WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Миша - Реферат

Миша - Реферат

складний оптичний датчик, який ніби фотографує поверхню під маніпулятором.
Підключення миші до комп'ютера
Миші також поділяються на "проводові" (їх переважна більшість) і "без-проводові". Перші з'єднуються з ПК за допомогою кабелю, а другі - відповідно, проводу не мають і передають інформацію за радіохвилями на спеціальний приймач, який вже і підключається кабелем до "мишачого" роз'єму ПК. Теоретично безпроводові миші, звичайно, більш зручні: відсутність кабелю гарантує вільне переміщення. Але є в таких мишей і два характерні недоліки: висока ціна й необхідність періодичної заміни батарейок. До того ж на практиці при правильному розміщенні кабелю і зі звичайною мишею ніяких незручностей у роботі не виникає.
Історично склалося так, що миші можуть підключатися до різних роз'ємів комп'ютера. Перші миші з'єднувалися з найповільнішим інтерфейсом комп'ютера - послідовним портом, який також називають СОМ-портом (від англійського слова Communication, тобто "зв'язок"). Потім у другій половині 80-х років XX ст. компанія IBM випустила серію ПК під назвою PS/2, у яких був спеціальний маленький круглий роз'єм для миші, який згодом почали називати PS/2. До речі, портом PS/2 вперше оснащувалися не тільки машини PS/2, але і PS/1. За останні два роки набув широкого розповсюдження ще один тип порту - USB (універсальна послідовна шина), який набагато швидший і зручніший, ніж СОМ-порт. Крім того, порт USB дозволяє підключати й відключати мишу під час роботи без перезавантаження комп'ютера. А на одній з виставок був показаний комп'ютер, до якого через порти USB були підключені більше 200 мишей і кожна керувала своїм покажчиком на екрані.
Зараз можна зустріти миші із трьома видами роз'ємів: СОМ (дев'ятиконтактний трапецієподібний, найбільший із трьох), PS/2 (маленький, круглий, п'ятиконтактний) і USB (чотириконтактний, маленький, плоский, прямокутний). І Останнім часом пристрої з СОМ-роз'ємом зустрічаються дуже нечасто, а з USB І усе частіше.
Touchpad
Що являє собою TouchPad (тач-пед)? Українською мовою це слово мож- 1 на перекласти як "сенсорна панель". TouchPad являє собою панель, зазвичай прямокутної форми, чутливу до натискання пальців або долоні. Натиснувши пальцем на TouchPad і пересуваючи його по поверхні, користувач може маневрувати курсором так само, як і при використанні мишки. Для вибору якогось пункту меню можна натиснути на кнопку, а можна безпосередньо на площину TouchPad. TouckPad відіграє таку ж роль, що й мишка, але є більш компактним, не потребує просторового переміщення пристрою введення й ідеально і підходить для портативних комп'ютерів. До того ж він має розширені функціональні можливості.
Фізично TouchPad являє собою сітку з металевих провідників, розділених тонкою ізолюючою прокладкою з лавсанової плівки, тобто такий собі набір великої кількості маленьких конденсаторів. Через те що людське тіло є добрим провідником, то при наближенні руки до поверхні панелі відбувається зміна електричного поля, а отже, ємності цих конденсаторів. Вимірюючи зміну ємності кожного конденсатора в сітці, можна точно визначити координати пальця на поверхні панелі. Більше того, вимірюючи величину ємності, можна також приблизно визначити тиск, що здійснюється на панель. Це можливо завдяки тому, що чим більший тиск прикладається до поверхні або чим більша кількість пальців знаходиться поблизу поверхні, тим більш повною є ємність. Таким чином, TouchPad може обчислити моменти наближення пальця, натискання, руху й віддалення пальця від поверхні панелі.
Як правило, TouchPad підтримує стандарт "mouse" і власні, специфічні, розширені протоколи. Підтримка "mouse" означає, що, підключивши до комп'ютера TouchPad, ви відразу можете використовувати її як звичайну мишку, без інсталяції її власного драйвера. Після цього ви встановлюєте драйвер і одержуєте цілий набір додаткових можливостей. Наприклад, деякі області TouchPad можна запрограмувати під певні дії.
У процесі удосконалення TouchPad з'явився TouchWriter - панель TouchPad з підвищеною чутливістю, що однаково добре працює як з пальцем, так і зі спеціальною ручкою і навіть із нігтем. Ця панель дозволяє вводити дані звичним для людини способом - записуючи їх ручкою. Крім того, її можна використовувати для створення графічних зображень або для підписування ваших документів. Для тих, хто бажає писати ієрогліфами, існують навіть спеціальні програми, що дозволяють вводити ієрогліфи, безпосередньо малюючи їх на панелі. Причому програма при введенні пропонує готові варіанти ієрогліфів.
