WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Архітектура ЕОМ фон Ноймана - Реферат

Архітектура ЕОМ фон Ноймана - Реферат

Визначення адреси наступної команди відбувається за одним з наступних сценаріїв:
1. Якщо поточна команда не є командою передачі управління (тобто це просто арифметична або логічна операція над даними), то до поточного значення лічильника додається число, яке дорівнює довжині поточної команди в мінімально адресованих одиницях інформації (зрозуміло, що це можливо за умови, якщо звичайні команди в блоках, не розділених командами передачі управління, розташовуються послідовно в пам'яті, інакше адреса наступної команди може зберігатись, наприклад, безпосередньо в команді)
2. Якщо поточна команда - команда передачі управління (команда умовного або безумовного переходу), яка змінює послідовний хід виконання програми,то в лічильник примусово записується адреса тої команди, яка була замовлена при виконанні переходу, де б вона не знаходилась.
Недоліки та сучасні перспективи архітектури фон Ноймана
Архітектура фон Ноймана неодноразово піддавалася критиці (і, зважаючи на це, викликає щирий подив її живучість, тоді як переважна більшість пізніших альтернатив є тепер або музейними експонатами, або прототипами, і взагалі аж ніяк не можуть змагатись з нею в популярності).
Можна виділити два основних вектори такої критики:
"Семантичний розрив"
Хоча це не стосується безпосередньо принципів фон-ноймана, але часто апелюють саме до "класичної архітектури фон-ноймана" в критиці її досить примітивного та низькорівневого набору команд, який, на думку критиків, абсолютно не відповідає сучасному стану справ в індустрії розробки програмного забезпечення, зокрема в наявності мов високого рівня, які набагато підвищують продуктивність праці програміста за рахунок пропонування йому більш високорівневих абстракцій, і потрібно зазвичай до декількох сот машинних команд замість однієї команди мови високого рівня. Цей дисбаланс в принципі успішно вирішується на програмному рівні за допомогою компіляторів, але в 60-70 роки ХХ століття було досить багато намагань реалізувати машинні мови високого рівня апаратно (див. Архітектура з розвинутими засобами інтерпретації). Серед вітчизняних розробок в цьому напрямі слід виділити ЕОМ серії "МИР", а серед серйозних критиків системи фон-ноймана, в тому числі і за низький семантичний рівень команд, академіка В. М. Глушкова. Певною мірою, намаганням "підвищити семантичний рівень" можна вважати і CISC-архітектури системи команд, хоча як довів час, перспективнішим виявився прямо зворотний напрямок максимальної "примітивізації" набору команд, реалізований в RISC-архітектурах.
Розділення операційного пристрою та пам'яті
Розділення запам'ятовуючого пристрою та пам'яті в класичній архітектурі фон-ноймана вважається її суттєвим недоліком. Полюбляють казати про так зване "пляшкове горличко" фон-нойманівської архітектури (термін, запропонований Джоном Бекусом (John Backus) в 1977. Це "горличко" створюється між операційним пристроєм (центральним процесором) і пам'яттю, адже швидкість обробки інформації в процесорі зазвичай є набагато більшою, аніж швидкість роботи запам'ятовуючого пристрою, який не встигає забезпечувати процесор новими порціями інформації, що призводить до простоїв. Проблема вирішується за рахунок побудови більш складної ієрархії пам'яті, зокрема введенням кеш-пам'яті, більш швидкої (але й більш дорогої, аніж основна), де зберігаються дані, які часто використовуються в обчисленнях, щоб не звертатись за ними до повільної основної пам'яті. Існують також і радикальні пропозиції, які в останній час почали втілюватись в життя, і полягають в створенні так званої "розумної пам'яті", яка б інтегрувала запам'ятовуючи комірки зі схемами обробки даних.
Іншим прикладом часткового вирішення цієї проблеми є гарвардська архітектура, в якій пам'ять команд та даних розділена, що дозволяє інтенсифікувати обмін між запам'ятовуючим пристроєм та центральним процесором.
Послідовний принцип виконання
Архітектура фон-ноймана є принципово послідовною. І це є суттєвим обмежуючим фактором в підвищенні швидкодії машин з такою організацією, унеможливлює введення явного паралелізму в систему. Передусім це питання не технічне, а концептуальне і пов'язане з самою парадигмою програмування для фон-нойманівських машин. Саме тому паралельні обчислювальні машини, хоча й успішно виконують свої завдання, ще довго, мабуть, не зможуть витіснити цю класичну архітектуру.
Разом з тим, хоча майже всі ЕОМ загального призначення є фоннейманівськими, вони суттєво використовують механізми розпаралелення обчислень, хоча це відбувається й неявно, на рівні внутрішньої організації процесора, який непомітно для програміста виявляє схований паралелізм в послідовних програмах для фон-нойманівських машин.
Така "непомітність" є принциповою. Фактично фоннейманівською в сучасних ЕОМ залишається саме архітектура обчислювальної машини (тобто програмна організація). Внутрішня організація сучасних процесорів радикально використовує нефоннойманівські принципи виконання команд, але "виведення" цих принципів безпосередньо в архітектуру ЕОМ, тобто відкриття їх для програміста, яке на перший погляд може здаватись доцільним, насправді може зруйнувати всю індустрію, і саме в цьому є секрет привабливості фоннейманівської архітектури. Фактично, ця концепція пропонує програмісту надзвичайно просту модель виконання програми, послідовну модель, яка співпадає з образом мислення більшості програмістів, яка є домінуючою в написанні програм. Явне паралельне програмування - це надзвичайно складна галузь, яка потребує повної перебудови образу мислення програміста, оперування більш складними абстракціями, застосування зовсім інших алгоритмів та структур даних. Тому збереження фоннейманівської архітектури, яким би стримуючим фактором воно не було, є абсолютно принциповим для проектувальників ЕОМ загального призначення.
Посилання
" H. Norton Riley, The von Neumann Architecture of Computer Systems
" von Neumann J. The First Draft report on the EDVAC (PDF)
Література
" Майерс Г. Архитектура современных ЭВМ. В 2-х книгах. М.:Мир, 1985
" John L. Hennessy, David A. Patterson, Computer Architecture: A Quantitative Approach, Third Edition, Morgan Kaufmann, 2002, 1100p (ISBN 1558603298)

 
 

Цікаве

Загрузка...