WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСтрахування → Особливості страхування майна сільськогосподарських підприємств - Реферат

Особливості страхування майна сільськогосподарських підприємств - Реферат

планової площі посіву тієї чи іншої культури на середньорічну урожайність (у розрахунку на один гектар) за останні 5 років і на погоджену зі страховиком ціну за одиницю продукції. Страхова сума не повинна бути вищою за 70 % вартості врожаю (50 % - у разі обов'язкового страхування врожаю).
Решта вартості продукції в разі її знищення через страховий випадок має покриватися за рахунок ресурсів господарства. Безперечно, така велика й фактично примусова франшиза не виправдана. Страхувальники, здебільшого, не мають змоги створювати адекватні внутрішньогосподарські резерви. Отже, на випадок ризиків господарства захищені лише наполовину. Доцільно, щоб рівень франшизи визначався за домовленістю між учасниками страхового договору, їм потрібно дати право диференціювати розмір франшизи залежно від виду сільськогосподарських культур.
Тварини приймаються на страхування за договірною сумою, але не вищою за дійсну вартість. Так самовизначається страхова сума щодо матеріалів, кормів, насіння, готової продукції та інших матеріальних цінностей. Стосовно тварин і зазначених щойно інших активів може передбачатися франшиза. Основні засоби приймаються на страхування за договірною ціною, але не вищою від залишкової вартості.
Тварини, будівлі, обладнання тощо можна застрахувати й на суму, меншу за їх вартість. У такому разі всі відповідні об'єкти вважаються застрахованими в тому відсотку їх вартості, в якому їх узято на страхування в цілому.
Страхові платежі визначаються в цілому за договором і за кожним видом майна, що передається на страхування. Для цього від страхової суми віднімають франшизу, різницю перемножують на тарифну ставку і ділять на 100.
Таблиця 1.
СТРАХОВІ ТАРИФИ НАСК "ОРАНТА" ЗА ОКРЕМИМИ ВИДАМИ
АБО ГРУПАМИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР, ТВАРИН,
ІНШИХ МАТЕРІАЛЬНИХ ЦІННОСТЕЙ
(частка від страхової суми, %)
Озимі зернові 10,0
Ярі зернові, зернобобові, соя, соняшник, інші технічні культури 12,0
Кормові культури 13,0
Овочі відкритого ґрунту, баштани продовольчі, насінники 22,0
Цукрові буряки 9,2
Картопля 16,9
Сади, ягідники, виноград та інші насадження 23,2
Тютюн, махорка 13,6
Льон і коноплі 17,6
Коріандр, рицина, м'ята 16,5
Розсадники, інші сільськогосподарські культури 9,8
Культури захищеного ґрунту 7,8
ВРХ, коні, осли, мули 2,0
Птиця, кролі, пушні звірі 5,0
Свині, бджоли 4,0
Вівці, кози 3,0
Багаторічні насадження 3,5
Будівлі, споруди, сировина, матеріали 0,5
Транспортні засоби 3,0
Страхові платежі мають бути сплачені в повному обсязі або в розмірі не менш як 25 % річної суми зі страхування врожаю сільськогосподарських культур і не менш як 50 % відповідної суми зі страхування тварин та іншого майна до вступу договору страхування в дію, але не пізніше ніж через 30 днів від дня його підписання.
Зі страхування тварин, багаторічних насаджень та іншого майна остаточні розрахунки за внесками мають бути закінчені протягом трьох місяців після сплати першого платежу.
Якщо страхування здійснюється на умовах відшкодування затрат на вирощування сільськогосподарських культур у разі їх загибелі або пошкодження (другий варіант страхування), страхова сума визначається в межах планових або фактичних затрат на посів (висаджування) та вирощування відповідної культури. Може застосовуватися безумовна франшиза. Вона залежить від зони та умов вирощування тієї чи іншої культури, але не повинна перевищувати 20 % загальної вартості витрат на її вирощування. Як видно з наведеної далі таблиці, тарифні ставки з добровільного страхування затрат на вирощування сільськогосподарських культур значно нижчі, ніж зі страхування врожаю сільськогосподарських культур.
Таблиця 2.
ТАРИФНІ СТАВКИ (ЧАСТКА ВІД СТРАХОВОЇ СУМИ, %)
З ДОБРОВІЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ ЗАТРАТ
НА ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР
ЗАЛЕЖНО ВІД ВИДУ СТРАХОВОЇ ПОДІЇ
Сільськогосподарські культури
Вимерзання
Град, злива, буря, затоплення
Пожежа
Загальний тариф
Озимі
4,0
2,5
0,5
7,0
Ярі зернові
-
4,5
0,5
5,0
Зернобобові
-
5,0
0,3
5,3
Кукурудза
-
4,5
0,2
4,7
Цукрові буряки
-
5,0
5,0
Соняшник - 4,5
0,5
5,0
Інші технічні культури - 5,0
0,3
5,3
Овочеві та баштанні культури - 5,5
5,5
Насінники овочевих та інших культур -
5,5
0,5
6,0
Однорічні сіяні трави
- 4,0
4,0
Багаторічні сіяні трави
3,5
2,5
6,0
Особливості укладання страхових договорів. Невіддільною частиною договору є розрахунок вартості майна та страхових платежів, а також акт про обстеження посівів культур, які передбачається застрахувати. Договір страхування набуває чинності з наступного дня після надходження на розрахунковий рахунок НАСК "Оранта" обчислених страхових платежів.
Договір може бути укладений на все майно або на окремий його вид. При цьому не допускається вибіркове страхування окремих ділянок, зайнятих під сільськогосподарськими культурами, чи окремих тварин та інших матеріальних цінностей. Страхуванню підлягає все наявне в господарстві майно певного виду чи групи (окремі сільськогосподарські культури, види тварин тощо).
Договір зі страхування врожаю сільськогосподарських культур укладається не пізніше визначеного агрономічними службами оптимального строку посіву (посадки) для даного регіону, а за багаторічними насадженнями - до припинення їх вегетації. Якщо після укладення договору страхувальник змінює розмір посівної площі в бік її збільшення, йому надається право укласти додатковий договір.
Визначення збитку і страхового відшкодування. Розмір збитку в разі загибелі (пошкодження) сільськогосподарських культур визначається після збирання врожаю згідно з вартістю втраченої внаслідок страхової події продукції за певною культурою або групою культур (залежно від того, як вони були прийняті на страхування) і розраховується множенням на всю площу посіву різниці між вартістю прийнятого на страхування врожаю з 1 га, прийнятого на страхування та вартістю фактично одержаної продукції в поточному році з 1 га.
Якщо на всій площі або її частині, де загинула (була пошкоджена) основна культура, або на частині такої площі здійснено пересів (підсів), збиток визначається з урахуванням вартості фактично одержаного валового врожаю цієї культури (за цінами, про які досягнуто домовленості під час укладання договору страхування), а також фактичної вартості врожаю на

 
 

Цікаве

Загрузка...