WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Протидія злочинам у сфері обігу пластикових карток - Реферат

Протидія злочинам у сфері обігу пластикових карток - Реферат


Реферат на тему:
Протидія злочинам у сфері обігу пластикових карток
Останнім часом в Україні все більшого розвитку набуває електронна комерція (продаж товарів та послуг через Internet) та використання пластикових банківських карток, що є досить зручним як для платників-клієнтів так і для банківських структур.
Електронні платежі з використанням пластикових банкових карт різноманітних видів - достатньо гнучкий та універсальний механізм розрахунків, виникнення якого пов'язують з появою у 1956 р. карток Bankamericard (тепер Visa), а слідом - Master Charge (сьогодні - MasterCard). Кількість емітованих пластикових карток в Україні на сьогодні складає понад 3 млн.
Проте універсальність цих платіжних інструментів робить їх особливо привабливим об'єктом для шахрайства, у тому числі для організованих злочинних формувань. У свою чергу, застосування високих технологій у різноманітних галузях фінансової діяльності, зокрема при використанні пластикових карток, аж ніяк не виключає можливості різноманітних зловживань.
Шахрайство з платіжними пластиковими картками як серйозна проблема постала у 90-ті роки. Цей вид злочинів вирізняється простотою, відсутністю насилля, а також тим, що потерпілі - банк і законний власник картки, як правило, ніколи не бачать злочинця. На сьогодні з кожної тисячі трансакцій кожні дві є проблемними. І хоча збитки становлять і невеликий відсоток від загального обсягу, проте самі суми є значними. Постійне збільшення збитків свідчить про існування кримінальної підпільної індустрії, пов'язаної із незаконним використанням пластикових карток. Так, нещодавно у м. Москві була затримана організована злочинна група, до складу якої входили представники країн СНД, яка використовувала картки, виготовлені у Польщі, а займалася шахрайством у інших країнах. За даними Генерального Секретаріату Інтерполу, майже 60 % всіх шахрайств, пов'язаних з використанням кредитних карток, вчинені організованими злочинними групами азіатського походження. На злочинні групи з Нігерії, Болгарії, Ірану і країн колишнього Радянського Союзу припадає 40 % вчинення цього виду злочинів.
Злочини у сфері обігу пластикових карток завдають, крім безпосередніх фінансових збитків, значної соціальної шкоди, яка полягає у втраті довіри до карткових розрахунків та призводить до зниження рівня туризму. Крім цього, слід відмітити значну латентність зазначених правопорушень, що пояснюється декількома обставинами. Серед них:
- власник картки не завжди помічає збитки;
- власник не упевнений, що операції здійснені не ним;
- дрібні суми грошових переказів (небажання гаяти час на процедури, пов'язані з відшкодуванням збитків);
- випадки шахрайств підривають авторитет банків;
- карткові операції мають міжнародний характер і т.ін.
Слід відзначити, що карткові злочинці - це, як правило, чітко організовані злочинні угруповання, які складаються з досвідчених фахівців вузької спеціалізації. Тому для протидії цим видам злочинів необхідна чітка організація та взаємодія правоохоронних органів.
Найбільшу загрозу для системи платежів з використанням пластикових карток становить їх підробка. Ця форма шахрайства найдинамічніше розвивається і створює великі труднощі як при розслідуванні, так і при підрахунку збитків. Шахраї використовують номери справжніх карток, причому власники карток навіть не здогадується про це.
До 1990 року підробка кредитних карток взагалі була мало відома. Але вже у 1993 році Visa і Mastercard втратили 72 млн дол. США внаслідок шахрайських дій, із яких 16,8 млн (23,4 %) безпосередньо пов'язані з підробкою карток. До 1994 року підробка становила вже 28,6 % загальної кількості шахрайських дій з картками (зростання на 5 %).
Шахрайське використання викрадених або загублених кредитних карток залишається найрозповсюдженішим злочином. Але існують деякі інші різновиди: надання анкетних даних при одержанні кредитної картки, які не відповідають дійсності; повна або часткова її підробка. В разі стрімкого зростання суми збитків компанії вживають термінові зусилля з введення нових заходів безпеки. Спроби протидії крадіжкам і шахрайському використанню пластикових карток як засобу платежу удосконалюються з роками, але це складні та дорогі заходи.
