WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → CD-ROM і його застосування - Реферат

CD-ROM і його застосування - Реферат


Реферат на тему:
CD-ROM і його застосування
План
1 Що таке компакт-диск.
2. Як виготовляють компакт-диски
3. Будова приводу CD-ROM.
4. Записувані й перезаписувант компакт-диски
5. Як записуються CD-R і CD-RW.
6. Які існують формати запису CD-ROM
7. Як поводитися з компакт-дисками.
Що таке компакт-диск
Компакт-диски були винайдені в 1980 р. інженерами фірм Sony і Philips. Спочатку компакт-диски використовувалися для запису аудіофонограм. Стандарт аудіодисків називається CD-DA (Compact Disk - Digital Audio, компакт-диск - цифровий звук). Головна перевага компакт-диска перед традиційними носіями звуку (грамплатівки, магнітна стрічка) полягає в надзвичайно високій якості звучання при відтворенні фонограм. При програванні компакт-дисків зчитувальним пристроєм є лазерний промінь, себто, між ним і диском немає механічного контакту. Тому у відтвореній фонограмі повністю відсутні сторонні шуми, шурхіт і тріск, властиві звичайним грамплатівкам.
З розвитком комп'ютерної техніки компакт-диски почали використовувати як пристрій для зберігання інформації. Такі диски одержали назву CD-ROM (Compact Disk - Read-Only Memory, компакт-диск - постійний запам'ятовуючий пристрій). З погляду фізичної побудови CD-ROM-диск повністю ідентичний до звукового CD-DA-диска й відрізняється лише логічною структурою доріжки (доріжок).
Стандартний компакт-диск (CD) складається з трьох шарів: основи, відображуючого й захисного. Основа виконана з прозорого полікарбонату, на якому методом пресування сформований інформаційний рельєф. Поверх рельєфу напилюється металевий відображуючий шар (алюміній, золото, срібло, інші метали і сплави). Відображуючий шар вкривається зверху захисним шаром полікарбонату або нейтрального лаку - так, щоб уся металева поверхня була захищена від контакту із зовнішнім середовищем. На захисний шар наносять написи й малюнки (методом шовкографії спеціальною хімічно нейтральною фарбою). Загальна товщина диска - 1.2 мм.
Інформація записана на диск у вигляді спіральної доріжки, яка йде від центра до краю диска, на якій розташовані заглиблення (так звані піти). Інформація кодується чергуванням пітів (умовно - логічної 1) і проміжків між ними (умовно - логічних 0). Відстань між витками доріжки вибирається від 1.4 до 2 мкм, стандарт визначає відстань у 1.6 мкм. Інформація на диску закодована завадостійким кодом Ріда-Соломона з використанням чергування - так що дрібні збої при читанні доріжки ніяк не відбиваються на вірогідності прочитаної інформації. Доріжка може бути неперервною, або поділятися на фрагменти (наприклад, сесії у мультисесшних дисках).
Як виготовляють компакт-диски
Виробництво компакт-дисків чимось нагадує випуск грамплатівок, оскільки в обох випадках використовується метод штампування або пресування.
Основний спосіб виготовлення дисків - пресування з матриці. Еталонний диск виготовляють із дуже чистого нейтрального скла і покривають спеціальним пластиковим шаром фоторезисту - матеріалом, що змінює свою розчинність під впливом лазерного променя. Потім потужний записуючий лазер із числовим програмним управлінням від комп'ютера наносить на цю плівку ямочки різної довжини, що містять корисну музичну або цифрову інформацію. При обробці записаного оригіналу розчинником на склі виникає необхідний рельєф, який методом гальванопластики переноситься на нікелевий оригінал (негатив), здатний служити матрицею при дрібносерійному виробництві, або основою для зняття позитивних копій, із яких, у свою чергу, знімаються негативи для масового тиражування.
Штампування виконується методом лиття під тиском: із негативної матриці пресуються полікарбонатна підкладка з рельєфом, зверху напилюється відображуючий шар, який покривається лаком. Поверх захисного шару зазвичай наносяться інформаційні написи й зображення.
Будова приводу CD-ROM
Звичайний привод складається з плати електроніки, шпиндельного двигуна, системи оптичної зчитувальної головки й системи завантаження диска.
На платі електроніки розміщені всі керуючі схеми приводу, інтерфейс із контралером комп'ютера, роз'єми інтерфейсу й виходу звукового сигналу. Більшість приводів використовує одну плату електроніки, однак у деяких моделях окремі схеми виносяться на допоміжні невеликі плати.
Шпиндельний двигун служить для обертання диска з постійною або змінною лінійною швидкістю. Зазвичай диск обертається з постійною лінійною швидкістю, що означає, що швидкість проходження диска під головкою повинна бути постійною. Для цього шпиндель змінює частоту обертання в залежності від радіуса доріжки, з якої у цей момент зчитує інформацію оптична головка. При переміщенні головки від зовнішнього радіуса диска до внутрішнього диск повинен швидко збільшити швидкість обертання приблизно вдвічі, тому шпиндельний двигун повинен характеризуватися високою динамічною характеристикою. Двигун використовується як для розгону, так і для гальмування диска.
На осі шпиндельного двигуна закріплена підставка, до якої після завантаження притискається диск. Поверхня підставки зазвичай вкрита гумою або м'яким пластиком для усунення ковзання диска. Притискання диска до підставки здійснюється за допомогою шайби, розташованої з іншого боку диска; підставка і шайба містять постійні магніти, сила притягання яких притискає шайбу через диск до підставки. У деяких конструкціях для цього використовуються спіральні або плоскі пружини.
Система оптичної головки складається із самої головки й системи її переміщення. У головці розміщені лазерний випромінювач на основі інфрачервоного лазерного світлодіода, система фокусування, фотоприймач і попередній підсилювач. Система фокусування являє собою рухливу лінзу, що приводиться в рух електромагнітною системою voice coil (звукова котушка), зробленою за аналогією з рухливою системою гучномовця. Зміна напруженості магнітного поля викликає переміщення лінзи й перефокусування лазерного променя. Завдяки малій інерційності така система ефективно відслідковує вертикальні биття диска навіть при значних швидкостях обертання.
Система переміщення головки має власний двигун, що рухає каретку з оптичною головкою за допомогою зубчастої або черв'ячної передачі. Для уникнення люфту використовується з'єднання з початковою напругою: при черв'ячній передачі - підпружинені кульки, при зубчастій - підпружинені в різні боки пари шестерень.
Система завантаження диска як правило виконується у двох варіантах: із використанням спеціального футляра для диска (caddy), що вставляється в прийомний отвір привода, і з використанням висувного лотка (tray), на який кладеться сам диск. В обох випадках система має двигун, що рухає лоток або футляр, а також механізм переміщення рами, на якій закріплена вся механічна система разом зі шпиндельним двигуном і приводом оптичної головки, у робоче положення, коли диск лягає на підставку шпиндельного двигуна.
При використанні звичайного лотка привод неможливо встановити в інше положення, крімгоризонтального. У приводах, що допускають монтаж у вертикальному положенні (наприклад у ноутбуках), конструкція лотка передбачає фіксатори, які утримують диск при висунутому

 
 

Цікаве

Загрузка...