WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Зовнішньоекономічні зв’язки України:висновки, пріоритети, перспективи розвитку і вступу у ВТО - Курсова робота

Зовнішньоекономічні зв’язки України:висновки, пріоритети, перспективи розвитку і вступу у ВТО - Курсова робота

виробництво. Зростання економіки було підтримане активізацією сільського господарства, в результаті чого аграрії зібрали рекордний урожай зернових, тому виробництво у цій галузі сільського господарства зросло на 10% (табл. 1).
Рисунок 1
Географія експорту торгових операцій України
з основними країнами-партнерами в 2001 р. (%)
Рисунок 2
Географія імпорту торгових операцій
з основними країнами-партнерами в 2001 р. (%)
Рисунок 3
Географія експорту товарів з України по регіонах світу в 2001 р.
Рисунок 4
Географія імпорту товарів в Україну по регіонах світу в 2001 р.
Рисунок 5
Структура експортутоварів у 2001 р. (%)
Рисунок 6
Структура імпорту товарів у 2001 р. (%)
Таблиця 1
Основні результати 2001 р.
ВВП +9,0%
Промисловість +14,2%
Cільське господарство +10,0%
Виконання бюджету* 100,5%
Інфляція 6,1%
UAH/USD 5,2985 (-2,5%)
Валютні резерви 3 208 млн. USD
*Попередні дані по консолідованому бюджету.
Рисунок 7
ВВП (зростаючим підсумком) у 2001 р.
Найбільше зростання відбулось у виробництві коксу та нафтопродуктів - 57,1%, деревини і виробів з неї - 25,9, продукції машинобудування - 21,7, пульпи, паперу та поліграфічної промисловості - 20,5, харчової промисловості - 19,8, легкої промисловості - 15,9%. У сільськогосподарському секторі також спостерігаються позитивні зміни.
Можна виокремити кілька причин, що зумовили порівняно високі темпи зростання національної економіки. Насамперед, слід зазначити, що попит на продукцію українських підприємств на зовнішніх ринках у 2001 р. залишався на високому рівні, в результаті чого товарний експорт збільшився на 14,6%. Проте вклад експорту в зростання ВВП знизився порівняно з 2000 р. (рис. 7).
Значна роль також належить збільшенню внутрішнього попиту, який сприяв зростанню промислових галузей, зорієнтованих на внутрішній ринок, а також торгівлі та будівництва.
Зниження темпів зростання експорту при збереженні стабільного збільшення імпортних потоків призвело до поступового погіршення зовнішньоторгового сальдо.
Однією з найважливіших причин уповільнення темпів зростання експорту став перехід Росії на стягнення НДС з українських товарів. Початково це призвело до скорочення українського експорту в Росію до 50% за місяць (у липні). Загалом, за підсумками 10 місяців, експорт у Росію скоротився на 10,8%. У той же час українські експортери в черговий раз продемонстрували мобільність свого збуту - експорт до інших країн за цей же період зріс на 21,5%.
Міжнародні експерти позитивно оцінюють економічні зрушення в Україні. За їх оцінками, нині значно чіткішою стає тенденція зростання зацікавленості інвестиційних кіл у східноєвропейських ринках, зокрема українському. Той факт, що помітні зміни в Україні заслуговують оцінок, які подають надії, відзначають також представники рейтингової агенції "Moody's". Підвищення індексу України у показниках агенції є безпосереднім відображенням поліпшення економічного клімату в країні.
Інвестиції в основний капітал у середньому по СНД у 2001 р. зросли на 10% (у 2000 р. - на 18%), у тому числі в Україні - на 17%.
У загальному обсязі інвестицій, вкладених в Україну на 1 січня 2002 р., більша частина надійшла зі США - 730,9 млн. дол., Кіпру - 478 млн., Великобританії - 420,4 млн., Нідерландів - 370,2 млн. і Росії - 295,1 млн. дол.
Монетарні показники також стали найвищими за період незалежності України. У 2001 р. було досягнуто найнижчих темпів інфляції - 6,1%, обмінний курс UAH/USD був значно стабільнішим, ніж пара долар/євро і за рік усталився на 2,5%. У результаті переваги пропозиції валюти на ринку і поновлення співпраці з МВФ Національний банк України спромігся збільшити свої резерви до рекордних 3,2 млрд. дол.
Успіхи української економіки знайшли своє відображення у поліпшенні кредитних рейтингів країни. Міжнародна рейтингова агенція "S&P" присвоїла Україні рейтинги для довготермінових позик в іноземній і національній валютах на рівні "В", прогноз зміни рейтингу - "стабільний". На думку "S&P", рейтинг України в даний момент обмежений політичною нестабільністю, що зберігається в країні, недостатньо активним проведенням структурних реформ, зокрема приватизації промислових підприємств та енергетичного сектора, а також реструктуризацією боргів, на яку був змушений піти уряд країни. Агенція "Moody's" змінила рейтинг України з негативного на позитивний - "Caa1" з "Саа3", прогноз рейтингу - "стабільний". Крім "S&P" i "Moody's", кредитний рейтинг України був підвищений "Fitch IBCA" до "В-".
У той же час аналіз поточних тенденцій дає змогу достатньо впевнено говорити про те, що Україна вже пройшла пік свого розвитку на цьому циклі і надалі українську економіку очікує сповільнення темпів розвитку, а також збільшення макроекономічного ризику (табл. 2).
Таблиця 2
Прогноз основних показників на 2002 р.
Джерело ВВП Інфляція UAH/USD*
Уряд 6% 9,8% 5,75 / 5,90
Національний банк України 6% 9,8% 5,60 / -
Міжнародний центр політичних досліджень 4,5% 8,0% 5,63 / 5,75
Міжнародний валютний фонд 3-6% 7-10%
* Середній за рік / на кінець року.
Практично всі прогнози розвитку економіки України передбачають погіршення ситуації в 2003 р. Більшість експертів очікує сповільнення темпів економічного розвитку, посилення інфляційного тиску та девальвацію національної валюти.
США 23 січня 2002 р. ввели торговельні санкції щодо України на суму 75 млн. дол., обмеживши імпорт її продукції по 23 товарних пунктах, обґрунтовуючи це нерозв'язанням в Україні проблеми боротьби з контрафактною продукцією у сфері лазерних дисків. Введення торгових санкцій США пізніше скасовувати буде надзвичайно складно, тому слід бути готовими до серйозної дискусії. Навіть якщо в Україні ухвалять законодавство, яке ніби влаштує США, вони висунть нові вимоги.
Можна говорити про сповільнення темпів зростання економіки, але перспективи залишаються позитивними. Згідно з більшістю прогнозів, ВВП України, як очікується, зростатиме до 4-6% у 2002 р.
Глобальне економічне сповільнення - перший і головний чинник, що впливатиме на перспективи економіки України в 2002 р. Економічне зростання серед групи країн (Росія, країни Європи, США, Китай та Греція), які споживають 2/3 експорту України, як очікується в 2002

 
 

Цікаве

Загрузка...