WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМіжнародні відносини, Міжнародна економіка → Інтеграційні процеси в світовому господарстві - Реферат

Інтеграційні процеси в світовому господарстві - Реферат

Тема : ІНТЕГРАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В СВІТОВОМУ ГОСПОДАРСТВІ.
План.
1.Європейські інтеграційні процеси.
2.Економічна інтеграція у Північній та Південній Америці.
3. Інтеграційні процеси Азії та Африки.
4. Роль ООН в розвитку загальносвітової економічної інтеграції.
Література:
І.М.Школа В.М.Козменко"Міжнародні економічні відносини "Чернівці "Рута" 1996 ст.187-195.
В.В.Козик Л.А.Панкова"Світове господарство та міжнародні економічні відносини" ст. 63-73.
О.В. Гаврилюк А.П. Румянцев "Економічна інтеграція в сучасному світі" Київ 1995.
1.Європейські інтеграційні процеси.
Ось уже декілька десятків років світ слідкує за інтеграційними процесами, що відбуваються в Західній Європі, де вони набули найдовершеніших форм. Європейський ЕкономічнийСоюз(входить16країн,заснований1957р.) є найбільш розвинутим інтеграційним угрупуванням світу, на яке припадає 23% світового виробництва і 40% світової торгівлі.
Фактори створення ЄС:
1.Просторова близькість країн.
2.Обмеженість ресурсів.
3.Розвиток транспортних мереж.
4.Взаємопроникнення капіталу.
5.Протистояння конкурнтному засиллю з боку економік США і Японії.
6.Політичне протистояння США і особливо соціалістичному табору.
У рамках ЄС повинні бути введені єдині: громадянський паспорт, валюта, система стандартів, система комунікацій та транспорту, спільна митна система та податки.
Головна особливість існування і функціонування ЄС полягає в тому,що його органи (Рада Міністрів, Європарламент, Суд ЄС, Європейський інвестиційний банк, КомісіяЄС) наділені повноваженнями на прийняття, з ряду питань, ухвал, які мають безпосередню обов"язкову силу для країн-учасниць.
Другою за часом існування та за результатами діяльності є Європейська асоціація вільної торгівлі(ЄАВТ), створеної в 1960році 6 країнами з метою полегшення і розширення торгівлі між своїми членами. Діяльність ЄАВТ відрізняється від ЄС такими характерними рисами:
-суверенні права країн-учасниць і відсутність наднаціональних інституцій.
-вільна зовнішньоекономічна політика з третіми країнами, тобто не існує єдиного митного тарифу.
-режим вільного безмитного обігу діє лише для промислових товарів.
-відсутність устремлінь до утворення економічного союзу, або ще більшої інтеграції.
У Центральній та Східній Європі зародилися і інші інтеграційні угрупування: Чорноморське екномічне співробітництво, Союз Балтійських держав, СНД, Дунайсько-Адріатичне угрупування, Карпатський Єврорегіон.
2.Економічна інтеграція у Північній Америці.
Один з найбільших і найбагатших об"єднаних ринків склався у Північній Америці після об"єднання національних ринків США, Канади та Мексики - Північноамериканська зона вільної торгівлі(НАФТА) підписана в 1989році, а в 1994році перетворилась в союз трьох держав. Створена для заохочення збільшення торгівлі і інвестицій між партнерами по НАФТА, Угода містить грандіозний план знищення тарифів і скорочення нетарифних бар'єрів поряд з докладними положеннями по веденню бізнесу в зоні вільної торгівлі де записані правила, що стосуються інвестицій, послуг, інтелектуальної власності,конкуренції і пересування ділових людей через кордони.
Однак, що більш важливо, НАФТА і його попередник, Канадсько-американська Угода про вільну торгівлю (FTA) стимулювали значний прогрес у продуктивності і спеціалізації в економіці країн-учасниць. НАФТА володіє чіткою організаційною структурою. Центральним інститутом НАФТА є Комісія з вільної торгівлі, у яку входять представники на рівні міністрів торгівлі від трьох країн-учасниць. Комісія спостерігає за здійсненням і подальшою розробкою Угоди і допомагає вирішувати суперечки, що виникають при інтерпретації Угоди. Вона також спостерігає за роботою більш ніж 30 комітетів і робітників груп НАФТА.
