WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → CD-ROM і його застосування - Реферат

CD-ROM і його застосування - Реферат

лотку.
Зараз усе більше поширення одержують приводи з щілинним завантаженням. Такі системи містять двигун для втягування й викидання дисків через вузьку зарядну щілину в передній панелі.
На передній панелі приводу зазвичай розташовані кнопка Eject для завантаження/розвантаження диска, індикатор звертання до приводу й гніздо для підключення навушників з електронним або механічним регулятором гучності, у ряді моделей додана кнопка Play/Next для запуску програвання звукових дисків і переходу між звуковими доріжками; кнопка Eject при цьому зазвичай використовується для зупинки програвання без викидання диска. На деяких моделях з механічним регулятором гучності, виконаним у вигляді ручки, програвання й перехід здійснюються при натисканні на торець регулятора.
Більшість приводів також має на передній панелі невеликий отвір, призначений для аварійного витягання диска в тих випадках, коли звичайним способом це зробити неможливо - наприклад, при виході з ладу приводу лотка або всього CD-ROM, при вимкнутому живленні й т. ін. В отвір потрібно вставити шпильку або розпрямлену скріпку й акуратно натиснути - при цьому знімається блокування лотка або дискового футляра, і його можна висунути вручну.
За стандартну швидкість обертання для CD-ROM прийнята швидкість обертання аудіодисків у звичайних плеерах. При такій швидкості обертання диска потік даних із CD-ROM диска (для формату ISO9660 із сектором 2048 байт) складає 150 КБ/с Приводи, шо забезпечують більший потік, відповідно називаються Х-швидкісними. Наприклад, привод, що забезпечує читання CD-ROM з потоком даних у 600 КБ/с, називається 4-швидкісним (тому що 600 КБ / 150 КБ = 4). Чи досягається це за рахунок збільшення швидкості обертання диска, чи якимсь іншим шляхом (наприклад використанням двопроменевої оптоголовки) - як для маркування, так і для користувача абсолютно не має значення.
Через те що фізичні параметри диска (нерівномірність товщини, геометричний ексцентриситет і т. д.) були стандартизовані, виходячи з припустимих вібрацій на стандартній (їх) швидкості обертання, зі збільшенням швидкостей виникають значні вібрації диска, які погіршують надійність зчитування. Деякі приводи при багаторазових помилках читання можуть автоматично знижувати швидкість обертання диска, однак чимало з них після цього не можуть повернутися до своєї максимальної швидкості аж до зміни диска. На швидкостях обертання понад 4000-5000 об/хв через вібрації надійне зчитування без кардинальної зміни конструкції шпинделя й оптоголовки стає практично неможливим, тому багато моделей швидкісних CD-ROM або обмежують верхню межу швидкості обертання, або зменшують швидкість обертання при виникненні вібрацій. При цьому на зовнішніх доріжках швидкість передачі зазвичай досягає номінальної, а з наближенням до внутрішніх - значно падає.
Сьогодні швидкості приводів сягають 52х-54х. Однак якість читання дисків У таких приводах значно гірша, ніж, наприклад, у 40х-моделях. Крім того, відцентрові сили, які виникають при розгоні до таких швидкостей, можуть викликати ушкодження або навіть розрив диска в приводі. Тому подальше нарощування швидкостей практично усі виробники приводів компакт-дисків визнали недоцільним і переключилися або на підвищення якості читання, або на здешевлення вартості приводу, або взагалі на інші технології, наприклад записуваних і псрезаписуваних дисків
Записувані й перезаписуван1 компакт-диски
Крім CD-ROM, тобто дисків тільки для читання, існують ще системи однократного (CD-R. CD-Recordable - записуваний CD) і багатократного (CD-RW, CD-ReWritable - перезаписуваний CD) запису компакт-дисків. Термінами CD-R і CD-RW позначаються як пристрої для запису, так і самі диски.
Для однократного запису використовуються так звані "болванки", що являють собою звичайний компакт-диск, у якому відображаючий шар виконаний переважно із золотої або срібної плівки, а між ним і полікарбонатною основою розташований реєструвальний шар з органічного матеріалу. У вихідному стані шар прозорий, а в процесі запису лазерний промінь нагріває обрані точки шару, які темнішають і перестають пропускати світло до відображаючого шару, утворюючи ділянки, аналогічні до пітів. Щоб полегшити спостереження за доріжкою при записі, на диску в процесі виготовлення формується попередній рельєф (розмітка), доріжка якого містить мітки кадрів і сигнали синхронізації, записані зі зниженою амплітудою і перекриті згодом записуваним сигналом.
Записувані диски завдяки наявності органічного фіксуючого шару мають нижчий коефіцієнт відображення, ніж штамповані, тому деякі програвачі (Compact Disk Player - CDP), розраховані на стандартні алюмінієві диски, які не мають запасу надійності читання, можуть відтворювати диски CD-R менш надійно, ніж звичайні.
У перезаписуваних дисках використовується проміжний шар з органічної плівки, що змінює під впливом променя свій фазовий стан з аморфного на кристалічний і навпаки, у результаті чого змінюється прозорість шару. Фіксація змін стану відбувається завдяки тому, що матеріал реєструвального шару при нагріванні до перевищення критичної температури переходить в аморфний стан і залишається в ньому після застигання, а при нагріванні до температури, значно нижчої за критичну, відновлює кристалічний стан. Існуючі диски витримують від тисяч до десятків тисяч циклів перезапису. Однак їхня відображувальна здатність істотно нижча, ніж у штампованих й однократних CD, що ускладнює їхнє зчитування у звичайних приводах. Для читання CD-RW формально необхідний привод з автоматичним регулюванням посилення фотоприймача (Auto Gain Control), хоча деякі звичайні приводи CD-ROM і побутові програвачі здатні читати їх нарівні зі звичайними дисками. Здатність приводу читати CD-RW називається Multiread; перші приводи маркірувалися "CD-E Enabled". Диски CD-R можна використовувати для запису в приводах CD-RW, але не навпаки. Сьогодні приводи, які дозволяють записувати тільки CD-R, практично не випускаються. Усі сучасні приводи для запису являють собою комбіновані пристрої, що дозволяють читати CD-ROM/CD-R/CD-RW і записувати CD-R/CD-RW Швидкості читання й запису вказуються в маркуванні приводу. Наприклад, маркірування 52х/48х/24х свідчить про те, що привод може читати диски на швидкості 52х, записувати CD-R на швидкості 48х і записувати CD-RW на швидкості 24х.
Перезаписуваний диск може мати таку ж структуру доріжок і файлову систему, що і CD-R, або на ньому може бути організована спеціальна файлова система UDF (Universal Disk Format - універсальний дисковий формат), що дозволяє динамічно створювати й знищувати окремі файли на диску.
Диски CD-R і CD-RW мають різні кольори робочої поверхні, на відміну від CD-ROM, що мають сріблястий колір. Це пояснюється різним матеріалом реєструвального і відображувального шарів. Як реєструвальний шар для дисків CD-Rнайбільш поширені органічні сполуки, відомі під умовними назвами "ціанін" (Суапіпе) і "фталоціанін" (Phtalocyanine). Ціанін має блакитний (cyan) колір (від якого й утворилася назва матеріалу, що не має відношення до ціанідів - хімічних похідних ціановодню) і характеризується середньою стійкістю до опромінення світлом і

 
 

Цікаве

Загрузка...