WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСтрахування → Система пенсійного страхування в Україні - Дипломна робота

Система пенсійного страхування в Україні - Дипломна робота

надбавки до пенсії у таких розмірах: за наявності одного непрацездатного члена сім'ї - 70 відсотків, двох і більше - 90 відсотків надбавки до пенсії померлого годувальника або надбавки до пенсії, що могла бути йому встановлена [2, c.106-107]
Система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування в Україні має дворівневу структуру:
- І рівень - солідарна система
- ІІ рівень - обов'язкова накопичувальна система (додаток В).
Природа солідарної пенсійної системи полягає у тому, що вона функціонує в режимі забезпечення поточних виплат.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" запроваджено структуру пенсійного страхування, у якій відносини між учасниками побудовані не за схемою вертикальних владних повноважень, а за принципом взаємопов'язаних прав та обов'язків.
У статті 3 цього закону визначено учасників правовідносин:
- застраховані особи;
- страхувальники;
- Пенсійний фонд України;
- уповноважений банк;
- підприємства, установи, організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
У солідарній пенсійній системі усі учасники правовідносин мають відповідні суб'єктивні права та юридичні обов'язки. Згідно цього закону уперше узагальнено весь комплекс прав та обов'язків кожного з учасників пенсійної системи, при цьому кожному праву будь-якого суб'єкта відповідає обов'язок іншого (додаток Д-Ж).
Згідно із статтею 18 цього закону визначено, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - це цільовий загальнообов'язковий платіж, який справляється на всій території України, вони не входять до складу податків або інших обов'язкових платежів, і на них не поширюється податкове законодавство. Розміри страхових внесків встановлюються Верховною Радою України за результатами актуарних розрахунків, виходячи з того, що вони мають забезпечувати надання особам пенсійних виплат і соціальних послуг.
Отже, страхові внески до солідарної системи згідно з пунктом 1 статті 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховуються:
1) Для роботодавців - у розмірі 32 відсотки суми фактичних витрат на оплату праці.
2) Для підприємств, установ, організацій, які використовують працю найманих працівників з числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації, борт-інженерів і борт операторів - 42 відсотки суми фактичних витрат на оплату праці.
3) Для вищезазначених платників - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій.
4) Для цих же платників - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливим і особливо важкими умовами праці за списком №1 [1, c.76-91]
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (стаття 1) визначено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, які отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
В цій системі призначаються та виплачуються такі види пенсій:
- пенсії за віком;
- пенсії по інвалідності;
- у разі втрати годувальника.
Умовами призначення пенсії за віком у солідарній системі пенсійного страхування є: досягнення пенсійного віку особою, яка звертається за пенсією, та наявність у цієї особи відповідного страхового стажу.
Право на призначення цього виду пенсії мають чоловіки, які досягли пенсійного віку - 60 років, а жінки - 55 років. Поряд з цим передбачено право більш пізнього виходу на пенсію та відмови від отримання пенсії під час роботи (за умови сплати внесків до Пенсійного фонду). Завдяки цьому призначена після звільнення з роботи пенсія підвищується на певний відсоток за шкалою залежно від кількості років відкладеного виходу на пенсію [додаток 3].
Стаття 26 цього закону вимагає, щоб особа, яка звертається за призначенням пенсії за віком, мала не менше ніж п'ять років страхового стажу, а також визначено статті 28, зокрема на її призначення особа має право за умови наявності страхового стажу: у чоловіків - 25 років, а у жінок - 20 років. У цьому разі мінімальна пенсія встановлюється на рівні 20% середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік, яка визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики. Якщо особа має менший страховий стаж, мінімальну пенсію встановлюватимуть пропорційно до наявного страхового стажу.
Статтю 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено два варіанти обчислення розміру пенсії за віком, з яких особа може обирати найбільш вигідний для себе варіант. За першим варіантом розмір пенсії обчислюють за новою формулою:
П = Зп * Кс, де
Зп - осучаснений заробіток (дохід), тобто скорегована заробітна плата;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Другий варіант передбачає обчислення пенсії за двоскладовою формулою У цьому разі пенсія складається із двох частин: частина пенсії, яка припадає на період стажу до набуття чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та частина пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набуття чинності зазначеного закону. Частина пенсії, обчислена за період страхового стажу до 1 січня 2004 року, буде проіндексована відповідно до визначеного порядку індексації розмірів пенсій та етапів такої індексації за період до моменту фактичного виходу на пенсію та підсумована з другою частиною пенсії, обчисленою за період страхового стажу після 1 січня 2004 року. Обидві частини пенсії за віком виплачуватимуться застрахованій особі однією сумою. [1, c.166-167]
Пенсії по інвалідності призначаються на тих самих умовах, що й пенсія за віком, тобто пенсія призначається на період встановлення інвалідності, а особам, які досягли пенсійного віку (встановленого згідно із законом) - довічно. Головною умовою для призначення пенсії по інвалідності є наявність певного страхового стажу на час настання інвалідності (додаток С). У той же часна цей вид пенсії не можуть розраховувати особи, які не мають відповідного страхового стажу, до початку його зарахування.
Згідно із статтею 33 зазначеного закону пенсія по інвалідності призначається у відсотках до пенсії за віком залежно від групи інвалідності:
І група - 100% пенсії за віком;
ІІ група - 90% пенсії за віком;
ІІІ група - 50% пенсії за віком.
При цьому до страхового стажу для призначення пенсії за віком інвалідам враховується період з дня встановлення особі інвалідності до досягнення нею пенсійного віку. Отже, зазначений період підсумовують зі страховим стажем інваліда та визначають пенсію за віком. Потім визначають пенсію по інвалідності.
Відповідно до статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі зміни групи інвалідності пенсія у

 
 

Цікаве

Загрузка...