WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Інтеграція східної Азії порівняно з інтеграцією ЄС - Курсова робота

Інтеграція східної Азії порівняно з інтеграцією ЄС - Курсова робота

(Кінець цитати).
Незважаючи на великі потенційні прибутки від вільної торгівлі, Бергстен скептично ставиться до розвитку азіатської економічної інтеграції, оскільки на її шляху стоїть надто багато перешкод. Через негативне сприйняття Східної Азії важко зрозуміти зростання внутрірегіональної торгівлі, яке було тут останнім часом. У цій статті зроблена спроба розкрити, що ж стоїть за цим фактом.
3. Зростання внутрішньої регіональної торгівлі
в Східній Азії
Діаграма 1 свідчить, що з 1990 р. східно-азіатський експорт у Східну Азію перевищив показники експорту в США. Понад 35% експорту Східної Азії іде в цей же регіон. Діаграма 2 чіткіше демонструє тенденцію зростання внутрішньої регіональної торгівлі у Східній Азії. Діаграми 3 і 4 показують важливість Сінгапуру як регіонального центру торгівлі АКПСА. Внутрішню торгівлю країн АКПСА постійно підтримує Сінгапур. Корейські та японські фірми дедалі більше використовують Сінгапур як центр.
Ці діаграми показують нам тенденції зростання внутрішньої регіональної торгівлі Східної Азії. Цей регіон охоплює Корею і Японію. В основі четвертої діаграми - масивні припливи ПЗІ (прямих зарубіжних інвестицій) з Японії, збільшення місцевого виробництва японськими транснаціональними підприємствами, подорожчання єни з 1985 р., зміщення порівняльних переваг Японії, тиск інших країн світу на Японію, щоб та зменшила своє величезне торгове сальдо, власні зусилля Азії та внутрішні стимули тощо. Рівень внутрішньої торгівлі АКПСА стрибнув від 43 млрд. американських доларів у 1993 р. до 71 млрд. у 1998 р.
Діаграма 1. Обсяги поставок експорту між країнами Східної Азії
(процентне співвідношення обсягів поставок експорту
дев'яти країн Східної Азії в інші країни Східної Азії, ЄС та США)
Джерело: IMF, DOT; MITI, Біла книга міжнародної торгівлі, 2000.
Діаграма 2. Інтрарегіональний експорт
(одиниця = мільярд доларів США) (регіон = дев'ять країн Східної Азії)
Джерело: те саме, що в діаграмі 1.
Діаграма 3. Інтраазіатський експорт у % з і без Сінгапуру
(Частка інтраазіатського експорту в загальному азіатському експорті) (одиниця = %)
Джерело: те саме, що в діаграмі 1.
Діаграма 4. Вартість інтраазіатського експорту з і без Сінгапуру
(Одиниця: мільярд доларів США)
Джерело: те саме, що в діаграмі 1.
4. Різні рівні інтеграції
Загалом існують ще два види економічної інтеграції:
(1) Неофіційна інтеграція (де-факто, функціональна, яку проводить фірма і яка має ринкову спрямованість).
(2) Офіційна інтеграція (де-юре, що ґрунтується на правилах і якою керує уряд).
Перша є ефективнішою, ніж друга у контексті Східної Азії.
Друга має такі три східноазіатських рівні:
(2-1) субрегіональний рівень (двосторонні угоди)
(2-2) регіональний рівень (АЗВТ, AКПСА)
(2-3) суперрегіональний рівень.
(2-1) субрегіональний рівень
(двосторонні угоди)
Це найефективніший серед цих трьох, який має важливий вплив на регіональний поділ праці та на зростаючу конкуренцію серед азіатських компаній. Хорошим прикладом є зв'язок Сінгапур-Джогор. З 1980-их рр. сінгапурські компанії вкладають свої інвестиції у Джогор-Байру, Малайзію у міру того, як зростає рівень заробітної плати у Сінгапурі. Трикутник зростання Сінгапур/Джохор/Ріау (SIJORI) також означає офіційну ідентичність у 1989 р., коли Індонезія проголосила про вжиття заходів щодо лібералізації процедур іноземних інвестицій на острові Батам у Ріау. Перед зустріччю глав держав Індонезії та Сінгапуру. Зростання, що відбулося у країнах трикутника, було спричинене проведенням додаткових економічних заходів. У цих країнах уряд відіграє допоміжну роль, тоді як уряди європейських країн - керівну. Особливо значимими є урядові гарантії, які пропонують іноземні інвестори. Основними гравцями на цьому полі є компетентні менеджери азіатських компаній.
