WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСтрахування → Організація роботи по складанню договірних відносин при страхуванні фінансово-кредитних ризиків - Реферат

Організація роботи по складанню договірних відносин при страхуванні фінансово-кредитних ризиків - Реферат


Реферат на тему:
"Організація роботи по складанню договірних відносин при страхуванні фінансово-кредитних ризиків"
ПЛАН
Вступ
1. Необхідність, значення та економічний зміст страхування кредитів
2. Характеристика основних організаційних форм страхування кредитів
3. Особливості страхування банківських кредитів
4. Сутність та економічний зміст страхування фінансових ризиків
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
Недостатній розвиток страхування фінансових ризиків в Україні, як вже зазначалося, зумовлений багатьма проблемами, які можна розділити на дві великі групи. До першої слід віднести фактори, що зумовлені нерозвиненістю українського страхового ринку в цілому, до другої - неготовність страховиків надати належний страховий захист від фінансових втрат.
Першочерговим завданням для врегулювання відносин в цій сфері є визначення конкретних меж поняття фінансового ризику як в страховому законодавстві так і науковій термінології. На думку фахівців, відсутність чіткої регламентації страхування фінансових ризиків робить його ідеальним інструментом для організації різного роду фінансових схем. Як наслідок страхування втрачає свій економічний сенс.
Тому, доцільно в Законі України "Про внесення змін до Закону України "Про страхування", що був прийнятий 4 жовтня 2001 р., змінити перелік видів страхування, в основі яких лежать групи відповідних ризиків.
1. Необхідність, значення
та економічний зміст страхування кредитів
У теперішньому варіанті Закону фінансові ризики розміщені у кількох самостійних видах страхування: страхування кредитів (у тому числі відповідальності позичальника за непогашення кредиту) (№16); страхування інвестицій (№17); страхування виданих гарантій (порук) та прийнятих гарантій (№20). Найбільш суперечливою є група ризиків, розміщена за номером 18 цього переліку "Страхування фінансових ризиків". Складається враження, що лише ризики, які входять до цієї групи носять фінансовий характер. Таким чином, фінансові ризики у сучасній сфері практичного обслуговування на українському страховому ринку безпідставно виявилися "розмазаними" по окремих групах, які тепер охоплюються окремими видами страхування. Звертаючись до зарубіжної практики, раціональне групування даного виду ризиків запропонували болгарські законотворці, які в Законі про страхування виокремили лише три консолідованих види страхування фінансового типу: страхування кредитів, страхування гарантій, страхування різних фінансових втрат. Подібне "ущільнення" фінансових ризиків до двох груп ( страхування кредитів та страхування фінансових ризиків) передбачене Проектом доповнення до Закону про страхування Російської Федерації.
Відсутність чіткої регламентації страхування фінансових ризиків багато в чому сприяє довільному встановленню сум і тарифів, так як єдиної методики розрахунку для цього виду немає.
У розвинутих країнах визначення розмірів страхових тарифів та відповідних платежів проводиться кваліфікованими фахівцями індивідуально, з урахуванням особливостей виробництва і ступеню можливого ризику страхувальника. Оскільки в Україні відчутній дефіцит таких спеціалістів, то страховикам потрібно об'єднатися з метою підготовки такої категорії професіоналів або ж покласти на державний орган з нагляду за страховою діяльністю функцію розробника тарифів для окремих видів страхування. Однак, другий варіант обмежить самостійність операторів страхового ринку в проведенні своєї тарифної політики в сфері добровільного страхування.
Для спрощення такої ситуації необхідно ввести єдину методику розрахунку страхових тарифів для всіх українських страховиків. Оскільки, різні страховики по тому самому виду страхової операції можуть враховувати окремі ризики, то необхідно запровадити обов'язковий резервний фонд по страхуванню фінансових ризиків, як найбільш ризикованого виду.
В Україні створення такого резерву дозволяє новелізований у 2001 році Закон про страхування. Однак, Закон не вимагає його обов'язкового формування у сфері страхування кредитних ризиків, що може негативно позначитися на фінансовій надійності цих страхових операцій.
В сучасних умовах страхування різноманітних ризиків в Україні передбачає для страхувальників дві основні вигоди: зменшення оподаткованого прибутку та можливе відшкодування понесених втрат внаслідок настання страхової події. Досвід інших країн свідчить про те, що метою страхування комерційних ризиків є перш за все друга вигода, а перша випливає як результат здійснення страхування.
Розглянемо досить поширене на практиці страхування ризиків, формально пов'язаних з підприємницькою діяльністю, одним з наслідків якого є зменшення суми податку на прибуток та ПДВ.
У результаті страхування страхувальник отримує витрати на суму страхового платежу, фізична особа - готівку на трохи меншу суму, а страхова компанія та торговець цінних паперів - свої кілька відсотків. Гроші йдуть від страхувальника до страхової компанії, а від страхової компанії - фізичній особі. Куди фізична особа витрачатиме отриману суму страхового відшкодування - це її особиста справа. Варто зазначити, що сума страхового відшкодування не оподатковуються: до 2004 року прибутковим податком на підставі ст.5 Декрету про прибутковий податок, а з 2004 року - податком на доходи фізичних осіб згідно ст.4 відповідного закону.
Відсутність трактування в законодавстві терміну "комерційний ризик" дозволяє включити страхування різних видів відповідальності та страхування на випадок недоотримання доходів. Це призводить до необґрунтованого укладання договорів страхування, які мають на меті не захист майнових інтересів страхувальника, а ухилення від податків.
Згідно закону України про ПДВ, сума страхового відшкодування не є об'єктом обкладення ПДВ. Витрати на страхування ризиків, зазначених в законі про прибуток, слід віднести до валових витрат. Але податківцям слід розглядати страхові платежі як валові витрати, витрати страхувальникам у випадку наявності ліцензії та правил здійснення страхування ризиків у страховика.
На даний момент страхування кредитів - це водночас один із самих популярних та один із найбільш "проблематичних" видів страхування в Україні. Як правило, в інших країнах страхування банківських вкладів здійснюється некомерційними страховими чи компаніями організаціями зовсім інших фондів, спеціально створеними для цього. У цілому, це або професійні об'єднання банків, або державні органи. Але звичайно це не стосується комерційних страховиків. У принципі, це зрозуміло й у відношенні російської практики. Ситуація на вітчизняному ринку така, що страховики до цього виду не готовий, навіть якби такий вид страхування був уведений. Адже зрозуміло, що банківський сектор на даний момент розвитий більше, ніж страхування.
На Заході страхові компанії не беруть на себе банківські ризики на державному рівні. Це багато в чому залежить від рівня розвитку страхового ринку, від темпів розвитку економіки. Щостосується України, то не дуже зрозумілі механізми, що визначають участь страхових компаній у цьому процесі.
Досвід держав з розвинутою ринковою економікою свідчить про те, що механізм страхування дуже ефективний для перетворення заощаджень населення в інвестиційний ресурс. Для цього необхідно створити передумови для перетворення страхових компаній у великих інституціональних інвесторів.
Рішення завдання по залученню коштів юридичних та фізичних осіб в інвестиційний процес через страхування припускає систематичні та послідовні дії держави по формуванню механізму розміщення резервів в інвестиційні інструменти, що

 
 

Цікаве

Загрузка...