Сьогодні компанії намагаються випускати картки на невеликі суми з метою зменшення можливих збитків від їх незаконного використання. За даними служби безпеки фірми Visa International, збитки від шахрайств з використанням карток перебувають на рівні 0,10-0,15 % від загального обсягу трансакцій. Безумовно, цей показник коливається для різних країн та регіонів: найнижчий показник - у Скандинавських країнах та Франції, а найвищий - у Росії.
Рівень законодавчого регулювання відповідальності за незаконне використання платіжних карток у різних країнах неоднаковий. Якщо такі країни, як Канада, США, Великобританія мають достатньо розвинуте законодавство з цього приводу, то деякі країни, наприклад Іспанія, взагалі не мають у своєму кримінальному законодавстві такого терміна, як "кредитна картка". Більшість країн знаходиться на етапі внесення відповідних доповнень до чинного кримінального законодавства з метою створення законодавчої бази для протидії цим злочинам. В Україні кримінальну відповідальність передбачено ст. 190 та 200 КК України.
У ході трансакції продавець пропускає бланки рахунків і пластикову картку крізь імпрінтер, створюючи тим самим для себе і покупця запис про здійснену угоду. При цьому декодуюче обладнання зчитує інформацію на магнітній стрічці зворотньої сторони картки.
Після цього продавець зобов'язаний:
- порівняти підпис на картці та платіжному рахунку;
- перевірити термін дії картки;
- одержати підтвердження на здійснення трансакції понад встановлений ліміт;
- перевірити, чи не вказано номер картки у спеціальному переліку застережень, так званому "стоп-листі" (картка може бути скасована у разі викрадення, втрати і т.ін.).
Наприкінці робочого дня, якщо йдеться про банківські картки, продавець виставляє депозит в банк на суму зроблених за день платежів, після чого одержує кредит на загальну суму депозиту. Платіжні рахунки при цьому направляються до операційного центру компанії, де всі документи мікрофільмуються для подальшого зберігання. Після закінчення процесу реєстрації операції власникові картки виставляється рахунок [1].
На жаль, не всі працівники торговельних установ є законослухняними. Відомо багато випадків використання або повного копіювання карток клієнтів офіціантами або продавцями. Існують також і організовані угруповання за участю адміністрації цих установ. Так, цього року відносно керівника одного з підприємств м. Чернігова було порушено кримінальну справу за надання фіктивних документів до комерційного банку, який обслуговував платіжні картки VISA на суму понад 120 тис. грн. Справа порушена за ч. 5 ст. 191 КК. - Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем тач. 2 ст. 358. - Викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживанням службовим становищем або їх пошкодження і передбачає позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади та з конфіскацією майна.
Банк даних, який веде фінансовий заклад, що займається проведенням розрахунків з кредитними картками, як правило, має комп'ютерну програму, спроможну за певними ознаками виявити підозрілу активність на конкретному номері картки чи рахунку продавця. В залежності від установлених критеріїв (у різних компаніях вони відрізняються) програма може бути пов'язана з системою видачі дозволу на трансакцію. Наприклад, видача дозволу на фінансову операцію понад 800 дол. США, що здійснюється за кордоном покупцем, який віднесений до категорії найбільшого ризику, відразу тягне за собою визначення цієї угоди за підозрілу і проведення відомчого розслідування. Комп'ютерні програми влаштовані таким чином, що, виходячи із встановлених критеріїв, вони визначають підозрілі угоди з метою їх подальшої перевірки.
Було б невірним не згадати про використання карток при одержанні готівки із автоматичних касових машин-АКМ (АТМ - Automated Teller Machines). Лише в Канаді використовується понад 2000 банкоматів та їх кількість постійно зростає. Деякі фінансові заклади випускають спеціальні

 
 

Цікаве

Загрузка...