WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Розвиток способів вчинення злочинів у банківській системі України з використанням інформаційних технологій - Реферат

Розвиток способів вчинення злочинів у банківській системі України з використанням інформаційних технологій - Реферат


Реферат на тему:
Розвиток способів вчинення злочинів у банківській системі України з використанням інформаційних технологій
Банківська система держави, яка пов'язана з накопиченням, розподілом і використанням державних і приватних коштів, є однією з найбільш притягальних для окремих злочинців і, особливо, організованих злочинних груп. Значна кількість різного роду фінансових афер здійснюються сьогодні при виконанні різних банківських операцій.
Для нормального функціонування економіки необхідна надійна, стабільна і розвинена банківська система, при якій банки будуть здійснювати платежі, вчасно надавати своїм клієнтам кредити, послуги по операціях з цінними паперами тощо. Якщо фінансове становище банку "похитнулось", то разом з ним може похитнутися і фінансове становище сотень його клієнтів.
Найбільш привабливою сферою, яка широко використовується для відмивання кримінальних доходів, залишається банківська та кредитно-фінансова системи. При цьому широко використовуються міжнародні грошові розрахункові системи. Особливе занепокоєння правоохоронних органів України викликають високі темпи криміналізації банківської системи (у цій сфері протягом 2002 року виявлено майже 3,1 тис. злочинів.) За висновками фахівців Національного банку України, майже кожний третій український банк на сьогодні є проблемним. Банківська система перетворилася на центральну ланку технологічного ланцюга з відмивання капіталів, добутих злочинним шляхом. До кримінальної відповідальності за вчинення корисливих злочинів безпосередньо в банках притягаються 367 працівників, з яких 54 - керівники банківських установ [1].
Злочини, що скоюються в банківській системі або з її використанням, можна віднести до одних із найбільш небезпечних економічних злочинів, оскільки їх негативний вплив відображається не тільки на самому банкові, але й на багатьох інших суб'єктах економічної діяльності і фінансовій системі держави в цілому.
Особливо великих розмірів досягають суми, які знімаються з банківських рахунків, як вкладників, так і ресурсів самих банків, з використанням комп'ютерних систем. До таких злочинів слід віднести ті, що охоплюють склади злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України в статтях 190 "Шахрайство", 200 "Незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, обладнанням для їх виготовлення", ст.361 "Незаконне втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж", ст. 362 "Викрадення, привласнення, вимагання комп'ютерної інформації або заволодіння нею шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем", ст. 363 "Порушення правил експлуатації автоматизованих електронно-обчислювальних систем".
На початку 90-х років в Україні розпочалася глобальна комп'ютеризація суспільства, яка стала не просто фактом науково-технічного прогресу, а й надійно увійшла в професійну діяльність, побут, науку, освіту, культуру. Комп'ютери стали незамінними помічниками людини.
У нашій країні сьогодні вже досить розвинена система електронного зв'язку, яка не може бути абсолютно надійною та захищеною. Така ситуація надає можливість злочинцям отримувати несанкціонований доступ до комп'ютерних інформаційних систем для проведення незаконних маніпуляцій з корисливою метою. Процес комп'ютеризації суспільства призводить до збільшення кількості комп'ютерних злочинів, зростання їх ваги за розмірами сум, що використовуються в загальній частині матеріальних витрат, у порівнянні із звичайними видами злочинів.
Сьогодні у вітчизняній криміналістичній науці не існує скільки-небудь зведених даних для формування понять основних елементів криміналістичної характеристики комп'ютерних злочинів, вчинених у банківській системі.