Трекбол
Трекбол - це "мишка навпаки". Сам пристрій, на відміну від мишки, завжди залишається нерухомим, а керування переміщенням курсору здійснюється обертанням кульки, що знаходиться у верхній частині трекбола. При цьому, обертаючи кульку пальцями, ви одержуєте кращий, ніж у мишки, контроль над її обертанням і, як наслідок, більш точне позиціонування курсору. Цьому сприяє і те, що, на відміну від крихітної в миші, кулька трекбола, як правило, має значно більший розмір і меншу (по відношенню до розміру) вагу.
Крім кульки, трекболи мають, принаймні, дві кнопки (як і будь-яка двокнопкова миша), а от оснащення їх коліщатками для прокручування, додатковими кнопками і т. п., залежить винятково від виробника. Таким чином, сфера застосування трекболів - робота з графічними пакетами, пакетами для автоматизованого проектування тощо, тобто такимипрограмами, у яких найбільш гостро відчувається необхідність плавного переміщення і точного позиціонування курсору.
Спостереження за кулькою в трекболах здійснюється так само, як і в мишках: рух кульки зчитується двома валиками (по одному для кожної з координатних осей), обертання яких фіксується за допомогою оптопар - світлодіод і фотоелемент. Але поскільки кулька знаходиться зверху, уся механіка набагато більше накопичує бруду, ніж у мишці. Для розв'язання цієї проблеми деякі фірми запропонували нову технологію оптичного спостереження. Суть її в тому, що спостереження за кулькою здійснюється тільки за допомогою світла. Відсутність будь-якої механіки виключає можливість її забруднення і, відповідно, впливу на точність переміщення курсору.
Джойстик
Джойстик - пристрій введення інформації, виконаний у вигляді рукоятки управління, що нагадує (за формою, а не за розмірами) перемикач швидкостей автомобіля або штурвал літака. В основному джойстик використовується для комп'ютерних ігор. Він дозволяє користувачеві зазнати нові відчуття, а також захистити клавіатуру від передчасного руйнування під час повітряних боїв із літаками супротивника. Джойстик підключається до комп'ютера через спеціальний ігровий порт.
Джойстики бувають аналоговими й цифровими. Аналоговий джойстик посилає в ігровий порт аналоговий сигнал - якийсь змінний електричний сигнал певної напруги й сили струму. Сигнал обробляється контролером ігрового порту й процесором, а далі, уже в цифровому вигляді, використовується програмними інтерфейсами. В основу аналогових джойстиків закладені потенціометри.
Цифрові джойстики подають на комп'ютер уже цифровий сигнал, який був згенерований самим джойстиком. При цьому такі джойстики найчастіше теж використовують потенціометри, просто їхній аналоговий сигнал оцифровується усередині пристрою. Перевагою такого рішення є те, що аналоговий сигнал перетворюється у цифровий до того, як він потрапив в ігровий порт - у сильно зашумлений в електронному розумінні внутрішній простір комп'ютера. Недоліком такого рішення є несумісність ігор і нестандартних ігрових портів, тому Що передача цифрових даних через ігровий порт не стандартизована, і кожен виробник робить це своїм способом
В "оптичному" джойстику замість потенціометрів використовуються оптичні сенсори, схожі на ті, котрі застосовуються в мишках Природно, що сигнал на комп'ютер подається в цифровому вигляді, і це викликає ті ж переваги й недоліки, що й у цифрових джойстиків. Однак оптичні системи зчитування не піддаються механічному зношуванню, як це відбувається з потенціометрами.
Інші пристрої введення
Існує ще безліч пристроїв для введення інформації в комп'ютер. Це і пристрої винятково для любителів комп'ютерних ігор - різні рулі, педалі, геймпади тощо, і пристрої для комп'ютерних художників - планшети і світлове перо, і багато чого іншого. Серед них чутливі до натискання екрани, мікрофони для введення в комп'ютер звукової інформації (наприклад для управління голосом), сканери для введення інформації з паперових носіїв, і навіть унікальні екзотичні пристрої для пересування покажчика за допомогою погляду.

 
 

Цікаве

Загрузка...