WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Економічна безпека Росії - Курсова робота

Економічна безпека Росії - Курсова робота

ієни.
А тепер уявимо собі, що новий загальноєвропейський центробанк буде цілком дієздатний, стабільність Євро не буде піддаватися сумнівам. Курс Євро, що вже існує в безготівковій формі, підніметься. І тоді європейські товари, а головне техніка і запчастини різко виростуть у застосовуваних у Росії доларах. З іншого боку, російська сировина, ціни на яку традиційно доларизовані, не подорожчає…
Вміст панчох не зміниться
Можливість перетворення євро в конкурента долара як резервної валюти малоймовірна.
- По-перше, звичка відіграє велику роль і у фінансах.
- А по-друге, долар став улюбленою валютою росіян просто тому, що доларова готівка мається в достатку.
Європейці, боячись використання євро колумбійськими наркобаронами і російськими мафіозі, будуть жорстко стежить за використанням своєї готівки. І навряд чи внески в євро будуть такі ж популярними, як доларові депозити - зрештою внески в дойчмарках приймали завжди, але також завжди вони були екзотикою.
В особистому плані для росіян, що їдуть за рубіж, буде і гарне і погане.
Гарне При поїздках за кордон можна буде не томитися з обміном валюти в кожній країні. Економія може бути велика - у середньому на $1000 покупки валюти в Європі люди витрачають 30 доларів на комісіях обмінних пунктів. При новій системі єдина валюта (так само, як єдина шенгенська віза) буде діяти на всьому просторі EC. Так що, проїжджаючи по маршруті Німеччина - Бельгія - Франція, вам не прийдеться змінювати спершу карбованці на марки, потім на бельгійські, а наприкінці і на французькі франки.
Погане При єдиній валюті і єдиному економічному просторі ціни на товари і послуги в різних країнах будуть зрівнюватися. Відповідно ціни у відносно дешевій Португалії й обурливо дорогій Швеції будуть рухатися приблизно до рівних значень, а, як відомо, ціни мають звичку рости, але рідко знижуються. З іншого боку, для "доларових" росіян падіння курсу євро до долара може привести до збільшення їхньої купівельної спроможності.
На закінчення можна помітити, що фінансові прогнози по точності дуже близькі до прогнозів погоди. Так що довідатися, чи буде ураган чи ясна погода, ми зможемо тільки після урочистого похорону франків і гульденів через два роки.
Євро та економічна безпека Росії
Геополітичні наслідки введення євро прямо торкаються економічної безпеки Росії.
В даний час ступінь економічної залежності країни від зовнішнього світу є неприйнятно високий. До 70% продовольства, споживаного населенням великих міст, надходить з-за кордону. Держава не в змозі припинити незаконний масований вивіз капіталу. Розміри виплат по зовнішніх боргах перевищують можливості російської економіки. Країна змушена підбудовувати свою економічну політику під універсалистські вимоги міжнародних економічних організацій, що нерідко не враховують належною мірою російську специфіку.
Особливо небезпечним є положення, що склалося у валютній сфері. Глибока доларизація економіки привела до того, що в цій сфері Росія знаходиться в стані не просто зовнішньої залежності, а в залежності від однієї країни і її валюти.
Це, зокрема, привело до перекосу між структурою валютних відносин Росії і структурою її зовнішньоекономічних зв'язків. Зараз гнітюча частина зовнішньої торгівлі Росії - до 2/3 - зв'язана з Європою, з яких одна третина приходиться на ЄС, а інша третина - на країни Центральної і Східної Європи і європейські держави СНД, у той час як частка США в експортно-імпортних операціях РФ не перевищує 10%. Останнім часом Євросоюз став і ведучим іноземним інвестором в економіку Росії.
Таблиця 1. ЄС і США в зовнішньоекономічних зв'язках Росії
в 1998 р., %
ЄС США
Зовнішньоторговельний оборот 33 8
Прямі іноземні інвестиції (накопичений обсяг) 38 41
Прямі іноземні інвестиції в 1998 р. 44 35
Іноземні інвестиції в 1998 р. 64 19
Однак самою використовуваною і ліквідною іноземною валютою в Росії є долар США. Причому обсяги операцій з ним по ряду параметрів далеко перевершують аналогічні показники у світі в цілому. Невиправдано велика роль долара в зовнішній торгівлі і банківських валютних депозитах.
Таблиця 2. Долар США у світовій і російській економіці, %
Світ, 1995 р. Росія, 1998 р.1
Зовнішньоторговельні контракти 48 80
Банківські депозити в іноземній валюті 652 90
Офіційні валютні резерви 65 65
Державний борг країн, що розвиваються 50 67
1 Усі дані по Росії є оцінюючими.
2 Не включаючи ЄС, кінець 1996 р.
Можливі наслідки цього перекосу очевидні. Обвал долара на міжнародних валютних ринках мав би руйнівні наслідки для російської економіки. Це - реальна погроза безпеки країни.
Істотне значення має і геополітичний аспект проблеми. Сполучені Штати лише побічно залежать від розвитку економічної і політичної ситуації в Росії, тоді як Європейський Союз і Росія безпосередньо взаємозалежні. Їх поєднують тісні зовнішньоекономічні відносини, спільні транспортні мережі і науково-технічні проекти. Географічна близькість змушує їх разом вирішувати проблеми екології, міграції населення, незаконної торгівлі зброєю, поширення наркотиків і ін. Відносини між ЄС і Росією будуються на солідній юридичній базі - Угоді про партнерство і співробітництво.
Необхідно підкреслити, що сильні позиції долара у вітчизняній економіці визначаються головним чином об'єктивною слабістю національної валюти. Тому ключем до відновлення економічної незалежності держави є оздоровлення внутрішньої економічної системи - зовнішньоекономічні важелі можуть зіграти в цьому плані лише допоміжну роль. Це, зрозуміло, не применшує усієї важливості їхньогорозумного використання. Визначене місце серед цих важелів покликана зайняти і єдина європейська валюта.
У контексті економічної безпеки Росії поява євро і викликане цією появою зрушення убік біполярності представляються, безумовно, сприятливими. З уведенням євро в Росії, як і в будь-якій третьій країні (тобто не вхідної в ЄС), з'являється більше поле для маневру при рішенні питань режиму валютного курсу, складу валютних резервів, валютної структури зовнішніх запозичень і торгівлі.
У стратегічному плані представляється доцільною поступова диверсифікованість валютних відносин Росії. Однак проводити її потрібно обачно, керуючись принципами економічної обґрунтованості і поступовості.
Оскільки коливання курсів долара і євро, як уже відзначалося вище, практично непереборне, більш збалансований розподіл активів і пасивів по основних міжнародних грошових одиницях дозволить Росії (як на державному, так і на приватному рівні) мінімізувати ризик курсових утрат. Можливість вибору накладає на Росію і нові зобов'язання. Відтепер державним органам прийдеться більш скрупульозно вибудовувати лінію поводження, прораховувати ризики і передбачати наслідку своїх дій. Винятково важливого значення набуває моніторинг економічної ситуації в ЄС і США, динаміки процентних ставок і курсових співвідношень валют.
У Росії широко поширена думка, начебто євро - усього лише ще одна валюта, і тому виникаючі питання носять чисто технічний характер і можуть бути вирішені в робочому порядку. У дійсності проблеми євро набагато складніше і масштабніше, чим прийнято вважати. Поява євро істотно підсилює процеси економічної (а

 
 

Цікаве

Загрузка...