WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Транснаціональні корпорації - Реферат

Транснаціональні корпорації - Реферат

ту країну, де воно виявиться дешевше, а продажі концентрувати в країнах із самими багатими ринками. Так що в США продаються транзисторні приймачі, зібрані в Мексиці японськими фірмами, деталі для який зроблені в Гонконгу, Південної Кореї або Сінгапурі.
ВПЛИВ ТРАНСНАЦІОНАЛЬНИХ КОРПОРАЦІЙ
Незалежно від того, чи буде і далі продовжуватися старими темпами транснаціональний бум, ці транснаціональні корпорації кардинально змінили міжнародні економічні відносини. Основний їхній вплив - різкий зсув у географії і технологічному характері міжнародної економічної діяльності.
Зсув від експорту доінтернаціонального виробництва приніс із собою дві зміни глобального характеру. Одне з них - переміщення іноземних інвестицій із зони їхньої старої концентрації в слаборозвинених регіонах світу в більш багаті ринки розвитих країн. П'ятдесят років тому, в еру розвитого імперіалізму, велика частина перелива капіталів йшла з багатих країн у бідні. Тому іноземні інвестиції кінця XIX і початку XX сторіччя в основному асоціювалися зі створенням величезних плантацій, прокладкою залізниць через джунглі і ростом видобутку корисних копалин.
Але ріст транснаціональної активності співпав із рішучим поворотом від інвестицій у слаборозвинені країни до інвестицій в індустріальному світі. У 1897 р. 59% прямих американських інвестицій за рубежем припадало на сільське господарство, що гірничодобувна промисловість або залізниці переважно в слаборозвинених країнах. До кінця 70-х років нашого століття частка американських капіталовкладень у сільське господарство, рудники і залізниці в сукупних активах США за рубежем скоротилася до приблизно 20%; а їхня частка в слаборозвинених країнах складає лише 36 % усіх прямих інвестицій США за рубежем. Але, що більш разюче, майже три чверті усього величезного приросту прямих інвестицій у 60 - 70-е роки прийшлося на розвиті країни, і значна їхня частка - на промисловість (і нафта), а не на плантації, залізниці або гірничорудну промисловість. Таким чином, транснаціональні корпорації вкладали капітали на територіях один одного, а не завойовували території країнах, що розвиваються.
У останні роки спостерігалася помітна притока інвестицій у промислові підприємства декількох більш бідних країн - значні капітали були вкладені в промислові підприємства Мексики, Гонконгу, Тайваню, Сінгапуру, Кореи. Проте, ці капіталовкладення усе ще набагато менше, чим капіталовкладення тих же транснаціональних корпорацій у розвитих країнах.
Друга економічна зміна, по суті, припускається першим. Це перехід від важкої промисловості до високотехнологічних виробництв, від підприємств, де величезні суми капіталу асоціювалися зі значною зайнятістю некваліфікованих робітників, як, наприклад, при прокладці залізниць або роботі на плантаціях, до галузей промисловості з високим рівнем науково-дослідних і проектно-конструкторских розробок, застосуванням висококваліфікованої рабочої сили і сучасних методів управління. Це типово для таких нових галузей, як нафтохімія, комп'ютери й інші сучасні виробництва. Ці зміни подані в такій таблиці.
РОЗМІРИ І РОЗПОДІЛ ПРЯМИХ КАПІТАЛОВКЛАДЕНЬ США У ІНОЗЕМНІ ДЕРЖАВИ
Усього (млн діл.) 1929 7,5 1950 11,7 1982 221,3
Розподіл ло ринкам (%)
Канада 27 30 20
Європа 18 14 45
Латинська Америка 47 41 14
Азія, Африка, Ближній Схід 8 15 17
Розподіл по секторах (%)
Обробна промисловість 24 31 41
Нафта 15 29 26
Транспорт і комунікації 21 12 немає даних
Гірничодобувна промисловість 15 9 3
Торгівля 5 7 12
Сільське господарство 12 5 немає даних
Інше (фінанси і т.д.) 8 6 9
Звернемо увагу на різке переорієнтування інвестицій із Латинської Америки в Європу і з транспорту, що гірничодобувної промисловості і сільського господарства - в обробну промисловість. Це переорієнтування було б ще більш красномовним, якби не наша залежність , що продовжується , від нафти як головного джерела енергії. Якщо в найближчі десятиліття сонячна енергія або паливні елементи замінять нафту, то очікується ще більш різкого зниження капіталовкладень у слаборозвинені регіони (особливо в близькосхідні країни) і пропорційно більш високу концентрацію прямих закордонних інвестицій в обробну промисловість.
ПРОБЛЕМИ ТРАНСНАЦІОНАЛЬНИХ КОРПОРАЦІЙ
Транснаціональні корпорації не тільки докорінно змінили міжнародну економічну діяльність, але і значно ускладнили регулювання вітчизняної економіки. Припустимо, що грошові влади країни бажають знизити її економічну активність, використовуючи міри монетарної політики, спрямовані на зниження витрат на промислове будівництво й устаткування. Але таку обмежувальну грошову політику може підірвати спроможність транснаціональних корпорацій використовувати закордонні кредити для фінансування капіталовкладень у себе в країні. Навпаки, міри монетарної політики, орієнтовані на стимулювання вітчизняної економіки, можуть призвести лише до позик, що розвивають виробництво в яке іншій країні. Таким чином, ефективність національного економічної політики знижується. Більш того, важко очікувати, що монетарна політика різних країн буде скоординована, тому що їхні економічні потреби можуть бути неоднаковими: те, що правильно в даний момент для однієї країни, може виявитися неправильним для інший.
Важніше, що ревниві претензії національних держав, що ринуться зберегти контроль над виробничою діяльністю на своїй території, і активність транснаціональних корпорацій у завоюванні нових закордонних ринків викликають ріст напруженості в міжнародних відношеннях. З одного боку, транснаціональна корпорація спроможна одержати величезний виграш у країні, де вона хоче улаштуватися, оскільки така корпорація приносить із собою сучасні технології і методи управління, опанувати якими прагне будь-яка країна. Тому, якщо, скажемо, Індія відмовляє в праві розмістити на своїй території заводи такої корпорації (щоб не заподіяти тим самим ймовірний фінансовий збиток уже розміщеним там підприємствам), то транснаціональна корпорація цілком може розмістити свої підприємства, настільки цінні з погляду продуктивності, в іншій країні, і непокірлива ,Індія може програти в міжнародному економічному змаганні.
З іншого боку, влада не є односторонньою: адже як тільки транснаціональна корпорація улаштується в якомусь державі, вона стає його заручницею: вона зобов'язана

 
 

Цікаве

Загрузка...