WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Розвиток способів вчинення злочинів у банківській системі України з використанням інформаційних технологій - Реферат

Розвиток способів вчинення злочинів у банківській системі України з використанням інформаційних технологій - Реферат

(наприклад, за відбитками пальців, малюнками сітківки ока, голосом, запахом тощо) залишаються незахищеними від цього способу здійснення злочину. Найпростіший шлях його вчинення - отримати коди, інші ідентифікуючі шифри законних користувачів) та "підміна даних" (здійснюється шляхом зміни інформації). Не встановлена особа внесла до ПЕОМ, що пов'язана з електронною комп'ютерною системою міжбанківського міжнародного зв'язку одного з банків м.Києва, завідомо незаконну інформацію про перерахунок валютних коштів. А саме, ця особа змінила пароль для входу до комп'ютерної системи банку, внаслідок чого банк не мав можливості зв'язатися зі своїми партнерами в закордонному банку. Скориставшись таким становищем, невідомим були надіслані платіжні доручення, за якими з рахунків цього банку незаконно були списані та направлені зарубіжним бенифіціарам валютні кошти у сумі 172000 доларів США [5].
У період з червня по липень 2000 року, використовуючи спосіб "пролом" (несанкціонований доступ до файлів законного користувача здійснюється через знаходження слабких місць в захисті системи) та "підміна даних", громадянин України А., використовуючи програмні засоби, що необхідні для незаконного проникнення в автоматизовані системи та, які можуть призвести до зміни та знешкодження інформації, навмисно втрутився у роботу автоматизованої системи комерційного банку "Х", змінив у ній інформацію, після чого шляхом шахрайства та зловживання довірою, здійснив розкрадання грошових коштів вказаного КБ в особливо великих розмірах.
А саме: гр-н А. в КБ "Х" у лютому 2000 року отримав міжнародну дебетову пластикову картку "Visa". У квітні 2000 року співробітники КБ проводили операції щодо отримання інформації про стан рахунків клієнтів банку, що використовують пластикові картки банку "Х".
При цьому співробітником банку, при ручному введені таких операцій в авторизаційну комп'ютерну базу даних утримувачів пластикових карток, зі спеціального карткового рахунку А., помилково був списаний не 1 долар США, а сума 220200 доларів США, яка фактично відбивала дату "22.02.00", коли А. отримував у банкоматі витяг про залишок на його картковому рахунку. З метою виправлення помилки співробітники банку провели операцію щодо поповнення карткового рахунку А. на суму 220199 доларів США, після чого залишок на спеціальному картковому рахунку (СКР) став вірним.
Крім того, з квітня 2000 року банк почав надавати своїм клієнтам додаткову послугу щодо отримання витягів про залишок грошей на СКР клієнта через електронну комп'ютерну систему телекомунікаційного зв'язку - Інтернет. При цьому, в автоматизованій системі КБ "Х", що захищена від несанкціонованого доступу до інформації, дані про стан рахунків клієнтів банку формуються в авторизаційній комп'ютерній базі даних утримувачів пластикових карток та щоденно через комп'ютерну систему, що керує базами даних "Informix" у вигляді файлу, через локальну мережу, автоматично передаються до комп'ютерної системи, яка керує базами даних "Oracle", захищену від внесення в неї змін, як співробітниками, так і клієнтами банку. Гр. А. в червні 2000 року, продивляючись через Інтернет витяги по рахунку з моменту його відкриття, помітив помилкові операції банку.
Маючи умисел на розкрадання грошових коштів КБ "Х" в особливо великих розмірах, у червні 2000 року А. з власної поштового скриньки в мережі Інтернет відправив електронного листа на адресу банку, в якому повідомив, що нібито не може через мережу Інтернет отримати витяг про стан свого карткового рахунку. В той же день співробітник банку "Х" зі своєї поштової адреси, розташованої на сервері банку, відправив відповідь А., в якій повідомив, що витяг стану рахунку А. через Інтернет працює. Після того, як А. отримав електронного листа та продивився в комп'ютері його програмні характеристики, він вилучив з нього IP-адресу серверу, з якого прийшов цей лист.