В даний час велика частина торгівлі, здійснюваної в Північної Америці, відбувається відповідно до чітких і сталих нормам НАФТА і Всесвітньої організації торгівлі (ВТО). Уже починаючи з 1995 року почалися розмови про приєднання Чилі до НАФТА.
Вигода від інтеграції для:
США - забезпечення глобальної конкурентоспроможності за рахунок об"єднання природних ресурсів Канади і дешевої робочої сили Мексики.
Канада - необхідність участі в глобальній інтеграції, розширення доступу канадських товарів на мексиканський ринок та ринки ккраїн Латинської Америки.
Мексика - величезний приплив капіталів США та Канади, створення нових підприємств, підвищення зайнятості та технологічного рівня виробництва.
Інтеграційні формуваня Латинської Америки.
Найбільшим за економічними показниками та за територіаним охопленням є угрупування - Латиноамериканська асоціація інтеграції(ЛААІ), створеної в 1980році, входить 11 країн і метою створення є сприяння розвитку регіонального економічного співробітництва та торгівлі з іншими країнами, підготування грунту для створення латиноамериканського спільного ринку.
Співтовариство та спільний ринок країн Карибського басейну(КАРИКОМ), створений в 1973році(Багамські острови, Гренада, Ямайка, Тринідад) - це по суті митний союз, де проводиться вільне переміщення товарів ікапіталу, вироблення єдиних тарифів, гармонізація інвестиційних стимулів, координація фінансової та торговельної політики.
3. Інтеграційні процеси Азії та Африки.
Північна і Середня Азія раніше була в складі СРСР, а тепер всі ці країни увійшли в СНД. Порівняно давно, з 1967року, в Азії існує - Асоціація країн Південно-Східної Азії(АСЕАН), яка створена з метою налагодження взаємних економічних, соціальних і культурних зв"язків, координації економічного розвитку країн-учасниць(Індонезія, Малайзія, Сингапур, Тайланд, Філіпіни, Бруней). Помітний вплив на країни АСЕАН має Японія, яка закуповує тут сировину для виробництва, експортує сюда готову продукцію.
У 1985році було створено Асоціацію регіонального співробітництва Південної Азії(СААРК): Індія, Бангладеш, Непал.., лідером якого є Індія, а головною особливістю цього регіону є багатство ще не вичерпаних природних ресурсів.
Найбільшим з африканських інтеграційних груп є Економічне співтовариство держав Західної Африки(ЕКОВАС) 1975рік, зусилля якого направлене на створення митного союзу. Існують ще інші інтеграційні угрупування в Африці, але вони менш розвинуті: Південноафриканськка конференція з координації розвитку(САДКК 1967рік), Центральноафриканський економічний союз. Голвною проблемою інтеграції африканських країн є їх бідність.
4.Роль ООН в розвитку загальносвітової інтеграції.
У всьому світі йде зародження тенденції у напрямку загальносвітової економічної інтеграції, про це свідчить створення різних світових організацій.
Універсальною організацією, що охоплює різноманітні сторони суспільного розвитку є ООН, створеної в 1945році. Економічна і соціальна Рада ООН - ЕКОСОР є головним органом, який відповідає за виконання її функцій в області міжнародного економічного і соціального співробітництва.
Підкерівництвом ЕКОСОР працює 5 регіональних економічних комісій:
Європейська економічна комісія- ЄЕК, 1947.
Економічна та соціальна комісія Азії та Тихого океану - ЕСКАТО, 1947.
Економічна комісія Африки - ЕКА, 1958.
Економічна та соціальна комісія Західної Азії - ЄСКЗА, 1973.
Економічна комісія Латинської Америки - ЕКЛАК, 1948.

 
 

Цікаве

Загрузка...