WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Кримінологічна характеристика злочинів та некриміналізованих діянь, що вчиняються з використанням комп'ютерних мереж (пошукова робота) - Реферат

Кримінологічна характеристика злочинів та некриміналізованих діянь, що вчиняються з використанням комп'ютерних мереж (пошукова робота) - Реферат

вище шляхом з певною синхронністю переказують з одного банку в інший і навпаки. Ці трансакції з переведення коштів супроводжуються одночасними зустрічними повідомленнями про те, що загальна сума переказу перекриває вимогу незабезпеченої частини збільшеної суми зустрічного трансферту коштів. Цей цикл переведення коштів повторюється багато разів, але з метою відмивання факти впровадження в платіжний оборот незабезпеченої частки переказних коштів вуалюють, тобто банки, в яких були відкриті рахунки, по черзі змінюють, що ускладнює встановлення емісії фіктивної частки безготівкових коштів. "Повітряний змій" у вигляді незаконно утворених ("намитих") і емітованих в платіжний обіг фіктивних безготівкових коштів "піднімається" між різними банками все вище і вище до тих пір, доки за уявленням зловмисників це не стає небезпечним, а накопичена таким чином сума вважається ними достатньою.
В процесі цих трансакцій утворені або "намиті" таким чином і емітовані в платіжний обіг відмиті суми фіктивних безготівкових коштів переміщуються з одного рахунку на інший (ніби "ширяють у повітрі"), постійно збільшуючись за розміром, і, врешті решт, зловмисники їх знімають у найбільш підхожому банку, або використовують у розрахункових чи інших найбільш безпечних операціях в плані кримінально-правової кваліфікації цих діянь (вкладають, наприклад, для акумуляції на депозитивні рахунки у банках). Кримінальна кваліфікація цієї частини наведеного протиправного діяння здійснюється за ст. 198і КК України ("Порушення роботи автоматизованих систем"). Поряд з цим слід наголосити, що основне протиправне діяння - посягання на фінансову систему країни, що виражається у "намиванні" і впровадженні в платіжний обіг незабезпечених (тобто відмиванні фіктивних) безготівкових грошей та фіктивні угоди, що лежать в основі таких переказів, які здійснюються, як правило, під виглядом розрахункових операцій по тих чи інших видах (фіктивних) угод, в Україні не криміналізовані. Тобто, в КК України за такі криміногенні діяння, ж "намивання", "відмивання" і складання псевдопідприємницьких контрактів, кримінальна відповідальність не встановлена.
Способи використання накопичених ("намитих") і "відмитих" наведеним шляхом фіктивних безготівкових коштів поділяються на криміналізовані і криміногенні, але некриміналізовані діяння.
Криміналізовані способи використання "намитих" безготівкових коштів:
придбання на такі фіктивні безготівкові кошти реальних матеріальних цінностей;
конвертація їх у готівку чи готівкову або безготівкову вільноконвертовану валюту.
Останній варіант використання таких коштів, як правило, пов'язаний з переведенням безготівкової валюти за кордон, що також практично не можна кваліфікувати як злочин через недосконалість диспозиції ст. 80 КК України, яка стосується не всіх каналів відтоку валютних коштів, а лише діянь щодо неповернення валютної виручки з-за кордону. "Намиті і відмиті" фіктивні грошові кошти та отримана від їх конвертації вільноконвертована валюта під поняття валютної виручки не підпадає. Разом з тим ці обидва способи використання фіктивних коштів на відміну від тих, що будуть наведені вище, є криміналізованими. Поряд зі ст. 198і КК України ("Порушення роботи автоматизованих систем") такі діяння підпадають також під кваліфікацію ст. 83 КК України ("Розкрадання державного або колективного майна шляхом шахрайства").
Некриміналізовані способи використання накопичених фіктивних безготівкових коштів за програмною технологією "Повітряний змій", як вже зазначалося, полягають в тому, що з метою вуалювання факту "намивання" і "відмивання" їх переказують під виглядом розрахунків подалі від банків, де вони утворені, після чого розміщують на депозитних рахунках для акумуляції. В такому випадку зловмисник не придбає на фіктивні кошти ніякого реального еквівалента. Тобто, не вчиняє за допомогою фіктивних коштів шахрайства, не вилучає за них ніяких реальних цінностей, а сам факт їх "намивання", "відмивання" і використання шляхом акумуляції на депозитних рахунках не підпадає під жодний, наявний у КК України склад злочину. Такі варіанти розміщення фіктивних безготівкових коштів можуть продовжуватись до закінчення строку збереження платіжних документів.7 Після цього строку документи утилізуються, а фіктивні ("намиті" і "відмиті") безготівкові кошти разом з отриманими депозитними процентами починають використовуватись на розсуд їх власників, тобто як некриміналізованими, так і криміналізованими способами їх використання, бо після знищення первинних документів встановити незаконне походження таких коштів неможливо.
Перш ніж визначити ознаки, які свідчать про "намивання" і
відмивання" фіктивних коштів, слід відмітити, що швидкість і розмір накопичення фіктивних сум прямо пропорційні кількості трансфертів та задіяних у подібному капіталоутворюючому процесі банків. Про наявність (у загальному масиві банківських переказних операцій) діянь по "намиванню" і "відмиванню" фіктивних безготівкових коштів можуть свідчити такі ознаки:
- кількість платіжних доручень та трансакцій щодо переказу коштів може досягти підозрілої частоти. Саме тому зловмисники стараються диверсифікувати8 ці операції. За рахунок цього по різних банках, ознака "часті трансферти" по рахунку підозрілої компанії тимчасово незабезпечених коштів вуалюється і вони в загальній масі трансфертів стають непомітними. Перевірка великого масиву банківських трансакцій потребує значних зусиль та взаємодії банківських і міжбанківських служб безпеки всіх банків, що задіяні у цьому "капіталоутворюючому" процесі;
- наявність повідомлень про перекриття частки незабезпечених сум зустрічних грошових переказів.
Методи виявлення таких операцій:
- виявивши трансферти з ознаками тимчасової незабезпеченості частки переказних сум та з зустрічними повідомленнями на той чи інший переказ коштів (про перекриття вимог щодо незабезпеченої частки суми, переказаної зустрічною стороною), необхідно простежити ланцюжок "Повітряного змія" від банку до банку (назадвід останньої до першої операції - до повної впевненості, що вийшли на першу "капіталоутворюючу" операцію; вперед - до кінцевої суми), після чого провести зустрічні перевірки змісту угод, що лежать в основі цих "розрахунків", на предмет їх наявності і реальності руху речей, прав, дій по них;
- провести зустрічні перевірки наявності і реальності товаро-транспортних і видатково-прибуткових документів, що супроводжували предмет угоди.
1.2. Різновид "намивання" і криміногенної емісії в платіжний обіг (тобто і одночасного "відмивання") фіктивних безготівкових коштів з використанням способу "Повітряний змій" можна розглянути на такому прикладі з практики правоохоронних органів України.
В червні 1994 р. Управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС Дніпропетровської області була припинена спроба незаконної емісії фіктивних безготівкових коштів в сумі 864 млн крб. шляхом проникнення до банківської електронної системи платежів "П" банку.
Так, провідний інженер-програміст регіонального управління "П" банку м. Дніпропетровська громадянин "Танасевич", використовуючи своє службове становище щодо доступу до електронної мережі банку, з метою утворення і випуску в платіжний обіг фіктивних сум безготівкових коштів, вступив у злочинну змову із заступником

 
 

Цікаве

Загрузка...