Реалізуючи свій злочинний замисел, направлений на незаконне проникнення до автоматизованих систем банку для знищення та зміни інформації, з метою подальшого розкрадання грошових коштів шляхом шахрайства, А. за допомогою власного персонального комп'ютера увійшов до мережі Інтернет та, використовуючи спеціальну програму шляхом "зламу" IP-адреси сервера банку, незаконно втрутився в діяльність комп'ютерної системи управління базами даних "Oracle", що містить у собі інформацію про стан рахунків утримувачів пластикових карток банку "Х" і, під виглядом повторної банківської помилки, що була здійснена в квітні 2000 року, навмисно зменшив дані витягу стану свого карткового рахунку на 220200 доларів США. Таким чином, в результаті зміни А. інформації в комп'ютерній базі даних "Oracle", витяг про стан його рахунку показував мінус 220200 доларів США. У цей же день А. зі своєї поштової скрині в мережі Інтернет направив на сайт банку електронного листа, в якому зазначив, що не може скористатися витягом банку про стан власного карткового рахунку в мережі Інтернет. Продовжуючи вводити в оману співробітників банку, А. наступного дня телефоном зв'язався з черговим оператором банку, якому повідомив, що нібито з вини банку, у витягові стану його карткового рахунку в мережі Інтернет значиться великий мінусовий залишок грошових коштів, та попросив внести відповідні зміни. Працівники банку, перевіряючи повідомлення гр. А., не знаючи про його злочинні наміри та про зміни, які він вніс до комп'ютерної бази даних "Oracle", виявили, що у витягові про стан карткового рахунку А. відображена помилкова сума мінус 220200 доларів США, що не відповідає дійсності. Введені в оману стосовно причин помилки, що виникла у витягові, та сприймання цього факту як збій у роботі автоматизованої системи, працівники КБ для виправлення цієї помилки провели службовуоперацію щодо фактичного поповнення карткового рахунку гр-на А. на суму 220200 доларів США. Разом з цим, вказана операція дала змогу А. розпоряджатися вказаною сумою та довести до кінця свій злочинний замисел [6].
Наведений матеріал свідчить про те, що з кожним роком способи вчинення злочинів змінюються. Дане явище зумовлене як складністю самих засобів комп'ютерної техніки, так і різноманітністю та постійним нарощуванням інформаційних операцій, багато з яких відображають рух фінансових і грошових коштів, науково-технічних розробок тощо.
Злочин легше попередити, а ніж розкрити вже вчинений. Це аксіома. Як показує міжнародний досвід боротьби зі злочинністю, одним з найефективніших способів є активне використання правоохоронними органами різноманітних засобів профілактичного характеру. До таких засобів відноситься інформування населення про діяльність правоохоронних органів та, в більшій мірі, про покарання, що несуть злочинці за вчинене. Особливо це важливо для профілактики злочинів у сфері високих технологій, тому що більшість підлітків-хакерів зберігають ілюзію власної безкарності.
Опубліковані в засобах масової інформації матеріали не повинні нагнітати непотрібний ажіотаж навколо даної проблеми, а навпаки, повинні носити просвітнцький характер: частіше розповідати про судову практику, пояснюючи, за які дії до правопорушників застосовують те чи інше покарання.
Список використаної літератури:
1. Звіт Міністерства внутрішніх справ перед українським народом // Міліція України. - 2003. - № 2 - с.5
2. Яблоков Н.П., Колдин В.Я. Криминалистика: Учебник. - М.: МГУ, 1990. - с.327
3. Методика расследования хищений социалистического имущества / Отв. ред В.Г. Танасевич - Выл 1. Обшиє вопросы расследования хищений: Метод, рекомендации / Всесоюзный институт по изучению причин и разработке мер предупреждения преступности - М., 1976. - 189 с.; Матусовский Г.А. Методика расследования хищений: Учеб. пособие.- К: УМК ВО, 1988. - 88 с.; Колесниченко А.Н., Коновалова В.Е. Криминалистическая хараггеристика преступлений: Учеб. пособие. - Харьков: Харьк. юрид ин-т, 1985. - 93 с.; Расследование хищений государственного или общественного имущества (Проблемы тактики и методики). - X: Вища школа, 1987. - 168 с.
4. Голубєв В.О. Комп'ютерні злочини в банківській діяльності. - Запоріжжя: ВЦ "Павел", 1997 - с. 18-19
5. За матеріалами кримінальної справи.
6. За матеріалами кримінальної справи № 70001151

 
 

Цікаве

Загрузка...