WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Розвиток географічної інформатики і географічних інформаційних систем - Реферат

Розвиток географічної інформатики і географічних інформаційних систем - Реферат


Реферат на тему:
Розвиток географічної інформатики і географічних інформаційних систем
ПЛАН
1. Передумови розвитку геоінформатики
2. Суть геоінформатики та ГІС
3. Напрямки сучасного застосування і використання ГІС
4. Перспективи розвитку ГІС на найближчі роки
5. Вивчення ГІС у школі
1. Передумови розвитку геоінформатики
Ще в 70-80 роки ХХ століття радянські географи - И.П. Герасимов, Ю.Г. Саушкін, С.Б. Лаврів, В.С. Преображенский звернули увагу на зростання суспільної і наукової значимості географії і географічного підходу при вирішенні різних господарських завдань територіального планування, раціонального використання природних ресурсів, природоохоронної діяльності.
У той же час, на межі 70-х - 80-х років XX століття, світове співтовариство вступило в нову постіндустріальну чи інформаційну епоху свого розвитку, що характеризується переважною, а часом і визначальною, роллю інформації в житті суспільства і перетворенням її у світові інформаційні ресурси, що вимагають аналізу, оцінки, прогнозу і керування. Не обійшов цей процес і географічну науку.
Географія, географічна інформація, просторовий аналіз виявилися необхідними для вирішення багатьох прикладних завдань і проблем сучасного постіндустріального світового співтовариства.
Нові завдання сприяли виникненню і залученню нових методів і технічних засобів, що відповідають виклику часу. І такі методи й засоби знайшлися. Наприкінці XX сторіччя математика, астрономія, фізика і хімія, через інформатику, вищу геодезію, електроніку, прикладну космонавтику, озброїли географів новими технічними і методичними засобами швидкого одержання, збереження, переробки, аналізу і передачі величезного обсягу територіально розподіленої інформації.
Саме на цій базі дуже швидко розвивається останнім часом нова галузь нашої древньої науки - геоінформатика.
2. Суть геоінформатики та ГІС
Геоінформатика - наука, що поєднує теорію, методи і традиції класичної картографії і географії з можливостями й апаратом прикладної математики, інформатики і комп'ютерної техніки. Вона з'єднала в собі вирішення необхідних прикладних завдань з можливостями людини, обчислювальної машини і програмних засобів, що обробляють просторову інформацію і передають її споживачам на екран монітора, друкувальний пристрій чи на канали зв'язку.
Так спочатку зародилися цифрова картографія й автоматизоване картографування, доповнені згодом іншими численними функціями і можливостями, що в комплексі стало основою ГІС.
З 70-х років ГІС стають комерційним продуктом, що починає використовуватися не тільки у військовій справі, але й в інших галузях знань.
У 80-х і 90-х роках, після появи і масового використання персональних комп'ютерів, ГІС поступово захоплюють усі нові світові ринки і з'являється в СРСР.
Сьогодні ГІС поширені в усьому світі і швидко розростаються і вдосконалюються. Обсяги продажів ГІС-продуктів, ГІС-технологій, та ГІС-послуги щорічно збільшуються на 20-30% і досягають декількох мільярдів доларів США в рік.
Що ж таке ГІС?
- це людино-програмно-машинний комплекс із прийому, обробки, збереження, аналізу і передачі будь-якої територіально розподіленої інформації;
- це можливість оперативного реагування на будь-яку ситуацію, що виникла на будь-якій території, з одержанням по ній усієї необхідної картографічної і тематичної інформації;
- це накладення різноманітної тематичної інформації на той самий просторовий контур і одержання нової інформації про територію;
- це аналітичне і картометричне дослідження й аналіз, з одночасною побудовою будь-яких карт, планів і схем;
- це моделювання тих чи інших процесів, явищ і вивчення зміни їхнього стану в часі;
- це візуалізація просторової інформації і можливість її представлення в динамічному режимі;
- це керування ресурсами і територіями;
- це швидкість, якість і точність;
- це наука, технологія і бізнес в одному обличчі;
- це революція в картографії, картометрії і, відповідно, у засобах просторового аналізу;
І в остаточному підсумку:
ГІС - це новий світогляд і нове мислення, побудований на просторовій ідеології.
3. Напрямки сучасного застосування і використання ГІС
На сьогоднішній день у світі розроблені і використовуються сотні різноманітних Гіс-пакетів, а на їхній базі створені десятки тисяч Гіс-систем. Самі могутні - американські. Є і вітчизняні, але вони на жаль далекі від досконалості і мають поки незначне поширення і застосування.
ГІС була створена в першу чергу для географії і під географію, однак зараз на Заході ГІС використовується у величезному числі управлінських структур, у різних фірмах, на підприємствах, у військових відомствах, у наукових і освітніх закладах.
Гіс-системи і Гіс-технології знайшли дуже широке застосування в різноманітних сферах і напрямках територіальної діяльності:
- у кадастрах (земельної, водяної, лісовому, нерухомості і т.д.);
- - у містобудуванні і муніципальному керуванні;
- - у проектуванні, будівництві, експлуатації об'єктів;
- - у геологічних дослідженнях;
- - у розробці й експлуатації різних родовищ;
- - у сільському, лісовому і водяному господарстві;
- - у вивченні і прогнозі погоди;
- - в охороні здоров'я;
- - у природокористуванні і при екологічному моніторингу;
- - у торгівлі і маркетингу;
- - у бізнесі, керуванні фінансами і банківською справою;
- - у плануванні і прогнозуванні;
- - в обороні, безпеці і при надзвичайних ситуаціях;
- - у політиці і керуванні державою;
- - у науці й утворенні і т.д.
Цим переліком не вичерпується все коло напрямків діяльності, що відчувають стійкий інтерес до ГІС і геоінформаційних технологій. ГІС потрібна практично скрізь, де використовується територіально розподілена інформація і є необхідність територіального аналізу, територіальної оцінки і територіального прогнозу.
4. Перспективи розвитку ГІС на найближчі роки
Характеристика напрямків розвитку
Важливо відзначити, що нині Гіс-технології об'єднані з іншою могутньою системою одержання і представлення географічної інформації - даними дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) з космосу, з літаків і будь-яких інших літальних апаратів. Космічна інформація в сьогоднішньому світі стає усе більш різноманітною і точною. Можливість її одержання і відновлення - усе більш легка і доступна. Десятки орбітальних систем передають високоточні космічні знімки будь-якої території нашої планети. Сформовані архіви і банки даних цифрових знімків на величезну територію земної кулі. Їхня відносна доступність для споживача (оперативний пошук, замовлення й одержання по системі Інтернет), проведення зйомок будь-якої території за бажанням споживача, можливість наступної обробки й аналізу фотографій із космосу за допомогою різних програмних засобів, інтегрованість з ГІС-пакетами і ГІС-системами, перетворюють тандем ГІС-ДЗЗ у новиймогутній засіб географічного аналізу. Це перший і найбільш реальний напрямок сучасного розвитку ГІС.
Другий напрямок розвитку ГІС - спільне і широке використання даних високоточного глобального розташування того чи іншого об'єкта отриманих за допомогою систем GPS (США) чи ГЛОССНАС (Росія). Ці системи, особливо GPS, уже зараз широко використовуються в

 
 

Цікаве

Загрузка...