WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Становлення дипломатичної служби суверенної України (1991 – 2004 рр.) - Дипломна робота

Становлення дипломатичної служби суверенної України (1991 – 2004 рр.) - Дипломна робота

роботи слухачі здобувають кваліфікацію магістра зовнішньої політики [23,с.28].
Магістранти мусять знати ким є сучасний дипломат, яким чином він працює, яку країну репрезентує, де перебуває і з ким спілкується.
За повне розкриття двох перших питань відповідає профільна кафедра зовнішньої політики і міжнародного права. Вона пропонує комплекс узгоджених і взаємозумовлених дисциплін з історії й теорії міжнародних відносин, договірно-правового регулювання і оформлення, дипломатичної техніки (технології), протоколу.
Решта, умовно кажучи, територіальна група проблем належить до компетенції підрозділу регіональних досліджень. Це, по-перше, вітчизняна історія зусіма її суперечливими інтерпретаціями та висвітленням темних плям, культура і політика України.
По-друге, це власний геополітичний ареал за периметром українських кордонів, себто близьке довкілля держави, а саме Східно-Центральна Європа, а також Європейська частина Росії та Причорномор'я.
По-третє, ще дедалі інтегрованіше Західна Європа і Північна Америка з їх глобальним впливом, отже стратегічні партнери на майбутнє, спонсори і евентуальні кредитори, місце розселення впливової та чисельної української діаспори.
По-четверте, це ісламський світ. Південна Азія, Далекий Схід, Латинська Америка з Карибським басейном, Тропічна і Південна Америка, Австралія і Океанія. Оскільки Третій Світ і взагалі Південь надають змогу забезпечити альтернативні джерела сировини і ринки збуту тієї української продукції, що не має попиту на Заході. Отже, врахування різних цивілізованих орієнтирів у навчанні, відповідають мультивекторності зовнішньої політики [Кірсенко, 27-28].
Тому, українознавство геополітичне довкілля, західна цивілізація і сходознавства становлять саме в такому порядку, необхідний мінімум. Без цих чотирьох модулів людина виявиться безпорадною за кордоном і не зможе бути українським дипломатом.
Кожен з цих блоків включає базову інформацію географії, історії, етнології, політики, права, культури, мистецтва, економіки, релігієзнавство, ментальності. Зважаючи на історизм мислення національних осіб, особлива увага приділена витокам і еволюції сприйняття ними навколишніх реакцій, місяцевим традиціям і забобонів, усталеним міфам та ідеологізованим стереотипом.
Регіональні дослідження, зазвичай, здійснюються у щільному контексті кафедрами зовнішньої політики та іноземних мов. До співпраці запрошуються експерти з Національної Академії Наук та інших установ, посольств, університетів. Налагоджуються міцні стосунки з цікавими партнерами для влаштування спільних конференцій і семінарів, здійснення проектів і публікацій, корисних для Міністерства і Академії [Кірсенко, ст.28].
Навчальний процес Академії організується та проводиться у відповідності до вимог 4 рівня акредитації вищого навчального закладу. Основу навчального процесу становлять навчальні плани і програми з дисциплін, які відображають основні кваліфікаційні вимоги до підготовки магістрів зовнішньої політики.
Характерною рисою навчального процесу в Дипломатичній академії є так звана модульно-рейтенгова система, за якою кожна дисципліна входить до складу тиматичного блоку (модуля), під час вивчення якого слухач має набрати певну кількість балів - рейтинг успішності. Така система дає можливість слухачам опанувати великий обсяг матеріалу, мобілізує навчальну дисципліну й забезпечує високу якість знань. Одночасно в Академії визначається рівень викладання дисциплін та рейтенг викладачів [42,с.178].
Важливою складовою навчального процесу є професійна практика слухачів. ЇЇ мета полягає в тому, щоб завершити фахову освіту і підготувати слухачів до виконання ними конкретних службових обов'язків. Тут передбачається практика в центральному апараті МЗС або в іншій державній установі, що займається питаннями зовнішніх зносин, та стажування в закордонних представництвах України. Практика неодмінно має лінгвістичний аспект, надаючи слухачеві змогу вдосконалити рівень володіння іноземною мовою та перевірити ступінь придатності до праці в іншомовному середовищі [35,c.44].
Слід окремо відзначити наявність особливо тісних дружніх зв'яків Дипломатичної академії з МЗС ФРН та його Дипломатичною школою. Щороку значна кількість слухачів Академії відвідують Німеччину для поліпшення мовних навичок, а найбільш здібні - з метою завершення наукових досліджень (ці програми здійснюються за активного фінансового сприяння німецького Товариства ім.Карла Дуйсберга) [42,с.179].
Спецефічною, навіть унікальною з погляду європейської дипломатичної традиції рисою Дипакадемії при МЗС України є її відкритість: вона готує фахівців для дипломтичних служб зарубіжних країн. Академія вже задумувалася як відкритий міжнародний заклад, у стінах якого набуватимуть професійної підготовки громадяни країн СНД. Іноземці приймаються на навчання до Дипломатичної академії на підставі міжурядових угод або договорів, укладених Академією з іноземними організаціями, навчальними закладами та громадянами [18,с.43].
Важливо те, що і проблема підвищення мовної підготовки персоналу , яка є актуальною для будь-якої дипломатичної служби світу вирішується завдяки Вищим курсам іноземних мов (ВКІМ), які діють при МЗС і слухачами яких є нині близько чотириста шісдесять співробітників, у тому числі й керівного складу, аж до рівня начальників управлінь та заступників міністра. На відміну від західної практики, де мовна підготовка "прив'язується" насамперед до нових призначень співробітників за кордон, у МЗС України відвідання мовних курсів є тривалим процесом. Повний курс навчання (паралельно з роботою) охоплює три роки [42,с.179].
На Вищих курсах іноземних мов нині викладається тринадцять мов: англійська, арабська, болгарська, іспанська, італійська, німецька, польська, румунська, сербська, турецька, французька, хорватська та чеська. Крім того запрошуються викладачі з інших вищих навчальних закладів для проведення консультацій та приймання іспитів з таких мов, як китайська, корейська, та перська. Курси фінансуються з державних бюджнтних джерел МЗС [42,с.180].
Також за підвищення кваліфікації в Міністерстві закордонних справ України відповідає так звана Школа молодого дипломата , завдання якої - дати початківцям (молодим співробітникам, які працюють у системі міністерства меньше двох років) чітке розуміння сучасної зовнішньополітичної проблематики.
Таким чином , треба підкреслити, що з початком розбудови незалежної України дипломатична служба перебувала у стані перманентного пристосування до нових реалій та завдань, які ставились перед нею. Вона і зараз намагається виробити найоптимальніші підходи в кадровій політиці.З цього приводу І.М.Турянський - начальник Управління Азіатсько-Тихоокеанського регіону, Близького Сходу та Африки МЗС України, кадровий дипломат, в одному із своїх інтерв'ю слушно зауважив, що "наші нинішні труднощі - це багато в чому труднощі зростання. Це

 
 

Цікаве

Загрузка...