WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Методика розслідування комп'ютерних злочинів (пошукова робота) - Реферат

Методика розслідування комп'ютерних злочинів (пошукова робота) - Реферат

комп'ютерною інформацією дана особа виконувала протягом досліджуваного часу? 8. З якого джерела або від кого конкретно підозрюваний узнав про зміст інформації, до якої вчинив несанкціонований доступ? 9. Який спосіб використав підозрюваний для вчинення несанкціонованого доступу до комп'ютерної інформації? 10. Як підозрюваному вдалося проникнути до комп'ютерної систему (мережі)? 11. Звідки підозрюваний міг дізнатися пароль (код) доступу до інформації? 12. Чи спостерігались збої в роботі засобів комп'ютерної техніки і пристроїв захисту інформації, в період роботи даної особи в певний час? 13. Чи виявляв він збої в роботі програм, комп'ютерні віруси та інші порушення в нормальному функціонуванні програмного забезпечення? 14. Чи виявляв підозрюваний випадки незаконного проникнення в свій комп'ютер, незаконного підключення до комп'ютерної мережі? 15. Чи має він обмеження на допуск до приміщення, де встановлена комп'ютерна техніка і які саме? 16. Чи ознайомлений він з порядком роботи з інформацією, інструкціями про порядок проведення робіт? 17. Чи не було випадків порушення підозрюваним розпорядку дня, порядку доступу до комп'ютерної інформації? 18. Чи не поступало до підозрюваного від інших осіб пропозицій про передачу якої-небудь комп'ютерної інформації, програмного забезпечення? 19. Чи не відомі йому особи, що виявляють цікавість до отримання ідентифікаційних кодів і паролів?
Призначення експертиз. У справах даного виду в більшості випадків призначають криміналістичні (трасологічну, почеркознавчу), судово-бухгалтерську, судову експертизу комп'ютерної техніки і програмних продуктів і деякі інші види експертиз, техніко-криміналістичне дослідження документів.
Традиційні трасологічні експертизи призначають з метою ідентифікації злочинця за слідами, вилученим з місця події, визначення механізму доступу до комп'ютерної техніки, дій злочинця на об'єкті.
Криміналістичне дослідження документів призначають в разі необхідності дослідження ліцензійних угод, журналів реєстрації користувачів, апаратних журналів, роздруківок, записів і інших матеріалів на папері. Судово-бухгалтерські експертизи призначаються для визначення розмірів завданого збитку.
Розкриття і розслідування "комп'ютерних" злочинів, коли сучасні інформаційні технології використовуються як засіб вчинення і приховання злочинів неможливе без проведення експертизи комп'ютерної техніки і програмних продуктів. Такі експертизи проводяться з метою дослідження апаратного забезпечення системи ЕОМ, машинних носіїв, програм для ЕОМ і баз даних.
У системі МВС України експертизи комп'ютерної техніки і програмних продуктів проводить Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України.
Для проведення експертиз даного виду можна залучати фахівців навчальних закладів, науково-дослідних інститутів, що не належать до системи МВС фірм і організацій, що займаються розробкою програмного й апаратного забезпечення комп'ютерів, їх експлуатацією і ремонтом. Так, наприкінці 2000 року Головним слідчим управлінням МВС України до суду було направлено кримінальну справу стосовно групи осіб, які шляхом несанкціонованого проникнення до комп'ютерної мережі і використання системи електронних платежів викрали з Вінницького обласного управління Національного банку України понад 80 млн. грн. По даній справі було проведено комплексну експертизу комп'ютерної техніки і програмних продуктів за участю фахівців Національного банку, фірми-розробника програмного забезпечення, Управління оперативної інформації та ДНДЕКЦ МВС України [10].
Крім того, експертизи комп'ютерної техніки і програмних продуктів проводяться в науково-дослідних інститутах судових експертиз (НДІСЕ) системи Міністерства юстиції. Так, наприклад, у структурі Київського НДІСЕ виділяється лабораторія комп'ютерних досліджень і математичного моделювання. Лабораторія створена у 2000 році і одним із основних напрямків її діяльності є експертна, що включає: експертизу комп'ютерної техніки, носіїв інформації, периферійного обладнання і програмного забезпечення та участь у проведенні експертиз інших видів в разі необхідності застосування математичних і комп'ютерних методів обробки інформації.
Експертизи комп'ютерної технікиі програмних продуктів проводить також Харківський НДІСЕ ім. засл. проф. Н.С. Бокаріуса, діяльність якого розповсюджується на 5 областей України: Харківську, Сумську, Полтавську, Дніпропетровську і Запорізьку, а також на Автономну Республіку Крим. У структурі Харківського НДІСЕ створено лабораторію дослідження агрегатів i програмного забезпечення ЕОМ та електронно-побутової техніки. Експертна діяльність лабораторії полягає в наступному: оцінка працездатності комп'ютерної техніки; дослідження інформації, яка міститься на комп'ютерних носіях; оцінка функцій, які реалізуються програмним забезпеченням; встановлення авторства програмного забезпечення; дослідження документів (печаток, грошових знаків), виготовлених за допомогою комп'ютерної техніки; дослідження банківських комп'ютерних систем; дослідження касових апаратів; дослідження інших електронних носіїв інформації; оцінювання програмного забезпечення і комп'ютерної техніки.
У відповідності з науково-методичними рекомендаціями з питань підготовки та призначення судових експертиз, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98р. № 53/5, основними завданнями експертизи комп'ютерної техніки і програмних продуктів є: - встановлення технічного стану комп'ютерної техніки; - виявлення інформації, що міститься на комп'ютерних носіях, та визначення її цільового призначення; - встановлення відповідності програмних продуктів певним параметрам; - встановлення авторства програмного продукту; - визначення вартості програмного продукту; - визначення вартості комп'ютерної техніки.
Порядок подання об'єктів для дослідження спеціалістом детально регламентовано вищезазначеними рекомендаціями. Так, п.119 встановлює, що для дослідження інформації, яка міститься на комп'ютерних носіях, експертові надається сам комп'ютерний носій, а також комп'ютерний комплекс, до складу якого входить досліджуваний носій. У деяких випадках можна обмежитися наданням тільки комп'ютерного носія. Про можливість проведення такого дослідження слід попередньо проконсультуватися з експертом (спеціалістом).
Для встановлення відповідності програмних продуктів певним параметрам, а також вартості програмного продукту експертові надається носій з копією досліджуваного програмного продукту і еталонна (дистрибутивна) копія програмного продукту. У разі відсутності дистрибутивної копії програмного продукту не слід відмовлятися від призначення експертизи, оскільки в окремих випадках її можна провести за наявності копії програмного продукту.
Для дослідження технічного стану і визначення вартості комп'ютерної техніки експертові надається сама комп'ютерна техніка, а також технічна документація до неї. Для встановлення авторства досліджуваного програмного продукту експертові надаються самі програми у вигляді вихідних текстів, бібліотечних та виконуваних модулів, а також програми (вихідні тексти, бібліотечні та виконувані модулі), що створені особою, щодо якої перевіряється версія, чи вона є автором досліджуваного продукту.
Щоб визначити, які саме об'єкти слід надавати експертові в кожному конкретному випадку, доцільно отримати консультацію експерта (спеціаліста) в галузі комп'ютерної техніки.

 
 

Цікаве

Загрузка...