Як показують проведені дослідження, 55% опитаних респондентів не мають про ці категорії ні найменшого поняття, а 39% - лише частково знайомі з криміналістичною характеристикою осіб, схильних до вчинення комп'ютерних злочинів за ненауковими джерелами, з яких 66% - засоби масової інформації, 28% кіно- і відеофільми (як правило закордонного виробництва). Респондентами виступали, в основному, курсанти-випускники вищих навчальних закладів системи МВС України, які, здавалося б, у першу чергу повинні мати наукову інформацію про те, з чим їм доведеться зіштовхуватися у своїй безпосередній практичній роботі. Таке положення, природно, не можна визнати позитивним. Тому дуже актуальною як з наукової, так і з практичної точки зору, є розробка проблеми криміналістичної характеристики даних видів злочинних деліктів.
Найважливішим і визначальним елементом криміналістичної характеристики будь-якого злочину є сукупність даних, що характеризують спосіб його здійснення.
Під способом вчинення злочину в криміналістичному змісті доцільно розуміти об'єктивно і суб'єктивно обумовлену систему поведінки суб'єкта до, у момент і після вчинення злочину, що залишає різного роду характерні сліди зовні, що дозволяють за допомогою криміналістичних прийомів і засобів одержати уяву про суть того, що сталося, своєрідності злочинного поводження правопорушника, його окремих особистісних даних і відповідно визначити найбільш оптимальні методи рішення задач розкриття злочину [2].
Іншими словами, спосіб здійснення злочину складається з комплексу специфічних дій правопорушника щодо підготовки, здійснення та приховування злочину. У багатьох випадках ці дії являють собою цілу систему з багатьма її елементами і залишають у зовнішній обстановці відповідні відображення, що представляють в інформаційному плані своєрідну модель злочину.
Значення встановлення способу вчинення злочину визначається важливістю завдань з його розкриття, доказування у кримінальній справі (ст.64 КПК України), правильної кваліфікації, з'ясування обтяжуючих обставин, коли застосування способу пов'язане з участю в розкраданні організованої групи (п.2 ст.41 КК України).
Слід мати на увазі те, що спосіб вчинення злочину враховується судом для індивідуалізації покарання винного, оскільки він характеризує не тільки сам вчинок, але й суб'єкта злочину. Все це обумовлює необхідність опису способу злочину в обвинувальному висновку та мотивувальній частині обвинувального вироку (ст. 223, 334 КПК України).
У криміналістичній літературі спосіб розкрадання прийнято вважати ключовим елементом криміналістичної характеристики, оскільки він значною мірою визначає методику і тактику слідства, планування та організацію розслідування [3].
Способи вчинення банківських злочинів із використанням інформаційних технологій дуже різноманітні. Розглянемо деякі з тих, що використовувалися громадянами України.
У червні 1994 року УВС Дніпропетровської області припинена спроба викрадення 864 млн. грн. шляхом проникнення в банківську електронну систему платежів.
Провідний інженер-програміст регіонального управління Промінвестбанку м.Дніпропетровська Т., маючи доступ до електронної системи"Трезор" (охоронна система входження в комп'ютерну мережу банку), вступив у злочинну змову із заступником директора фірми "АКС" м. Дніпропетровська А. з метою вчинення розкрадань грошових коштів в особливо великих розмірах. Т. скопіював на свою дискету програму "Трезор" і за допомогою власного комп'ютера, встановленого у його квартирі, увійшов у локальну комп'ютерну мережу Промінвестбанку. Сформувавши фіктивний платіж розміром 864 млн.грн., він "вклав" його у "поштову" скриньку комп'ютера банку для відправки на раніше обумовлений рахунок Дніпропетровської фірми "Вік-Сервіс" в обласному відділенні Укрексімбанку через електронну пошту облуправління Національного банку України. Після зарахування вказаної суми на розрахунковий рахунок "Вік-Сервіс" Т. та А. були затримані при спробі розпорядитися викраденою сумою.
Подібні факти мали місце в Донецькій області та Республіці Крим [4].
У липні 1995 року, використовуючи спосіб "маскарад" (суть цього способу вчинення злочину полягає в тому, що електронний злодій проникає в комп'ютерну мережу під виглядом законного користувача. Тому діючі сьогодні інформаційні системи, які не мають засобів автентичної ідентифікації з функціональних і фізіологічних характеристик особистості

 
 

Цікаве

Загрузка...