WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Електронний підручник на уроці географії - Реферат

Електронний підручник на уроці географії - Реферат


Реферат на тему:
Електронний підручник на уроці географії
ПЛАН
1. Суть електронного підручника.
2. Переваги електронного підручника.
3. Сучасні географічні електронні підручники та інші СD-посібники.
1. Суть електронного підручника
Сьогодні з'являється безліч програм (програмних засобів навчального призначення) із географії, за допомогою яких можна вирішувати найрізноманітніші навчально-методичні завдання. У географії, як і в багатьох інших науках, не можливо принести в клас предмет вивчення - природні і соціальні об'єкти, процеси, але можливо, за допомогою комп'ютера, показати дітям динамічні моделі (наприклад, циркуляцію повітряних мас на планеті, рух літосферних плит і багато чого іншого). Інтерактивні засоби дозволяють керувати вчителю й учню потоком інформації, акцентуючи увагу на найбільш цікавих чи складних моментах досліджуваного матеріалу. У викладанні географії необхідно використовувати нові можливості мультимедійних додатків що комплексно впливають практично на всі органи сприйняття людини. У змісті географії, крім абстрактних закономірностей, велике місце надається регіональному матеріалу, що ілюструє ці теоретичні висновки, підтверджуючи правило про те, що краще один раз побачити, ніж сто раз почути.
Яким же арсеналом сучасних засобів навчання може скористатися вчитель? Програми із географії умовно можна розділити на такі групи:
1. Електронні атласи і геоінформаційні системи (ГІС);
2. Електронні підручники;
3. Розвиваючі програми-іграшки;
4. "Допоміжні" програми для проведення і складання тестів, кросвордів, готові тестові програми.
Однак продуктів, які учитель може застосовувати в процесі навчання, безпосередньо на уроці, небагато. Тому інтерес до перших електронних підручників із географії був особливо великий. З них і почнемо огляд географічних програм. В даний час існують три російських електронних підручники:
1. Мультимедіа підручник "Географія. Початковий курс". Автор - д.п.н. Петрова Н.Н., зав. лабораторією географічної освіти.
2. Мультимедіа підручник "Географія. Наш будинок Земля. Материки, океани, народи, країни. 7 клас". Авторський колектив - проф. Душина І.В., к.п.н. Пятунін к.п.н. В.Б., Летягін А.А. Московського педагогічного державного університету.
3. Навчальне електронне видання "Географія Росії. Природа і населення. 8 клас". Автори - д.м.н., проф. В.П. Дронов, к.м.н., доц. Л.Е. Савельєва, к.п.н., доц. В.Б. Пятунін к.м.н., доц. Е.А. Таможняя Московського педагогічного державного університету.
Усі підручники видані Республіканським мультимедіа центром Міносвіти Росії за замовленням Міністерства освіти Російської Федерації. Українські підручники - у процесі формування.
Таким чином, можна говорити про те, що формується зовсім інший тип навчальних видань - електронний підручник. У чому ж переваги цих підручників. До сьогодні можна було побачити лише текст з відсканованими ілюстраціями, що і називалося електронним підручником. Чи є в нових посібниках що-небудь, відмінне від традиційних видань на паперовій основі? Звичайно, не можна стверджувати, що усе, що можливо побачити на моніторі краще, ніж у книзі, але, правильно використовуючи можливості електронної інформації, можна домогтися багато чого. Серед основних плюсів формування матеріалу на електронному носії можна відзначити різнорідність навчального матеріалу (текст, ілюстрації, аудіо і відеофрагменти, анімація), інтерактивність, миттєвий пошук.
2. Переваги електронного підручника
Електронний підручник відкриває великі перспективи в методиці викладання матеріалу. Він має ряд безсумнівних позитивних властивостей, що вигідно відрізняють його від традиційних підручників:
1. Текст електронного підручника супроводжується великою кількістю слайдів і відеофрагментів, що підсилюють емоційно-особистісне сприйняття учнем досліджуваного матеріалу, формування уявлення про територію. Слайди супроводжуються текстом, що випливає при наведенні курсору. Наявна велика кількість динамічних моделей, що демонструють найбільш складні для учня процеси і явища.
2. Структурно програма включає кілька компонентів (мультимедіа розділи з текстом аудіо - і відеофрагментами, практичними завданнями, тестами; словник; підтримку роботи з використанням Інтернет), що дозволяє розвивати в дитини навички самостійної роботи з декількома джерелами інформації.
3. Контрольно-практичний розділ створює умови для первинного закріплення отриманих на уроці знань і умінь, проведення практичних робіт, тематичного контролю і корекції знань.
4. Форма організації навчального матеріалу у вигляді активних посилань на ресурси в Інтернету спонукає до активної позиції дитини при вивченні будь-якої теми.
5. Підтримка Інтернет дозволяє реалізувати можливості дистанційного навчання.
Саме завдяки такій розмаїтості матеріалу та інтерактивності можна створити посібник, орієнтований на багатогранне застосування. По-перше, це робота з підручником у класі. У демонстраційному режимі за допомогою мультимедіа чи проектора LCD-панелі і кодоскопа в кабінеті географії (за допомогою комп'ютера). По-друге, можливе заняття в комп'ютерному класі. По-третє, індивідуальне навчання вдома з варіантом екстернату. Нарешті, це дистанційне навчання (у всіх підручниках реалізована Інтернет-підтримка користувача-учня).
Для більшості вчителів найбільш цікавий "аудиторно-визначений" варіант. І тут, перший варіант найкращий. По-перше, часто садити дітей у комп'ютерний клас не можна, тому що дуже лімітований час роботи школярів із ПК (особливо в 6-7 класі). По-друге, підручники орієнтовані на демонстраційну роботу із поясненнями вчителя, оскільки не мають чітко організованої послідовності дій учня. Дитина може потрапити в будь-який розділ з будь-якого місця підручника, виконавши максимум чотири дії. Індивідуальна робота обмежується і відсутністю диференційованого підходу в структурі і викладі матеріалу.
При індивідуальній роботі вдома підручник надає допомогу учню в якості довідника, додаткового посібника (у силу зазначених вище причин). Дистанційне навчання, незважаючи на закладені можливості поставити запитання

 
 

Цікаве

Загрузка...