WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Мережні операційні системи, адміністрування та управління мережею - Реферат

Мережні операційні системи, адміністрування та управління мережею - Реферат


Реферат на тему:
Мережні операційні системи, адміністрування та управління мережею
Мережні операційні системи
Мережна операційна система (ОС) - це пакет програм, що забезпечує реалізацію та управління мережею, дає змогу клієнтам користуватись мережним сервісом. Основними завданнями мережної ОС є забезпечення сумісного використання та розподілу ресурсів мережі; надання клієнтам мережного сервісу; адміністрування мережі; обміну повідомленнями між вузлами мережі; взаємодії процесів у мережі; надійного зберігання даних та інших завдань, пов'язаних з функціонуванням мережі. Важливою функцією мережної ОС є забезпечення системи захисту - конфіденційності зберігання даних, розмежування прав доступу до ресурсів, парольний захист, виявлення спроб несанкціонованого доступу, трасування дій користувачів, ведення журналів системних подій тощо.
Мережна ОС забезпечує підтримку різноманітних периферійних пристроїв, мережних адаптерів, протоколів та можливість їх конфігурування.
Програмне забезпечення клієнтської частини перетворює запити прикладної програми на використання мережних ресурсів у відповідні мережні формати, забезпечує їх пересилання через середовище передавання та здійснює зворотні перетворення. Клієнтська частина залежить від ОС, що встановлена на робочій станції (DOS, Windows'95'98, Unix, Macintosh, OS/2), та типів мереж.
У мережах з централізованим управлінням (виділеним сервером) мережна ОС є головною (або єдиною) системою, що управляє ресурсами серверу. Такі системи, звичайно, мають високу продуктивність та функціональні можливості, використовують власні дискові та файлові системи, що оптимізовані для роботи в мережі (NetWare, Windows'NT'2000).
Однорангові мережі дають змогу кожному вузлу мережі одночасно виступати в ролі сервера та клієнта. Тут мережна ОС може бути процесом, що виконується під управлінням ОС вузла (NetWare Lite, LANtastic, Windows for Workgroups), або складовою частиною ОС (Personal NetWare, Windows'95'98, Windows'NT'2000).
Клієнтська частина реалізується у вигляді оболонки (редиректора), що обслуговує мережні запити та працює під управлінням вихідної ОС вузла (DOS, Unix, OS/2), або є органічною частиною ОС (Windows'95'98'NT'2000). Звичайно, клієнт може мати одночасний доступ до ресурсів різних мереж, що використовують спільне середовище передавання.
NetWare
Сім'я мережних ОС NetWare фірми Novell розпочала бурхливий розвиток із середини 1980-х років. Основні версії NetWare розраховані на мережі з виділеним сервером, який працює під управлінням ОС NetWare (фірма Novell поставляє також прості однорангові мережні ОС - Personal NetWare та NetWare Light) : NetWare 2.2 на базі процесора і286 - для простих мереж на 5, 10, 50, 100 користувачів, NetWare 3.12 на базі процесорів і386, і486 та 32-розрядних шин - для мереж на 20, 100, 250 користувачів, NetWare 4.x - найбільш потужна багатосерверна ОС для мереж масштабу підприємства допускає одночасне обслуговування кожним з серверів до 1000 користувачів.
Виділений файл-сервер використовує власну файлову систему, що оптимізована для роботи з мережними запитами. На кожному вузлі мережі інсталюється мережна оболонка (shell), яка виконує роль редиректора команд - локальні команди адресуються локальній ОС вузла, мережні команди підлягають обробці та адресуються в мережу.
Потужна система захисту від несанкціонованого доступу визначає чотири рівні відповідальності: звичайний користувач, оператор серверу, менеджер, супервізор. Передбачено вісім типів доступу до файлів: R - відкриття та читання відкритого файла (запуск програми); W - відкриття та запис у відкритий файл; С - створення нового файла та відновлення знищеного; E - знищення файла; M - перейменування та зміна атрибутів файла, F - пошук файла в директорії; A - управління доступом до файла (надання всіх прав (окрім супервізора) всім користувачам); S - право супервізора поєднує всі інші права доступу. Висока продуктивність системи управління файлами забезпечується тотальним кешуванням дискових директорій, а захист файлів від апаратних збоїв - дублюванням дисків та дзеркальним відображенням даних.
Служба директорій Novell-NDS (NetWare Directory Services) є однією з найліпших серед аналогічних служб інших мережних ОС. Вона забезпечує централізоване управління серверами та мережними пристроями. Зареєстрований у дереві директорій NDS користувач отримує доступ до ресурсів мережі незалежно від їх розташування, як до єдиної інформаційної системи. Така ієрархічна структура дає змогу адміністраторові керувати деревами NDS з будь-якої точки входу в мережу.
NetWare забезпечує стандартний набір основних мережних служб - потужну службу друку; засоби управління мережею Manage Wise; платформу віддаленого доступу NetWare Connect; електронну пошту, персональне календарне планування, складання розкладів, управління завданнями засобами підтримки групової роботи Group Wise та інші.
ОС NetWare використовує: на фізичному рівні OSI - підтримку форматів фреймів найбільш поширених архітектур (Ethernet, Token Ring, ARCnet, FDDI); на канальному рівні - відкритий інтерфейс передачі даних ODI; на мережному рівні - протокол обміну пакетами IPX та протокол обміну інформацією про маршрутизацію RIP; на транспортному рівні - протокол послідовного обміну пакетами SPX, на верхніх (5-7) рівнях моделі OSI працюють служба емуляції NetBIOS, протокол оголошень про послуги SAP та протокол ядра NCP.
Незважаючи на свою популярність та цілий ряд переваг, ОС NetWare не цілком задовольняє вимоги застосувань клієнт-сервер та переважає за вартістю свого основного конкурента - Windows NT.
Windows (технологія NT)
ОС Microsoft Windows NT, 2000 (технологія NT) Server - це 32-розрядна пріоритетна багатозадачна операційна система з влаштованими мережними засобами та засобами безпеки є потужною платформою для серверних застосувань. Система може працювати на комп'ютерах різних архітектур: CISC (повний набір команд), RISC (скорочений набір команд) та з симетричною мультипроцесорною архітектурою. Забезпечується підтримка підсистем OS/2, POSIX та віртуальні DOS-машини для запуску DOS-застосувань. Пріоритетна багатозадачність та стійке ядро ОС забезпечують достатню для відповідальних застосувань надійність функціонування системи. Клієнтами мереж NT можуть бути комп'ютери з ОС DOS, WfW, Windows'95'98'Me , Macintosh. Сервер Windows (технологія NT) може також виступати як сервер застосувань NetWare.
Власна файлова система NTFS (що може використовуватись сумісно з FAT-розділами дисків) та влаштовані в ОС засоби безпеки дають змогу надійно захистити дані та гнучко управляти доступом користувачів до каталогів та файлів.
Архітектура мережної частини має багаторівневу структуру. На нижньому рівні драйвери NDIS забезпечують підтримку будь-яким мережним адаптером будь-якого транспортного протоколу. Підтримуються протоколи NetBEUI, TCP/IP, IPX/SPX та DLC для зв'язку

 
 

Цікаве

Загрузка...