WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Становлення дипломатичної служби суверенної України (1991 – 2004 рр.) - Дипломна робота

Становлення дипломатичної служби суверенної України (1991 – 2004 рр.) - Дипломна робота

як надійного і передбачувального партнера;
створення сприятливих умов для зміцнення незалежності, державного суверенітету, економічної самостійності та збереження територіальної цілісності України;
забезпечення відповідно до наданих повноважень цілісності та узгодженості зовнішньополітичного курсу України;
захист прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном;
сприяннярозвиткові зв'язків із зарубіжними україниськими громадами та наданням цим громадам підтримки і захисту відповідно до норм міжнародного права та чинного законодавства України".
Далі у цьому документі деталізується механізм реалізації цих завдань, а також чітко окреслюються права МЗС.
МЗС України, записано в положенні, "очолює міністр, якого призначає і звільняє з посади Президент України у встановленому законодавством порядку". Міністр має заступників, "які виконують за дорученням міністра окремі його функції та заміщають міністра в разі його відсутності або неможливості виконувати ним свої вповноваження" [5].
Для погодження вирішення найважливіших питань роботи МЗС утворюється колегія у складі міністра, заступників міністра, керівників підрозділів МЗС та ректора Дипломатичної академії [41,с.56].
Розширення представленості України за кордоном, з одного боку та зміна структури й функції центрального апарату МЗС, з другого, були взаємопов'язаними, взаємозалежними процесами, центральний апарат від часу функціонування за нових для молодої держави історичних умов становив мобільну структуру, яка прагнула максимальної адаптації до вимог часу. Постійно здійснювалися її вдосконалення та реорганізація.
Важливим кроком у напрямку оптимальної організації центрального апарату МЗС у перші роки його функціонування стало схвалення 13 січня 1992 року Кабінетом Міністрів рішення про введення додатково до штату зовнішньополітичного відомства двох посад заступників міністра та збільшення на двісті сорок одиниць чисельності його центрального апарату. Наказом по міністерству від 17 січня 1992 року відділ двосторонніх зв'язків і регіонального співробітництва було перетворено на Уравління двосторонніх відносин; відділ культурних зв'язків і гуманітарних проблем - на відділ культурних зв'язків; відділ інформації - на відділ інформації та прес-центр; протокольний відділ - на Управління державного протоколу; фінансово-господарське управління - на Управління справами [19,с.64].
Новою структурою МЗС України були затверджені такі підрозділи, як секретаріат міністра, група послів з особливих доручень, відділ міжнародного економічного співробітництва, відділ проблем обмеження озброєнь та роззброєння, відділ НБСЄ та регіонального співробітницва, відділ з питань організації та експлуатації закордонних об'єктів України, валютно-фінансовий відділ, відділ усних та письмових перекладів, відділ політичного аналізу та планування, договірно-правовий відділ, відділ міжнародних організацій, консульське управління, відділ кадрів, перший відділ. Чисельність центрального апарату МЗС України збільшилася зі ста п'ятдесяти шести до триста дев'яносто шести штатних одиниць [29, с.669].
Виходячи з покладених на МЗС нових додаткових функцій, 7 липня 1993 року Кабінет Міністрів України затвердив оновлену структуру центрального апарату міністества за такою схемою: міністр, перший заступник міністра, три заступники міністра, загальний секретаріат, Управління політичного аналізу та планування, група з експертів з особливих доручень і радників, договірно-правове управління, Перше територіальне управління (5 відділів: Росії, СНД та Грузії, Азії й Тихоокеанського регіону Африки, Близького Сходу й Сердньої Азії), Друге територіальне управління (5 відділів: Центральної Європи, Західної Європи, Північної Європи та Балтії, США й Канади, Центральної та Південної Америки), Управління міжнародного та науково-технічного співробітництва, Управління контролю над озброєнням та роззброєнням, Управління НБСЄ та європейських регіональних структур, Управління міжнародних організацій, Управління культурних зв'язків, Управління інформації, Консульське управління, Управління державного протоколу, Управління кадрів, Управління справами, Центральна бухгалтерія, Управління закордонної власності, Валютно-фінансове управління, Відділ усних і письмових перекладів, представництво МЗС в Одесі, представництво МЗС в Ужгороді. Всього за штатним розкладом міністерства було передбачено 429 посад [42,с.166].
З часом в окремий структурний підрозділ було виділено напрямок двостороннього і багатостороннього співробітництва в рамках СНД. Відповідне управління було засновано 1 лютого 1994 року. Воно відрізняється тим, що поєднало в собі функції як територіального,так і функціонального управлінь [12,с.10].
В 1998 році в Міністерстві закордонних справ України була проведена чергова структурна реформа, в результаті якої виникли нові підрозділи. Серед них, Управління Європейського Союзу, яке почало проводити велику роботу щодо координації відносин з ЄС усіх урядових структур України, а також зайнялось питаннями політичних відносин з ЄС. До компетенції Управління євроатлантичної інтеграції були віднесені питання відносин, з одного боку, з військовополітичними блоками НАТО і Західноєвропейським Союзом, а з іншого боку - з такими широкими європейськими структурами як Рада Європи та ОБСЄ. Співробітники цього ключового політичного управління постійно присутні в українських офіційних делегаціях, що беруть участь в таких подіях, як сесії Ради Європи та Парламентської асамблеї РЄ, саміти ОБСЄ тощо [42,с.167].
Була розширена і кількість територіальних управлінь. Так, у віданні Першого територіального управління залишились тільки питання відносин з Російською Федерацією та більшістю країн СНД, а також участь України в роботі органів Співдружності.
Друге територіальне управління почало відповідати за відносини з країнами Західної і Північної Європи. До компетенції Третього територіального управління були віднесені взаємини з країнами Центрально-Східної Європи. Протягом останніх років найбільш "гарячим" напрямами цього підрозділу були польський та балканський. Перший - оскільки така щільність політичних контактів, як з Польщою спостерігається лише з кількома іншими країнами, а другий - оскільки Україна уважно стежить за розвитком ситуації на Балканах і постійно намагається відіграти свою позитивну роль у її врегулюванні. Але і на інших напрямах роботи цього управління відпочивати дипломатам не доводиться, адже йдеться про сусідів України, з якими нас пов'язує безліч великих і малих питань, перспектив і проблем, значна кількість яких проходять через одну людину - співробітника МЗС, відповідального за відносини з тою чи іншою країною [ ,с.173 ].
Тоді ж виникло і Четверте територіальне управління, основними питаннями діяльності якого стали відносини з країнами Північної та Південної Америки, особливо з такими державами, як США і

 
 

Цікаве

Загрузка...