WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСтрахування → Система соціального страхування Литви - Реферат

Система соціального страхування Литви - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Система соціального страхування Литви
Литва реорганізовує свою колишню систему соціального страхування. З 2004 року в Литві введене обов'язкове пенсійне страхування.
Концепцію реформи пенсійної системи уряд затвердив ще в квітні 2000 року, але в умовах зміни влади політичні партії так і не зважилися почати цю реформу.
Відповідно до закону, 5% з нинішніх 25-процентних пенсійних внесків у Фонд соціального страхування "SoDra" повинне переводитися в нові фонди обов'язкового накопичувального пенсійного страхування.
В обов'язковому пенсійному страхуванні повинні брати участь особи у віці до 30 років, що страхуються на всю державну пенсію соціального страхування, а особи у віці від 30 до 50 років можуть платити додаткові внески в рахунок пенсійного страхування за бажанням. По підрахунках експертів, по закінченні пенсійної реформи пенсії повинні збільшитися на 20 %.
Підраховано також, що за перші десять років реформи бюджет "SoDra" щорічно буде втрачати приблизно 300 млн. літів доходів.
Якомога швидше почати реформу пенсійної системи Литву закликав і Всесвітній банк, який має намір підтримати її проведення. Вимагають зменшити пенсійний вік. Можливо, парламентаріям Литви незабаром доведеться обговорювати питання про зменшення пенсійного віку.
Таку пропозицію вже підтримали 60 тис. жителів країни. 16 травня 2004 року в Сеймі Литви було зареєстроване відповідне виправлення до закону. Її ініціатори - члени панявежської організації "Рух-55" - пропонують встановити пенсійний вік для жінок з 55 років, а для чоловіків - з 60 років.
Так було в радянський час і в перші роки незалежності. Крім того, висловлюється вимога призначити пенсію по старості особам, що мають обов'язковий виробничий стаж, але не мають страхових доходів.
Ініціатори виправлень указують, що багато люди похилого віку в зв'язку з віком, невідповідною кваліфікацією і змінами на ринку праці не мають можливості одержати роботу, тому позбавляються постійного джерела засобів існування. Передавши в Сейм 59 тис. підписів, ініціативна група на цьому зупинятися не збирається. "Якщо владі буде потрібно 100 чи 150 тис. підписів, зберемо і стільки", - заявили її представники.
Відповідно до Конституції, 50 тис. громадян, що мають право брати участь у виборах, можуть запропонувати Сейму до обговорення проект закону, що той зобов'язаний розглянути.
Однак ініціатива панявежців не була визнана офіційно, оскільки вони вели збір підписів, не дотримуючи усіх формальностей, передбачених у законах. Але виправлення до закону в цей же день від свого імені зареєстрував член Сейму центрист В.Мартишаускас, що вирішив підтримати ініціативу панявежців.
Зараз пенсійний вік складає для жінок 58 років, для чоловіків - 62 року. На підставі Закону "Про пенсії по державному соціальному страхуванню, для жінок пенсійний вік буде постійно збільшуватися і до 2006 р. досягне 60 років.
В даний час у Литві проживає більш 955 тис. пенсіонерів. Бюджетні витрати на виплату пенсій у 2000 р. склали майже 3,6 млрд. літів.
У Міністерстві соціального захисту і праці Литви вже давно виконується комп'ютерне моделювання довгострокових перспектив системи соціального страхування: дається оцінка різних сценаріїв економічного, демографічного розвитку, змін на ринку праці, використовуються різні програми комп'ютерного моделювання.
Звичайно, кожна модель - це тільки тьмяне відображення реального життя, однак і вона дає можливість створювати економічні і політичні перспективи на майбутнє.
Діюча зараз у Литві система пенсій соціального страхування ґрунтується на принципі солідарності поколінь і діє на основі поточних внесків - виплат. Ця система приваблива тим, що її легко створити; вона не вимагає додаткових засобів, починає діяти відразу.
Якщо чисельність пенсіонерів не буде збільшуватися в порівнянні з чисельністю працюючих, а показник народжуваності такий, що чисельність населення постійно відновлюється, очікувана тривалість життя істотно не міняється, то ця пенсійна система діє успішно.
Під час короткочасних економічних спадів ця система може стати дефіцитною, однак під час підйомів дефіцит вирівнюється.
За рахунок індексації вона може бути досить добре захищена від інфляції. Тому ця система використовується в багатьох європейських країнах. Бум народжуваності в шостому десятилітті, коли чисельність зайнятих у виробництві пізніше значно збільшилася стосовно чисельності пенсіонерів, ще більше зміцнив цю систему.
Однак почалося в Європі у восьмому і дев'ятому десятиліттях зменшення народжуваності і збільшення тривалості життя привело до постійного дефіциту в пенсійній системі такого виду. З аналогічними проблемами зіштовхується і пенсійна система соціального страхування Литви.
Одна з основних задач комп'ютерного моделювання - оцінити масштаб цих проблем у майбутньому і намітити шляху їхнього рішення. Один з найважливіших отриманих висновків - вирішальне значення в короткостроковому прогнозі стану системи соціального страхування мають економічні показники, а в довгостроковому прогнозі - більше значення мають демографічні показники, а економічні, хоча і зберігають важливість, але їхнє значення зменшується.
При оцінці довгострокової перспективи системи соціального страхування Литви дуже важливі дві обставини: у період 2005-2020 р. буде значне збільшення чисельності людей працездатного віку, зв'язане з хвилею народжуваності, що мала місце в 1980-1990 р. Через цю демографічну хвилю бюджет соціального страхування 2005-2020 р. може бути надлишковим (до 800 млн лт у рік у нинішній вартості); у період 2040-2070 р. очікується дефіцит бюджету соціального страхування, що може досягати 800 млн - 1 млрд лт у рік (у нинішній вартості). Ця криза бюджету

 
 

Цікаве

Загрузка...