WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІнформатика, Компютерні науки → Кримінально-правова характеристика „комп’ютерних злочинів” за кримінальним правом та законодавством України (пошукова робота) - Реферат

Кримінально-правова характеристика „комп’ютерних злочинів” за кримінальним правом та законодавством України (пошукова робота) - Реферат

наступну класифікацію поглядів на сутність суспільної небезпеки:
1. Суспільна небезпека - це обєктивна категорія, її ступінь залежить виключно від ступеня порушення або загрози порушення обєкта посягання. Тобто, суспільна небезпека діяння залежить лише віделементів зовнішнього середовища.
2. Суспільну небезпеку утворюють як обєктивні, так і субєктивні компоненти злочинного діяння, оскільки в реальності відокремлювати їх один від одного не можна.
3. Суспільна небезпека, в основному, визначається обєктивними моментами, але окреме значення мають елементи, які безпосередньо повязані з субєктом злочину мотиви, емоційна сторона поведінки, дані, що характеризують особистість.
Поняття суспільної небезпеки відмінне в загально-філософському та кримінально-правовому значенні. У першому випадку в поняття суспільної небезпеки повинні включатися обєктивні та субєктивні компоненти, а в другому тільки обєктивні, бо саме вони покладені в основу протиправності, як юридичного виразу суспільної небезпеки [11]. Ці концепції, мабуть, хоч і не в чистому виді , але існують в теорії кримінального права. Таким чином, основу суспільної небезпеки компютерних злочинів визначають обєктивні ознаки, що характеризують діяння субєкта, які призвели до заподіяння шкоди або до можливості такого заподіяння.
Без визнання суспільних відносин обєктом злочину, неможливо пояснити суспільну небезпеку діяння. Обєкт злочину це мішень, по якій бє злочин. Такою мішенню є суспільні відносини. Там, де немає посягання на суспільні відносини, де шляхом зміни суспільних відносин не завдається соціальна шкода, немає злочину [12]. Обєкт посягання обумовлює не тільки виникнення кримінально-правової заборони, а й його юридичну структуру, межі й обєм, коло заборонених дій, а також, ознаки складу злочину.
Якщо законодавець встановлює чітку систему обєктів, посягання на які є злочинними, треба відмітити, що всі інші відносини обєктами злочинів не є, а якщо ці відносини і охороняються законом, то не кримінальним.
Таким чином, коли правопорушник посягає на обєкти, які охороняються нормами кримінального права, він вчиняє злочин, а якщо на будь-які обєкти, які нормами кримінального права не охороняються він може вчиняти будь-яке правопорушення, але не злочин. Тобто, маємо альтернативу: при порушенні закону, має місце або злочин, або ні. Ніяких винятків з цього правила немає.
Але цілком правомірна оцінка властивостей предмета злочину, як одного з структурних компонентів об'єкта, бо для багатьох складів злочинів ознаки предмета є обов'язковими [13] .У випадку характеристики злочинів у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку, характеристика предмета посягання є обов'язковою.
Вплив на певний предмет, спосіб цього впливу, а також, фізична зміна предмета, поряд з іншими ознаками діяння, дозволяє в багатьох випадках судити про характер злочину та його суспільну небезпеку [14].
У будь-якому разі, має місце предмет чи ні, перш за все, повинна оцінюватися шкода, заподіяна об'єктові. Встановлення предмета в кожному конкретному випадку дозволяє лише в повному обсязі з'ясувати об'єкт злочину та суспільну небезпеку посягання на нього [15].
Властивості об'єкта посягання дозволяють уяснити зміст і ознаки інших елементів складу злочину, а також показують, які способи посягання на них найбільш небезпечні, а які небезпечними не є.
Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку характеризуються наступними ознаками об'єкта. Якщо визначити родовий та безпосередній об'єкти "комп'ютерних злочинів" можна зазначити, що родовим об'єктом цієї категорії злочинів є встановлений порядок використання автоматизованих ЕОМ, їх систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку (ст.ст. 361, 362, 363 КК України). Безпосереднім об'єктом є право власності на інформацію, для якої її власником встановлюється обмежений (особливий) режим доступу або такий доступ забороняється взагалі з метою недопустимості її доступності з різних причин. Згідно з Законом України від 5 липня 1994 року "Про захист інформації в автоматизованих системах", предметом злочину можуть бути: автоматизовані системи, носії інформації, інформація, що циркулює в автоматизованих системах. Стосовно визначення предмета за кримінальним законодавством України, то, наприклад, в науково-практичному коментарі КК України станом на 01.12.2001р. за редакцією С.С.Яценка, предметом є: автоматизовані машини, системи ЕОМ, комп'ютерна мережа, носії комп'ютерної інформації, комп'ютерні віруси, комп'ютерна інформація, програмні і технічні засоби для незаконного проникнення [16].
Посягання на суспільні відносини в сфері використання електронно-обчислювальних машин було криміналізоване в зв'язку з тим, що науково-технічний прогрес, маючи як позитивні, так, у деяких випадках, і негативні соціальні наслідки, призвів до виникнення злочинів такого виду. Взагалі, НТР - явище глобального характеру, яке охоплює всі сторони внутрішнього і зовнішнього життя суспільства. Розвиток науки і техніки сам по собі не залежить від того, в якій соціально-економічній системі він відбувається. НТП створює можливості для розвитку суспільства, а як використовуються науково-технічні досягнення - залежить від конкретної соціально-економічної побудови суспільства [17]. Ми вважаємо, що суспільно небезпечні посягання на цей вид відносин можуть мати незначні наслідки лише в тому випадку, якщо в сукупності будуть мати місце такі ознаки, як незначний спосіб дії, незначні наслідки як матеріальні, так і моральні, а також, характер суб'єктивної сторони, тобто, має значення з яким мотивом і метою вчиняється таке діяння. Враховуючи те, що відповідно до ст.12 КК України "комп'ютерні злочини" відносяться до категорії злочинів середньої тяжкості, при їх кваліфікації та при вирішенні питання щодо порушення або закриття вже порушеної справи, правоохоронні органи повинні досконало вивчати обставини справи з метою законності реалізації кримінальної відповідальності особи, що вчинила такий злочин, а також з метою забезпечення захисту прав та законних інтересів потерпілого.
Загальною ознакою "комп'ютерних злочинів" є те, що вони є злочинами з матеріальним складом. Тобто, закінченими вони вважаються або з моменту, коли втручання призвело до перекручення чи знищення комп'ютерної інформації (ст.361 КК України ); або коли в результаті втручання має місце фактичне викрадення, привласнення, вимагання або заволодіння нею шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем, тобто коли така інформація перейшла у незаконну власність суб'єкта злочину (ст.362 КК

 
 

Цікаве

Загрузка...