WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСтрахування → Система соціального страхування Литви - Реферат

Система соціального страхування Литви - Реферат

надлишковим (до 800 млн лт у рік у нинішній вартості); у період 2040-2070 р. очікується дефіцит бюджету соціального страхування, що може досягати 800 млн - 1 млрд лт у рік (у нинішній вартості). Ця криза бюджету соціального страхування буде визначений низькою народжуваністю в даний час. Навіть якщо в найближчому майбутньому народжуваність збільшиться, уникнути цієї кризи не удасться, тільки можна трохи скоротити його масштаби.
Отже, прогнозуються дві хвилі бюджетусоціального страхування - надлишок і наступний потім дефіцит. Якщо згадати біблійне писання, то в подібній ситуації виявився і Йосип у Єгипті. Що він робив? У "жирні" роки він робив запаси, а в "худі" - використовував їх. Аналогічно повинна надходити і система соціального страхування.
Один з можливих способів рішення - у період надлишку "Содра" повинна робити нагромадження й інвестувати засоби, щоб у період дефіциту забезпечити нормальне функціонування системи. Однак на цьому шляху приховані деякі проблеми і небезпеки: пенсійна система як була, так і залишиться діючою по знеособленому принципі "загального казана". У політиків, що будуть керувати цим казаном, може виникнути спокуса використовувати частину цих нагромаджень на нерозмірне збільшення пенсій. Займаючись інвестиціями фінансових ресурсів, "Содра" узялася б за невластиву їй інвестиційну діяльність.
Інший шлях - накопичувальні пенсійні фонди. Якщо в період надлишку частина внесків соціального страхування була б спрямована на особисті рахунки що страхуються, то содрівський надлишок зменшиться, але в період дефіциту, коли "Содра" буде здатна виплатити тільки половину пенсії, інша половина надійде з пенсійного фонду. Крім того, внески в пенсійні фонди в такому випадку не використовують усього надлишку содрівського бюджету, а за рахунок частини, що залишилася, протягом 5-7 років можна буде підвищити пенсії з розміру нинішньої середньої пенсії в 312 літів до 450 літів. Ці два рішення вирівняли б коливання бюджету "Содри" - не було б ні занадто великого надлишку, ні великого дефіциту - збереглися б незначні короткострокові коливання надлишку-дефіциту в межах 50-100 млн літів.
Однак коридори можливих рішень досить вузькі: нагромадження засобів у пенсійних фондах найбільше раціонально почати не раніше 2004 р. і не пізніше 2008 р. Інші варіанти обійдуться вже набагато дорожче.
Середній розмір пенсії можна підвищити тільки до 450 лт. З перевищенням цієї риси вже після 2025 р. буде неминучим постійний дефіцит пенсійної системи. Дане комп'ютерне моделювання, а також моделювання пенсійних систем європейських країн показали, що через народжуваність, що зменшилася, і тривалості життя, що збільшилася, неминуче прийдеться (у 2010-2020 р.) продовжувати вік виходу на пенсію по старості - і для жінок, і для чоловіків - з 65 років. У противному випадку не допоможуть ніякі реформи - наші діти й онуки, вийшовши на пенсію, стануть жебраками.
3. Небезпеки системи соціального страхування Литви
Які небезпеки і проблеми на шляху накопичувальних пенсійних фондів?
Потрібно реорганізувати систему соціального страхування. Реорганізація завжди обходиться в копієчку. Приватні накопичувальні фонди заробляють гарні відсотки, а виходить, і пенсії - гарні. Але як відрізнити гіпотетичний пенсійний фонд банку "Секунді" від пенсійних фондів, заснованих "Вільняус банкасом" і банком "Снорас" - адже і вовки виряджаються в овечу шкіру.
Держава зобов'язана створити і забезпечити діючий і ефективний нагляд за пенсійними фондами, що стояв би на стражу інтересів учасників пенсійних фондів.
Інший недолік накопичувальних пенсійних фондів - соціальна диференціація, що збільшилася, пенсіонерів - хто за роки роботи зробив великі внески в пенсійний фонд, у того і пенсія буде більше. Але, може бути, ця обставина спонукає працюючих не укривати свої доходи, а подбати про свою забезпечену старість.
Останнім часом багато дискутують щодо двох альтернатив накопичувальних пенсійних тіл: повинні пенсійні фонди бути обов'язковими чи добровільними. На мій погляд, тільки обов'язкові накопичувальні пенсійні фонди можуть розв'язати згаданих проблеми системи соціального страхування. А добровільні накопичувальні пенсійні фонди теж мають право на існування, але їхнє призначення - вирішувати проблеми додаткового пенсійного забезпечення визначеного кола обличчя (в основному, видимо, людей заможних).
Отже, у литовців небагато часу для прийняття рішень і перетворення системи соціального страхування - чим довше будуть затягувати час, тим дорожче прийдеться за це платити.
Висновки
З вищесказаного можна зробити висновки:
Литва реорганізовує свою колишню систему соціального страхування.
Відповідно до закону, 5 % з нинішніх 25-процентних пенсійних внесків у Фонд соціального страхування "SoDra" повинне переводитися в нові фонди обов'язкового накопичувального пенсійного страхування.
Діюча зараз у Литві система пенсій соціального страхування ґрунтується на принципі солідарності поколінь і діє на основі поточних внесків - виплат. Ця система приваблива тим, що її легко створити; вона не вимагає додаткових засобів, починає діяти відразу.
При оцінці довгострокової перспективи системи соціального страхування Литви дуже важливі дві обставини: у період 2005-2020 р. буде значне збільшення чисельності людей працездатного віку, зв'язане з хвилею народжуваності, що мала місце в 1980-1990 р. Через цю демографічну хвилю бюджет соціального страхування 2005-2020 р. може бути надлишковим (до 800 млн лт у рік у нинішній вартості); у період 2040-2070 р. очікується дефіцит бюджету соціального страхування, що може досягати 800 млн - 1 млрд лт у рік (у нинішній вартості). Ця криза бюджету соціального страхування буде визначений низькою народжуваністю в даний час. Навіть якщо в найближчому майбутньому народжуваність збільшиться, уникнути цієї кризи не удасться, тільки можна трохи скоротити його масштаби.
Комп'ютерне моделювання, а також моделювання пенсійних систем європейських країн показали, що через народжуваність, що зменшилася, і тривалості життя, що збільшилася, неминуче прийдеться (у 2010-2020 р.) продовжувати вік виходу на пенсію по старості - і для жінок, і для чоловіків - з 65 років.
Список використаної літератури:
1. Якушев М.И. Социальное страхование в странах Прибалтики. - М., 2003.
2. Реформирование пенсионной системы Литвы. - М., 2001.
3. Соціальне страхування в світі / За ред. Бурки І.С. - К., 1999.

 
 

Цікаве

Загрузка...