WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСтрахування → Страхування матеріальних активів при їх переміщенні - Реферат

Страхування матеріальних активів при їх переміщенні - Реферат


Реферат на тему:
Страхування матеріальних активів при їх переміщенні
ПЛАН
1. Страхування вантажів.
2. Страхування водних транспортних засобів.
3. Специфіка страхування повітряних об'єктів.
1. Страхування вантажів
Транспортне страхування полягає в страховому захисті вантажів у дорозі та самих транспортних засобів. Особливістю страхування вантажів є те, що його суб'єктами можуть бути юридичні та фізичні особи, які є вантажовідправниками або вантажоодержувачами. В залежності від того, хто з них заключає договір страхування вантажів, визначаються умови їх переміщення, юридичні права й обов'язки сторін. Передбачається можливість страхування вантажів на умовах: відповідальність страховика "за всі ризики" і "без відповідальності за пошкодження".
Договір страхування "за всі ризики" означає відшкодування збитків від пошкодження чи повної загибелі всього або частини майна, що зумовлені будь-якими причинами (за виключенням обумовлених окремо), а також понесені витрати по рятуванню та збереженню застрахованих товарів, по попередженню дальшого їх пошкодження.
Як бачимо, таке страхування вантажів е всеохоплюючим, хоча й з нього є винятки. Зокрема, не відшкодовуються збитки, причиною яких були: військові конфлікти або їх наслідки; страйки; конфіскація або арешт вантажу; наслідки ядерного вибуху чи застосування атомної енергії або радіоактивних матеріалів; невиконання однією з сторін правил переміщення та зберігання вантажів; порушення необхідних вимог щодо упаковки вантажів; перевезення їх з пошкодженнями; пожежі при перевезенні чи вибуху вибухонебезпечних матеріалів, що завантажені без дозволу страховика; невідповідність вантажу по масі, комплектації, іншим умовам, що зафіксовані в договорі, при непошкодженій упаковці; пошкодження товарів гризунами, комахами, черв'яками; несприятлива дія температури, вологості, повітря в трюмі; злипання, усихання або інші природні властивості ватажу.
Згідно умов договору страхування "без відповідальності за пошкодження" відшкодовуються збитки, зумовлені повним знищенням всього чи частини вантажу від пожежі, вибуху, удару блискавки, урагану, інших стихійних лих, аварії чи зіткнення транспортних засобів, посадження судна на мілину. Сюди ж відноситься пошкодження його кригою, підмочення вантажу забортною водою, аварія при вантажно-розвантажувальних роботам, укладці вантажу, прийому судном палива. Страховому відшкодуванню підлягають також збитки внаслідок зникнення транспортних засобів, обґрунтовані витраті по гасінню пожежі, збереженню вантажу та попередженню його дальшого пошкодження.
Крім випадків, зазначених при розгляді умов страхування "з відповідальністю за всі ризики", згідно договору "без відповідальності за пошкодження", не відшкодовуються збитки, зумовлені відпотіванням судна та підмоканням вантажу від атмосферних опадів, випаданням за борт і змиванням хвилею, крадіжкою чи недоставкою продукції.
У заяві про заключення договору страхування повинні приводитись обов'язкові дані, що вимагають: точну назву, вагу вантажу або число місць, характер їх упаковки; дати і номера коносаментів (інших супроводжувальних документів); вид транспорту (якщо перевезення здійснюється судном, то вказується його назва, тоннаж і рік побудови); спосіб транспортування (в контейнерах на палубі, в трюмах, насипом, тощо); порти (чи станції) відправлення, призначення й перевантаження застрахо-ваних товарів з одного виду транспорту на інший; дату завантаження й відправки вантажу; його вартість (страхова оцінка); умови страхування.
Страховик може підписувати договір після огляду вантажу і складання його опису, де вказується: найменування товару, його кількість, марка, ціна, рік випуску (якщо це машина, верстат, тощо), номер технічного паспорту й загальна вартість партії.
Якщо стануться значні зміни в ступені ризику перевезення вантажу, і вони стануть відомі страхувальнику, то він зобов'язаний сповістити про це страхову організацію. Йдеться про значну затримку відправлення вантажу, відхилення віт обумовленого в договорі маршруту, зміну транспортних засобів, пунктів вивантаження чи перевантаження.
Одержавши повідомлення про ці нові обставини переміщення вантажів, страховик може переглянути умови страхування, зокрема, вимагати підвищення страхових внесків. У разі відмови страхувальника в цьому дія договору страхування вантажу припиняється з моменту виникнення змін в ризику, а частина платежу за час, що залишився до закінчення його строку, повертається.
В залежності від виду транспортування й обсягу страхової відповідальності, застосовуються різні ставки. Приймається до уваги також розміщення вантажу при перевезенні його на судні. Страховик може диференціювати ставки, враховуючи технічний стан транспортних засобів, відстань і напрям переміщення вантажу, інші чинники.
Якщо захлюпається договір страхування з додатковою відповідальністю, то передбачаються індивідуальні тарифні ставки, рівень яких встановлюється в залежності від конкретних властивостей вантажу та змісту додаткової відповідальності.
При настанні страхової події виникають відповідні обов'язки сторін, що підписали договір страхування. Так, страхувальник (якщо це можливо) повинен активно сприяти ліквідації наслідків страхового випадку та ряту-ванню пошкодженого вантажу, і на протязі доби після того, як йому стало відомо про страхову подію, сповістити про це страхову організацію. В свою чергу вона не пізніше, ніж через три дні повинна зайнятись складанням страхового акту і обчисленням величини збитку. Для цього застосовується принцип пропорційної відповідальності, що означає врахування грошової оцінки втраченого вантажу або ступеня його пошкодження.
2. Страхування водних транспортних засобів
В умовах швидкого розвитку світогосподарських зв'язків зростає обсяг перевезень вантажів та пасажирів морським та річковим транспортом. Тому страхування суден набирає все більшого значення, що зумовлене як підвищеними ризиками використання цих транспортних засобів, так і їх величезною вартістю.
В міжнародній практиці використовуються правила страхування суден, що знайшли відображення в Кодексі торгового мореплавства. Згідно них, встановлюється страхування за декількома типами відповідальності: "З відповідальністю за загибель та

 
 

Цікаве

Загрузка...