дизайну. В колекціях підприємства - жіночі пальта і півпальта з норки, ондатри, нутрії, лисиці, каракулю і фредки, а також жіночі та чоловічі головні убори з цих та інших видів хутра.
Область за територією порівняно невелика, але за характером рельєфу належить до числа найбільш мальовничих в Україні. Третину території займають Карпатські гори, а дві третини - передгірська і рівнинна зони. Рівнинна зона знаходиться на північному сході й прилягає до Дністра. Передгірську частину складають горбисті передгір'я. Гірська частина області зайнята Східними Карпатами, що поділяються на масиви Чорногора, Гринява, Чивчини. Тут же, в Чорногірському хребті, на межі із Закарпаттям підноситься найвища гора України Говерла (2061 м). Кліматичні умови - м'яка зима із середньою температурою -5° С і тепле літо (+ 18° С) - сприяють організації цілорічного відпочинку та лікування. Сніг на схилах Карпат лежить кілька місяців, що важливо для розвитку гірськолижного спорту.
Все це сприяє розвитку міжнародного туризму. Вже сьогодні в Івано-Франківській області можна зустріти туристів з Польщі, Словаччини, Чехії, Німеччини, Росії. Щоправда інфраструктура області ще не досить сприятлива для високорозвиненого міжнародного туризму, але перші крокі вже зроблено і серед диких лісів можна відшукати досить вишукані і комфортабельні будинки відпочинку за досить помірними цінами, якщо порівнювати з цінамиЗахідної Європи.
Карпатський регіон України славиться багатством мінеральних вод. Серед мінеральних джерел Івано-Франківщини найбільш відомим є джерело води "Горянка", аналогічної за дією трускавецькій "Нафтусі", в с.Новий Мізунь Долинського району. На його базі діє санаторій - профілакторій "Джерело Прикарпаття". Лікувальні властивості джерела "Буркут" для лікування внутрішніх органів були відомі ще у XIX ст. Для лікування опорно-рухового апарату використовуються торфові грязі і мінеральні води курорту Черче. Перспективними для лікування є води курорту Шешори з високим вмістом органічних речовин.
Тут же розвинені різні види художніх народних промислів. Під руками різьбярів, гончарів, мосяжників, ткачів народжуються мистецькі вироби, що розходяться по світу. Визнаним центром гуцульського мистецтва є Косів. І зарубіжні, і вітчизняні туристи вважають за необхідне відвідати знаменитий косівський ярмарок та придбати для себе мистецькі вироби.
Загальний зовнішньоторговельний обіг за 2003 рік склав 878,37 млн. дол. США, в тому числі: експорт - 489,61 млн. дол. США, імпорт - 388,76 млн. дол. США.
У порівнянні з 2002 роком зростання зовнішньоторговельного обігу за минулий рік склало 32 %:
- експорт - 40%;
- імпорт - 25%.
Щодо експорту, то найбільш активними торгівельними партнерами у 2003 році були: Республіка Угорщина - 21 % від загальної суми експорту, Республіка Польща - 11 %, Румунія - 9 % , Російська Федерація - 8 %.
Щодо імпорту, то найбільшими постачальниками зарубіжних товарів на територію області виявилися: Російська Федерація - 59% від загальної суми імпорту, Республіка Польща - 9 %, Федеративна Республіка Німеччина - 9%, Італійська Республіка - 2%.
Особливо суттєво розширилися торгівельні зв'язки з такими країнами:
- по експорту: Республіки Угорщина - на 44 % (експортовано товарів на суму 31,8 млн. дол. США), Румунія - на 115% (24,3 млн. дол. США).
- по імпорту: Республіки Польща - на 66% (імпортовано товарів на суму 14,3 млн. дол. США), Федеративна Республіка Німеччина - на 35% (9,2 млн. дол. США)
Разом з тим у 2003 році, порівняно з минулим роком, відбулося скорочення обсягів зовнішньої торгівлі з деякими країнами:
- по експорту: Туреччина - на 22 % (5675,4 тис. дол. США), Болгарія - на 66 % (7624,4 тис. дол. США);
- по імпорту: Сербія та Чорногорія - на 53 % (5921,6 тис. дол. США), Чеська Республіка - на 34 % (1169,6 тис. дол. США).
Основу експортних операцій складали: продукція хімічної промисловості, частка якої становить 48% від загального обсягу експорту, паливно-енергетичні матеріали - 22%, деревина і вироби з неї - 8%, шкіра та вироби з неї - 6%.
Основу імпортних операцій у 2003 році складали: паливно-енергетичні матеріали, частка яких становить 61% від загального обсягу імпорту; продукція хімічної промисловості - 15%; папір і картон - 6%; машини, устаткування, обладнання, транспортні засоби - 5%.
За повідомленням Івано-Франківської митниці протягом 2003 року тут було оформлено 35 701 вантажно-митних декларацій, що на 6729 ВМД (23%) більше, ніж протягом 2002 року. Проте, кількість активно працюючих учасників ЗЕД, 741 підприємство Івано-Франківської області та 110 підприємств з інших регіонів України, залишилася фактично на рівні минулого року.

 
 

Цікаве

Загрузка...