WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Кримінологічна характеристика злочинів та некриміналізованих діянь, що вчиняються з використанням комп'ютерних мереж (пошукова робота) - Реферат

Кримінологічна характеристика злочинів та некриміналізованих діянь, що вчиняються з використанням комп'ютерних мереж (пошукова робота) - Реферат

(легальної і тіньової), яка заснована на існуванні в електронній мережі банку чи підприємства двох одночасно діючих програм автоматизованого бухгалтерського обліку із взаємопов'язаними контрольними даними. Одночасно одна з програм функціонує у легальному режимі, друга - у тіньовому капіталообороту. Тіньова частина програми закодована, а відповідно при проведенні тіньових бухгалтерських операцій невидима для сторонньої особи. Іноді одночасно з цими програмами існує і третя, яку веде спеціальна особа, що входить до складу верхівки злочинної групи і виконує роль бухгалтера і касира спільної тіньової каси злочинного угруповання.
Використання цієї моделі характерно також для банків, які іноді з метою ухилення від оподаткування створюють поза балансом фінансово-господарської діяльності тіньові кредитні портфелі, що передбачають здійснення в "тіні" як пасивних, так і активних операцій з повним їх оформленням на рівні легітимних операцій. Це здійснюється насамперед з метою конспірації тіньового капіталообороту від партнерів, клієнтів та інших сторонніх осіб, а також на випадок неповернення наданих кредитів і судово-арбітражного забезпечення розгляду таких фактів.
Практика діяльності правоохоронних органів показує, що мають місце випадки, коли тіньовий капіталооборот здійснюється не тільки із застосуванням кредитних операцій. В програму тіньового капіталообороту включається практично весь портфель наявних операцій банків. Тобто, діяльність таких банків частково, а іноді й повністю виводиться в тінь. Всі співробітники банку працюють на верхівку організованого злочинного угруповання, яка складається, як правило, тільки з тих працівників, без яких за технологічним ланцюжком капіталооборотних операцій обійтись не можна і вони за природою своїх операційних службових функцій розуміють реальний зміст і тіньовий характер операцій.
Прикладом вчинення такого злочину можуть бути матеріали однієї з кримінальних справ, розслідування якої в 1995 р. було закінчено правоохоронними органами Москви.
Організована злочинна група, що складалася із керівництва Московського "Т" банку, вчиняла розкрадання грошових коштів, а відповідно і ухилялася від оподаткування шляхом укладання позабалансових міжбанківських кредитних договорів з "О" банком РФ, його відділеннями та іншими комерційними банками. При цьому використовувались нелегальні кореспондентські рахунки, відкриті Московським "Т" банком у декількох банках м. Москви. Таким чином було викрадено 18 млрд крб., які були проконвертовані і зараховані на рахунки іноземних фірм у зарубіжних банках. Суми в обсязі 22 млн крб. керівництво Московського "Т" банку по видаткових ордерах перевело у готівку і привласнило.
Схема цієї операції досить складна. Злочинці організували фактично тіньовий банк, офіційно зареєстрований у Центральному банку Росії. Установчі документи "Т" банку були лише "дахом" для тіньової банківської структури, яка реально розпоряджалася грошовими коштами. Кореспондентський рахунок у Центральному банку Росії офіційної структури "Т" банку фактично знаходився без руху, в той час як тіньова структура активно функціонувала, працюючи на відкритих нелегальних кореспондентських рахунках у комерційних банках м. Москви, законспірованих у тіньовій частині програми бухгалтерського обліку "Т" банку. Тіньова половина засновників і функціонерів "Т" банку вклала основну долю грошей до статутного фонду банку. Тобто, саме тіньова частина засновників володіла банком. Тіньовий банк мав свої збори пайовиків і власного голову правління банку. Основна мета злочинців полягала в тому, щоб набрати якомога більше міжбанківських кредитів та вкладів юридичних і фізичних осіб. Всі одержані і включені в тіньовий обіг грошові кошти під виглядом кредитних і розрахункових операцій переказувались на рахунки підставних комерційних фірм - "клієнтів" банку, конвертувалися у вільноконвертовану валюту і переказувалися за кордон за фіктивними імпортними контрактами. Способи вуалювання цих трансакцій, з одного боку, стали засобом непомітного розкрадання кредитних ресурсів, а з іншого - виконали функцію відмивання вкрадених грошей. В Україні за допомогою таких же фіктивних способів кредитування і фінансування імпортних операцій збанкрутіли такі найбільш потужні на той час на Україні банки, як "Л" банк, "Г" банк та "І" банк.
4. Розглянемо приклади розкрадання в сфері кредитних, інших фінансових та страхових операцій, що мали місце в практиці іноземних правоохоронних органів". Співробітник банку, відповідальний за роботу зі строковими вкладами, знімав з рахунків клієнтів гроші і пускав їх в тіньовий обіг. Одержані проценти з тіньових кредитних операцій він зараховував на свій рахунок. Розкрадання тривало 13 місяців і обійшлося для банку в суму 8 млн франків.
5. Ринок цінних паперів: співробітник інформаційної служби біржі, маючи доступ до паролів біржового сервера, вніс відомості в комп'ютерну мережу про пониження вартості деяких акцій. Ця операція потягла за собою швидку реакцію щодо пониження курсу акцій на біржі. Співучасник зловмисникаскупив велику кількість акцій по низькій вартості, перш ніж інформацію було спростовано. Збитки склали близько 3 млн франків.
6. Страхування: співробітник страхової компанії ввів у електронну систему інформацію про настання страхових випадків і відповідно створив видимість збитків від нещасних випадків на велику суму щодо справжніх страхових контрактів. Діяв зловмисник разом з програмістом страхової компанії, який змінив програму компенсаційних платежів по відшкодуванню збитків "потерпілим". При цьому перерахування коштів (за допомогою відповідного програмного забезпечення) значилось "потерпілим" клієнтам, а виплати фактично переводились на рахунок в інтересах страхових полісів клієнтів - співучасників злочину. Розкрадання тривало два роки і склало суму 3 млн франків.
7. Атаки крекерів з метою руйнації електронних систем. Зруйновано все програмне забезпечення і засоби захисту електронних мереж страхової компанії. Залучення розробників і деяких інших організацій для відновлення даних і самої електронної системи, починаючи з архівних носіїв інформації, обійшлося в 75 млн франків. Інші додаткові витрати, експлуатаційні збитки та збитки клієнтури оцінені в 155 млн франків.
7.1. Рекет. У банк поступила погроза зараження системи вірусом. Відповідальні особи служби безпеки банку не прийняли всерйоз цю погрозу, але здійснили певні заходи щодо захисту системи. Зокрема, замінили всі паролі. Разом з тим у процесі цієї роботи співробітники банку проявили службову недбалість, в результаті якої зловмисники шляхом підслуховування на лінії зв'язку дізнались про нові системні паролі і скористалися цим для того, щоб упровадити активний вірус. Збитки оцінені в 7 млн франків.
7.2. У програмне забезпечення робота-маніпулятора на підприємстві була впроваджена логічна бомба. Внаслідок невиконання вимог зловмисників логічну бомбу введено в дію, в результаті чого різко підвищилась швидкість роботи маніпулятора, що призвело до його поломки. Збитки від поломки робота склали 1 млн франків, а через зупинку виробництва - близько 14 млн франків.
7.3. Перехоплення фрікером зашифрованих трансакцій по лінії зв'язку дало змогу зловмиснику дешифрувати інформаційний обмін, після чого він почав шантажувати банк і декількох

 
 

Цікаве

Загрузка...