WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Транснаціональні корпорації - Реферат

Транснаціональні корпорації - Реферат


Реферат на тему:
ТРАНСНАЦІОНАЛЬНІ КОРПОРАЦІЇ
Проблема великого бізнесу своїми коренями іде ще до періоду відразу після громадянської війни. Але вона набула нової грані нещодавно, після появи гігантських багатонаціональних корпорацій - ділових імперій, що буквально обплутали весь світ.Візьміть, приміром, фірму "Пепси". Вона не відправляє свою прославлену продукцію за кордон із розливочних заводів на території США: вона робить пепсі-колові більш ніж на 500 заводах у 100 із зайвим країнах. Купляючи пляшку пепсі-коли в Мексиці або на Філіппін, в Ізраїлі або Данії, ви купуєте американський продукт, зроблений у цій країні.
Фірма "Пепси" - розгалужена, але аж ніяк не сама значна транснаціональна корпорація. У 1985 р. у списку найбільших компаній США вона займала 73-е місце. Якщо порівняти її з компанією "Форд мотор" - транснаціональною корпорацією,то можна побачити , що складається з мережі в 60 дочірніх корпорацій, 40 із який розташовані в інших країнах. Одна третина від 2,5 млрд дол. її прибули надходить з-за кордону. А якби ми роздивилися структуру "Дженерал моторі", ИБМ або найбільших нафтових корпорацій, то виявили б, що вони також являють собою транснаціональні компанії, значна частина багатства яких вкладена у виробничі потужності поза Сполученими Штатами.
З 100 найбільших американських фірм не менше двох третин мають у своєму розпорядженні подібну розгалужену систему виробничих потужностей. Більш того, вартість продукції, зробленої найбільшими фірмами за межею, перевищує вартість товарів, що вони поки ще експортують із США. У 1985 р. обсяг продажів закордонних відділень 150 найбільших транснаціональних корпорацій перевищив 415 млрд діл. А обсяг сукупного експорту США в тому ж році досяг лише 207 млрд діл., тобто половина вартості що випускається за межею продукції 150 самих значних транснаціональних корпорацій США.
Інший засіб продемонструвати різкий подъем міжнародного виробництва - простежити ріст вартості прямих закордонних інвестицій США, тобто вартості розташованих за рубежем, але приналежним американським громадянам заводів і устаткування (сюди не входять приналежним американцям іноземні облігації і цінні папери). У 1950 р. вартість закордонних прямих інвестицій складала 11 млрд діл. У 1985 р. вона перевищила 210 млрд. Але і ця величезна цифра занижена, тому що подає лише вартості вкладених за рубежем американських доларів, але не включає вартість іноземного капіталу, що може контролюватися цими доларами. Наприклад, якщо якась американська фірма вклала 10 млн дол. в іноземне підприємство вартістю в 20 млн діл., в офіційні дані США про наші іноземні інвестиції відбивають тільки 10 млн американських активів, але не те 20-мільйонне багатство, що вони фактично контролюють. Весь же капітал, контрольований нашими прямими закордонними інвестиціями, цілком може досягати 300 млрд діл. У цілому від чверті до половини реальних активів найбільших американських корпорацій знаходиться за рубежем. Фактично американський великий бізнес сьогодні - це світовий великий бізнес.
Проте інтернаціоналізація виробництва - аж ніяк не чисто американський феномен. Хоча американські транснаціональні корпорації сьогодні ще займають головне місце у світі (серед 500 найбільших корпорацій світу більш 300 є американськими), їх наздоганяють транснаціональні корпорації інших країн. Наприклад, фірма "Пилипові лэмп вокс" - гігантська голландська транснаціональна компанія з відділеннями в більш ніж 68 країнах. З 225 тис. її робітників 167 тис. працюють за межами Нідерландів. Інша потужна транснаціональна корпорація - "Ройал дач шелл" - дійсно транснаціональна: вона належить компаніям Голландії і Великобританії. Ще один приклад - швейцарська фірма "Нестле шоколад", 97% прибутків якої утворяться поза Швейцарії. Якщо виходити з розмірів шведського капіталу, вкладеного в Сан-Пауло, - те це другий по розмірі промислове місто Швеції!
У 1970 р. економічний експерт Міжнародної торговельної палати оцінював сукупний обсяг міжнародної продукції (продукція, зроблена фірмами США за рубежем, продукція іноземних фірм у США й інших країнах) в однієї шосту вартості сукупного виробництва, причому для промислової продукції ця частка була ще вище. Сьогодні ця частка зросла ще більше, хоча ми не знаємо, яка вона в точності.
ЕКОНОМІКА ТРАНСНАЦІОНАЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА
Що змушує фірму робити продукцію за межею замість того, щоб тільки продавати її за межею? Єдино можлива відповідь напрошується сама собою. Фірма процвітає на внутрішньому ринку. Використовувані технологія й організація забезпечують їй перевага над іноземними конкурентами. Вона починає експортувати свою продукцію, іноземний ринок росте. У якійсь момент керівництво фірми починає оцінювати, не вигідніше чи організувати випуск продукції за рубежем: так можна заощадити на транспортних витратах, а крім того, уникнути зборів на ввіз товарів через кордон. Важлива і можливість сплачувати більш низьку зарплату. Поступово фірма припиняє відправляти за межу свої товари, а замість цього експортує капітал, технологію, методи управління - і стає транснаціональної.
Розрахунки можуть бути більш складними. Розквітаюча компанія може змінювати свою точку зору поступово.
Спочатку це може бути чисто вітчизняна компанія з невеличким експортом. Потім вона розвиває експорт і вважає себе інтернаціональною компанією, що серйозно цікавиться експортом. І нарешті, її перспективи - перетворитися в транснаціональну корпорацію, що вважає весь світ (або значну частину його) своїм ринком. У цьому випадку вона може розміщати заводи за кордоном ще до того, як ринок на її продукцію досягне високого рівня розвитку, щоб затвердитися за кордоном раніше своїх конкурентів.
Усе більше і більше значних корпорацій у усьому світі вважають своїм "природним" ринком усю земну кулю, а не тільки свої країни. У галузях, що роблять автомобілі, сталь, комп'ютери, телекомунікаційне устаткування, боротьба йде за частку світового ринку. Саме тому такі компанії, як ИБМ або "Дженерал моторі" вважають своєю сферою впливу вся земна протока, причому мова йде не тільки про висотування природних ресурсів, але і про розміщення заводів і, нарешті, політиці продажів. При теперішніх швидкостях реактивних літаків, що миттєво діє системі пошуку інформації, високоорганізованих системах виробництва і розподілу виготовлення товарів усе легше і легше переміщати в

 
 

Цікаве

Загрузка...