WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСтрахування → Операції перестрахування - Реферат

Операції перестрахування - Реферат

свою чергу підлягає перестрахуванню на принципах ексцедентного договору.
Непропорційне перестрахування використовується в різних видах страхування, але найчастіше по договорах страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів за збитки, спричинені третім особам в результаті дорожньо-транспортної події (про це страхування йшлося в попередньому розділі). Непропорційне страхування також застосовується у всіх видах страхування, де немає верхньої межі відповідальності страховика.
Розрахунки між сторонами договору охоплюють підсумкові фінансові результати цедента (або .лише відшкодування збитку по виключно крупних збитках)," не лише окремі договори страхування й збитки, що має місце при укладанні договорів пропорційного перестрахування.
Одним зваріантів непропорційного перестрахування є перестрахування перевищення збитків, коли страховик намагається не вирівнювати окремі ризики даного виду, а переслідує мету забезпечити фінансову рівновагу страхових операцій в цілому, яка може бути порушена спричиненням збитку в особливої крупних розмірах по деяких ризиках страхового портфеля.
Виходячи з зазначених умов договору, перестраховик приймає зобов'язання покрити ту частину збитку, яка вище встановленої суми власної участі цедента, але нижче зафіксованої в договорі суми, що дорівнює верхній межі відповідальності перестраховика. Прийняті таким чином зобов'язання стосуються всіх збитків, які були зумовлені одним стихійним лихом, що складає страховий ризик. Якщо в результаті настання страхового випадку буде нанесено збиток багатьом страхувальникам, то він буде розглядатись виключно як груповий збиток. Зобов'язання страховика встановлюються у відношенні до групового збитку.
Власна участь цедента в покритті збитку називається пріоритетом, або франшизою, а верхня максимальна межа відповідальності перестраховика за наслідки одного стихійного лиха, яке спричинило збиток,- лімітом перестраховочного покриття.
Розглянемо приклад застосування непропорційного перестрахування. Нехай участь цедента в пріоритеті складає 0,5 мільйона грошових одиниць. Верхня межа відповідальності перестраховика (ліміт перестраховочного покриття) - 1 мільйон грошових одиниць. Тоді будь-який грошовий збиток, що не перевищує 0,5 мільйона грошових одиниць, відшкодовується цедентом в повній сумі. Якщо грошовий збиток буде вище, ніж 0,5 мільйона грошових одиниць, але не більшим 1,5 мільйона грошових одиниць, то цедент покриває його в сумі 0,5 мільйона грошових одиниць. Перевищення збитку понад цю суму буде складати частку перестраховика.
Візьмемо іншу ситуацію, в якій грошовий збиток буде більшим середньої суми власної участі цедента і вище верхньої максимальної межі відповідальності перестраховика, наприклад, 1,8 мільйона грошових одиниць. В цьому разі немає ліміту участі перестраховика в покритті перевищення збитку. Перестраховик виплачує страхове відшкодування обсягом в 1 мільйон грошових одиниць, цедент - частку власної участі в покритті збитку 0,5 мільйона грошових одиниць і додатково суму, що перевищує ліміт перестраховика 300 тисяч грошових одиниць (1,8 - 1 - 0,5). Таким чином, в підсумку частка участі цедента складе 0,8 мільйона грошових одиниць (0,5 + 0,3), а частка участі перестраховика - 1 мільйон грошових одиниць.
У зарубіжній практиці перестрахування договір перестрахування перевищення збитків широко застосовується в таких видах страхування: цивільної відповідальності, від нещасних випадків, від вогню, транспортному (карго й каско), авіаційному, тобто там, де досить ймовірний збиток значних розмірів.
Договір перестрахування перевищення збитків може бути пов'язаний з договорами пропорційного (ексцедентного й квотного) перестрахування. Це означає, що цедент, залишаючи в своєму портфелі ризики після укладання договорів ексцедентного чи квотного перестрахування, може додатково (у даного або іншого перестраховика) заключати договори перестрахування перевищення збитку. Обслуговування договорів перестрахування цього типу технічно нескладне і вигідне для цедента.
3. Становлення перестрахування в Україні
Перестрахування ризиків направлене не лише на захист страхового портфеля від впливу на нього серії крупних страхових випадків або навіть одного катастрофічного з них, але й сприяє тому, щоб сплата сум страхового відшкодування по таких випадках не лягала непосильним тягарем на одне страхове товариство, а здійснювалась колективно всіма учасниками в перестрахуванні відповідного об'єкту.
Якщо будь-яка страхова компанія була 6 поставлена перед необхідністю повністю тримати лише на своїй відповідальності всі взяті на страхування ризики, серед яких можуть бути крупні об'єкти страхування, вона не змогла б у цьому випадку утворювати за рахунок надходжень премій страхові фонди, що відповідали б ступеню ризику, і постійно перебувала б у небезпеці невиконання своїх фінансових зобов'язань перед страхувальниками, що суперечить призначенню й економічному змісту страхування.
Саме таке положення створилось на страховому ринку України. Для нашої країни властива величезна концентрація матеріальних цінностей і, як наслідок,- зростання страхових сум по значній кількості об'єктів страхування.
Жодна страхова компанія в цих умовах не може прийняти на страхування подібні ризики, не маючи твердого перестраховочного забезпечення зверх сум, які вона може тримати на своїй відповідальності. Потреба в розмірах страхового покриття весь час зростає значно швидше, ніж нарощуються статутні фонди і страхові резерви. Лише завдяки своїм специфічно™ методам, перестрахування як "страхування страховиків" дозволяє страховикам приймати зобов'язання на великі суми, позбавляє їх від небезпеки втратити свій капітал. До становлення системи перестрахування в Україні підводить і впровадження в нашій країні обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, про що йшлося вище.
Перші кроки на шляху створення перестрахувального ринку вже зроблені. В середині 1994 року вперше 8 страхових компаній України зареєстрували Українську перестрахувальну компанію. Але це дійсно лише початок. У 80-і роки в світі діяло біля 350 професійних перестрахувальних товариств, з них 132 - в Європі, 21% їх знаходився в ФРН.
Перестрахування - окремий незалежний вид страхування. Механізмом його здійснення необхідно оволодіти всім страховикам і, насамперед, професійним перестраховикам. Перестрахування має інтернаціональний характер, тому воно не може бути обмежене рамками однієї або декількох країн. Це бізнес без кордонів.

 
 

Цікаве

Загрузка...