Таким чином, найуспішнішими із транскордонних угод є ті, що стосуються приватних галузей. Хорошим прикладом із нещодавно підписаних угод є торгова угода між Сінгапуром та Японією і торгова угода між Кореєю та Японією (2-1).
(2-2) регіональний рівень
(АЗВТ, AКПСА)
25 жовтня 2000 р. у Токіо Родольфо С. Северіно, Генеральний секретар AКПСА, проголосив, що "AКПСА є відкритим перспективним регіоном, який інтенсивно підтримує мультинаціональну торгову систему, яку регулюють угоди, що ґрунтуються на правилах і відповідають принципам вільної торгівлі. Інтенсивну регіональну інтеграцію AКПСА підтримують такими заходами, як лібералізація та проведення інших полегшуючих заходів (АЗВТ (зона вільної торгівлі AКПСА)), промислова інтеграція (СПСА (схема промислової співпраці AКПСА)), лібералізація та проведення інших полегшувальних заходів у сфері послуг (СІА (сфера інвестицій AКПСА)) і інфраструктурні зв'язки та мережі".
Незважаючи на цю офіційну заяву, всі офіційно прийняті заходи на поглиблення інтеграції мають незначний вплив. Зона вільної торгівлі AКПСА (АЗВТ) залишається здебільшого створеною в планах, а не в реальності. Сінгапурська декларація 1992 р., яка проголосила про створення АЗВТ, становит майже дюжину сторінок. Цілком протилежною щодо цього є угода АЗВТ-9. Створення АЗВТ спричинене побоюванням того, що голос AКПСА ігноруватимуть у світі, де значною мірою домінують такі регіональні торгові блоки, як АЗВТ-9 та ЄС, та побоюванням відкликання іноземних інвестицій зі Східної Азії.
У жовтні 2000 р. на Семінарі промоції спільних інвестицій AКПСА-Японія 2000, президент AКПСА-ССІ Хосе С. Концепціон проголосив, що "AКПСА складається із 10 країн та є відкритим регіональним ринком, що налічує 500 споживачів. Інтра-AКПСА торгівля зросла від 43 млн. дол. США у 1993 р. до 71 млн. дол. у 1988 р.".
Таким чином, в інтрарегіональній торгівлі відбулося зростання. За п'ять років інтра-AКПСА торгівля зросла майже вдвічі. Діаграма 2 підтверджує, що показники поставок експорту за 1993-1998 рр. між країнами АЗВТ-9 не збільшились до таких розмірів. Діаграма 4 показує, що поставки експорту між AКПСА за 1992-1997 рр. зросли більш ніж удвічі. Показники збільшення обсягів експорту були більшими в AКПСА плюс Сінгапурський регіон (діаграма 4), ніж у регіоні АЗВТ (діаграма 2).
Вважають, що AКПСА сприяє прогресу в урегулюванні внутрішніх конфліктів та гармонізації зовнішніх тарифів. Такі регіональні організації, як AКПСА (наприклад, АЗВТ), сприяють полегшенню функціонування ринково спрямованих мереж. Уряди цих організацій відіграють швидше полегшувальну, ніж керівну роль.
Полегшувальні зусилля AКПСА є справді значними. ВВС (Brand-to-Brand Complementation) AКПСА сприяє інтра-регіональному взаємному постачанню частин такомпонентів, які японські компанії використовують для того, щоб захопити керівні позиції на ринку та квоту прибутку від збільшення обсягів (транскордонного) виробництва. Деякі країни фокусують свою діяльність на широкомасштабному виробництві певних частин і компонентів, що робить необхідним інтра-регіональну торгівлю.
Однак AКПСА має менш досконалу організаційну систему, ніж ЄС.
(2-3) суперрегіональний рівень (АРЕС)
АРЕС ставить перед собою серйозні цілі. Ця організація шляхом проголошення стандартизації може сприяти скороченню трансакційних видатків серед країн-членів цієї організації. АРЕС використовують для того, щоб здійснювати тиск на

 
 

Цікаве

Загрузка...