WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСтрахування → Страховий захист особистої власності - Реферат

Страховий захист особистої власності - Реферат

закінчення строку дії раніше підписаного договору, то ці виключення не приймаються до уваги.
Добровільне страхування може застосовуватись і до дворового майна, куди входять:
- предмети домашньої обстановки, особистого споживання, сільськогосподарська продукція;
- будівельні матеріали та паливо;
- садово-городній та інший інвентар;
- вівці й кози - у віці від 6 місяців; свині від 4 місяців;
- сім'ї бджіл (у вуликах);
- багаторічні дерева в плодоносному віці.
Не включаються в договори по добровільному страхуванню на загальних підставах грошові знаки, цінні папери, рукописи, унікальні та антикварні предмети, колекції, вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінні та напівдорогоцінні камені, фотознімки, кіно- та відеокасети, предмети релігійного культу, запасні частини до транспортних засобів, кімнатні рослини та їх насіння, декоративні культури, виноградні та ягідні насадження. Не страхуються предмети, які не належать страхувальнику, членам його сім'ї, або ж підготовлені для продажу. Це ж стосується і посівів. Слід зазначити, що по спеціальному (окремому) договору можуть прийматися на страхування вироби з дорогоцінних металів чи каменів, різні колекції, унікальні й антикварні предмети при умові, що є документ експертів про оцінку їх вартості.
Одним з видів добровільного страхування є страхування транспортних засобів, якими володіють на правах особистої власності. До об'єктів такого страхування відносяться всі автотранспортні засоби та водні маломірні судна й човни (крім надувних, виготовлених не під підвісний мотор). Одночасно з транспортним засобом за бажанням його власника можуть бути застраховані водій та пасажири, додаткове приладдя та устаткування до транспортного засобу (причіпи), які не входять в його комплект згідно інструкції виробника, а також багаж, за деякими винятками.
В залежності від настання конкретних страхових подій (ризиків) при транспортному страхуванні передбачено різний обсяг страхової відповідальності. Можливе застосування чотирьох варіантів, змістом яких є вибір страхувальником повного чи часткового відшкодування збитку, спричиненого втратою, знищенням чи пошкодженням транспортного засобу і багажу.
Застосування першого варіанту страхування зумовлює повне покриття збитку від будь-яких причин, за виключенням пошкодження шин при зношуванні протектора вище допустимого по величині малюнка протектора, технічного браку чи відновлення шини шляхом наварювання.
При другому варіанті наступає часткове покриття збитку, викликаного пожежею, вибухом, стихійним лихом, дорожно (водно) - транспортною пригодою (крім пошкодження шин, якщо при цьому транспортному засобу не завдані й інші пошкодження), крадіжкою як всього об'єкту, так і його окремих частин.
Часткове покриття збитку передбачене і по третьому варіанту, коли збитки спричинені стихійним лихом, дорожно(водно)- транспортною пригодою (за винятком бою вікон чи пошкодження шин).
Змістом четвертого варіанту страхування є також відшкодування збитку, викликаного пожежею, вибухом, дорожно(водно)- транспортною подією.
Варіанти з частковим відшкодуванням відрізняються розміром страхової відповідальності, а значить, і величиною тарифних ставок.
При будь-якому варіанті страхування не відшкодовуються збитки, що зумовлені військовими діями, введенням в країні чи в окремих районах надзвичайного стану, радіоактивним зараженням, громадянськими хви-люваннями.
3. Розрахунок страхової суми, платежів та розміру страхового відшкодування
Щоб вірно обчислити страхову суму, величину платежів та страхового відшкодування, необхідно правильно оцінити застраховане майно в домашній власності.
Страхова оцінка будівель відображає їх вартість з врахуванням зносу. З часом вона змінюється під впливом дії на споруду природнокліматичних чинників, зменшенням або збільшенням цін на будівельні матеріали, роботи, тощо. Тому страхові органи періодично, як правило, не рідше одного разу в п'ятиріччя, проводять переоцінку належних громадянам будівель. Вона сто-сується житлових та господарських будівель будь-якого функціонального призначення, що перебувають на постійному місці, мають стіни та дах. Оцінюються й будівлі на земельних ділянках, відведених під колективні сади та городи.
При страховій оцінці будівель використовуються оціночні норми, під якими мається на увазі вартість в грошових одиницях певної одиниці виміру нової будівлі. Застосовуються ціни й тарифи, що встановлені для типових будівель.
Після проведення оцінки спеціалістами страхових органів в присутності власника майна складається страховий оціночний листок. В ньому зазначаються:
- прізвище власника (страхувальника) будівлі;
- її місцезнаходження (адреса);
- господарське призначення об'єкта;
- його тип;
- рік побудови чи капітального ремонту;
- матеріали фундаменту, стін та даху;
- розміри (висота, ширина, довжина);
- будівля або площа її основи;
- оцінка нової будівлі;
- відхилення від типової будівлі у відсотках, якщо вона не побудована за індивідуальним проектом;
- величина оцінки будівлі з врахуванням відхилень в новому стані;
- процент її зносу;
- величина оцінки будівлі з врахуванням зносу;
- страхова сума будівлі, тобто 40% суми оцінки будівлі з врахуванням зносу.
В оціночних документах показується первісна га дійсна вартість будівель. За первісну вартість приймається вартість нової будівлі, яка розрахована на основі існуючих в даному регіоні оціночних норм. Дійсна вартість будівлі обчислюється шляхом вирахування з первісної величини зносу. Звичайно, при цьому особлива складність полягає у врахуванні інфляційних процесів, впливу їх на сучасні грошові оцінки майна. З цією метою до уваги слід приймати індексації вартості основним фондів, ринкові ціни, що вже склалися, на житлові та інші будинки.
При заключенні договору страхування тварин в особистій власності розмір страхової суми визначається за бажанням страхувальника, але не вище максимальних страхових сум, встановлених з врахуванням місцевих умов органами державного страхування.
По добровільному страхуванню сільськогосподарських тварин максимальні розміри страхових сум обчислюються в межах різниці між їх вартістю по державних закупівельних цінах і страховою сумою (нормою забезпечення на одну голову) по обов'язковому страхуванню для кожної вікової групи тварин. Наприклад, при середній Страховій сумі (нормі забезпечення) по обов'язковому страхуванню великої рогатої худоби 300 тисяч грошових одиниць (40% вартості) максимальна страхова сума для добровільного страхування складе 450 тисяч грошових одиниць (300000 х 1,5).
Для розрахунків страхових платежів встановлюються середні тарифні ставки по обов'язковому та добровільному страхуванню будівель і споруд, які диференційовані для сільської та міськоїмісцевостей. По обов'язковому та добровільному страхуванню тварин диференційовані ставки страхових платежів застосовуються до їх видів з врахуванням природнокліматичних та економічних особливостей районів та рівня виплати страхового від-шкодування.

 
 

Цікаве

Загрузка...