WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Комп'ютерні віруси та методи боротьби з ними - Реферат

Комп'ютерні віруси та методи боротьби з ними - Реферат

при вашому дозволі. При цьому легко визначити, чи то ви санкціювали команду на запис, чи то вірус намагається щось заразити. До числа широко відомих свого часу фільтрів можна віднести програми VirBlk, FluShot, Anti4us. До речі, остання програма - німецького виробництва і при читанні її назви ми одержимо щось на зразок "антивірус". Зараз фільтри майже не використовують, оскільки вони, по-перше, дуже незручні, бо відволікають час на зайвий діалог, по-друге, деякі віруси можуть обманювати їх. Відмітимо утиліту П.Нортона DISCMON, яка у режимі Protect здійснює саме функцію фільтра.
Нарешті до антивірусних програм відносяться вакцини. Зауважимо відразу, що їх поширення було дуже обмеженим раніше, а зараз вони практично зовсім не використовуються. Справа у тому, що вакцини призначені для боротьби з дуже обмеженими класами вірусів і для кожного їх типу потребують досить складної розробки відповідних програм. Пояснимо на прикладах суть дії вакцин. Як ми вже казали раніше, вірус VIENNA проставляє у зараженому файлі неіснуючий час утворення (62 секунди). Це ж саме робить і вакцина проти вказаного вірусу. Аналогічно, вакцина проти вірусу BLACK FRIDAY використовує той факт, що цей вірус прикметою зараженості використовує сполучення MsDos, що записується у кінець файлу-жертви.
Розглянемо тепер деякі із згаданих вище антивірусних програм.
Антивірусна програма Aidstest Д.Лозинського
Ця програма є детектором та фагом одночасно і, отже, призначена для виявлення і лікування файлів та Boot-секторів, які заражені відомими типами вірусів. В процесі роботи програмні файли, які виправити неможливо, витираються.
Програма викликається таким командним рядком (вказані тільки основні параметри):
Aidstest path[/f][/g][/s][/p[ім'я файлу]][/q][/e]
Параметри програми:
path задає підмножину файлів для перевірки на зараженість. Кодується практично за тими ж правилами, що і в команді DIR операційної системи. Замість цього параметра можна поставити символ "*", що задає роботу з усіма логічними розділами жорстких дисків, або символи "**", які задають роботу з усіма дисками, починаючи з "C:" і включаючи ті, що працюють у мережі, CD та subst-диски. Для перевірки поточного каталогу задається просто символ ".";
/f лікувати заражені програми та витирати безнадійно зіпсовані;
/g глобальна перевірка всіх файлів (не тільки COM, EXE та SYS). З цим параметром програму рекомендується запускати лише тоді, коли відомо про наявність у комп'ютері вірусів;
/s використовується у випадку, коли вірус, об'явлений видаленим, продовжує з'являтися знову;
/p[ім'я файлу] виводить протокол роботи. Якщо ім'я файлу не задане, виведення відбувається на принтер без нагадування;
/q виводить підказку про дозвіл на витирання безнадійно зіпсованих файлів.
Якщо ви запустили програму без параметрів або помилилися при їх завданні, на екран видається короткий опис параметрів програми.
Приклади використання програми Aidstest.
Aidstest * перевірка всіх EXE-, COM- і SYS-файлів на всіх дисках, починаючи з "C:".
Aidstest a: перевірка всіх EXE-, COM- і SYS-файлів на дискеті в пристрої "A:".
Aidstest d:/g/f лікування всіх доступних файлів на диску "D:".
Під час роботи програма Aidstest виводить повідомлення, зміст яких достатньо простий та зрозумілий.
Антивірусна програма DrWeb І.Данилова
Ця програма є детектором та фагом одночасно і призначена для виявлення і лікування програм, які заражені відомими типами вірусів. Крім того програма містить евристичний аналізатор, який, базуючись на загальних відомостях про характеристики та властивості вірусів, дозволяє інколи знаходити нові, невідомі їх екземпляри. Щоправда, це дещо уповільнює її роботу. Взагалі, серед тестованих журналом "Virus Bulletin" 25 відомих антивірусних програм DrWeb зайняв останнє місце за швидкодією. Програма DrWeb працює у зручному діалоговому режимі і добре документована.
Антивірусні програми Scan та Clean J.McAfee
Програма Scan є детектором, а програма Clean - фагом. За кількістю вірусів, які можуть виявляти та лікувати ці програми, вони посідають, мабуть, перше місце. Але краще все-таки користуватися двома попередніми програмами, оскільки зараз, як ми вже казали, центр виробництва вірусів перемістився на територію колишнього СРСР, а програми Aidstest та DrWeb швидше "реагують" на них.
Під час своєї роботи програма Scan у разі виявлення зараженості комп'ютера повідомляє ім'я відповідного вірусу. Для лікування треба задати це ім'я для програми Clean як параметр.
До складу комплексу програм J.McAfee входить також ревізор Validate.
Антивірусна програма Norton AntiVirus
Остання версія цього продукту - перша, яка почала працювати у середовищі операційної системи Windows-95, використовуючи всі її особливості та можливості. Система Norton AntiVirus пропонує користувачеві чудовий діалоговий режим боротьби з вірусами, в якому передбачений цілий комплекс засобів, зокрема, створення рятувальної (Rescue) дискети. Ця система є одночасно детектором, фагом та ревізором.
Антивірусна програма ADinf Д.Мостового
Ця програма є одним з найпоширеніших ревізорів, дуже швидко проглядає весь диск і повідомляє у зручній діалоговій формі про всі підозрілі зміни на ньому. Програма має простий, інтуїтивно зрозумілий інтерфейс та добре документована. Додатково з ADinf може працювати спеціальний модуль, що лікує, ADinf Cure Module, який дозволяє у багатьох випадках зараження новими вірусами успішно відбудовувати уражені файли.
Антивірусна програма AVP Є.Касперського
Ця програма менш популярна, ніж Aidstest та DrWeb, але містить у своєму складі чудову демонстрацію роботи багатьох вірусів.
Захист від вірусів у комп'ютерних мережах
Із широким розповсюдженням комп'ютерних мереж постала серйозна проблема їх захисту від вірусів. Ця проблема в цілому вирішується тими ж фірмами, що розробляють антивірусні засоби для автономних комп'ютерів. Це - такі відомі фірми як DrSolomon's Software, IBM, Intel, McAfee Associates, Symantec, Trend Micro Devices та багато інших.
Як приклад, вкажемо деякі нові продукти для антивірусного захисту у мережах, які випустила компанія McAfee у 1996 р.
McAfee проводить у життя стратегію організації ешелонованого антивірусного захисту корпоративних обчислювальних середовищ. Так, за збереження Boot-сектора відповідає пакет BootShield, за захист настільної системи - VirusScan, мережного серверу - NetShield, клієнту електронної пошти та Web-броузера - WebScan, шлюзу для передачі Web-трафіка - WebShield. Враховуючи серйозну небезпеку розповсюдження вірусів у середовищах колективної роботи та обміну повідомленнями, компанія випустила продукти GroupScan і GroupShield. Вони покликані знизити ризик "епідемії", який у подібних середовищах багаторазово зростає в силу наявності потужних функцій тиражирування та постійного надходження файлів, що приєднані до повідомлень електронної пошти.
Література
1. Безруков Н.Н. Компьютерная вирусология: Справ. руководство. - К.: УРЕ, 1991.- 416 с.
2. Касперский Е.В. Компьютерные вирусы в MS DOS. - М.: 1992.
3. Хижняк П.Л. Пишем вирус... и антивирус. - М.: ИНТО, 1991. - 90 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...